A jegybank 0,15 százalékponttal megemelte az egyhetes betétjének kamatát. Ennek a konstrukciónak igen komoly hatása van a rövid lejáratú hozamokra, ami viszont a változó kamatozású – azon kölcsönök, melyek kamatát a bank egyoldalúan éven belül megváltoztathatja – lakáshitelek kamatát befolyásolja. De hogyan is alakul a konstrukció kamata októbertől?
Az MNB szeptember 22-én a jegybanki alapkamatot változatlan szinten, 0,6 százalékos értéken hagyta, ezt követően azonban az egyhetes betét kamatát megemelte 0,15 százalékponttal. Vagyis 0,75%-os kamatot kínált az MNB a kereskedelmi bankoknak egyhetes lekötéseikért cserébe.
Az egyhetes betét kamata pedig jelentősen befolyásolja a rövid lejáratú bankközi kölcsönök kamatát, azaz a BUBOR-t. (Ez logikus, miért adna egy bank egy másiknak rövid futamidőre kölcsön 0,75 százaléknál jóval alacsonyabb kamaton, amikor megkapja ezt a hozamot, ha a jegybank lekötését választja.)
A BUBOR – az a kamatszint, amelyen a bankok rövid futamidőre kölcsönt adnak egymásnak – pedig a változó kamatozású lakáshitelek egyik nagyon fontos alapmutatója, annak mértéke közvetlenül befolyásolja a hitelek kamatát.
Lássuk, mely konstrukciók lehetnek érintettek:
- A már kifolyósított változó kamatozású kölcsönök kamatát közvetlenül befolyásolja a BUBOR változása
- Az új folyósítású kölcsönök kamatára is hatást gyakorolhat a BUBOR változása, ezt azonban a bankok egyedi döntésükkel még ellensúlyozhatják. (Például a BUBOR emelkedésének nagyságával csökkenthetik a kamatfelárukat.)
- A hosszú kamatperiódusú kölcsönök kamatára a rövid hozamok nincsenek hatással, ugyanakkor idővel a hozamemelkedés megjelenhet a hosszabb futamidejű konstrukciókban is, ami viszont már befolyásolhatja ezen lakáshitelek kondícióit is.
Hirdetés
Hirdetés
Milyen hatása van a kamatemelkedésnek a meglévő változó kamatozású kölcsönökre?
Az októberben átárazódó kölcsönök kamatát a szeptember 28-i BUBOR alapján állapítják meg. (A hónap utolsó munkanapját megelőző második napon érvényes BUBOR értéke az irányadó.)
Jelenleg a 3 havi BUBOR-hoz kötött kamatozású kölcsönökből van a legtöbb a magyar lakosságnál. (Ennek oka, hogy a régi deviza alapú hiteleket a forintosítás során ilyen konstrukcióvá alakították át.) Szerencsére ezen konstrukció kamata csak minimálisan 0,01 százalékponttal emelkedik meg októberben. Ennek oka, hogy az előző átárazódáskor – 3 hónappal ezelőtt – júliusban még a jegybanki alapkamat csökkenése előtt jártunk. Ha viszont a családok a törlesztőjük csökkenésére számítottak, akkor sajnos ez októberben nem fog bekövetkezni.
A 6 és 12 havi kamatperiódusú lakáshitelek kamata azonban emelkedni fog. Ez utóbbi konstrukciónak közel 0,6 százalékponttal emelkedik a kamata. Ez a törlesztőrészlet 1,4%-2,4%-os emelkedését eredményezi. Mindezek miatt a teljes visszafizetendő összeg 128-195 ezer forinttal növekedne meg a példánkban szereplő hitel esetében.
Befolyásolja a kamatemelés az új lakáshitelek kondícióit?
A változó kamatozású lakáshitelt igénylők októbertől várhatóan kamatemelkedéssel fognak szembesülni. (Szerencsére jelenleg elenyésző számban keresni ilyen lakáshitelt az ingatlanvásárlás előtt állók.) A kamatemelkedés hatása nagyságrendileg 0,15 százalékpont – pontos mértéke kamatperiódustól függ -, ugyanis az előző hónap referencia mutatójának értékéhez szükséges hasonlítani az új értékeket. (Bár a referencia kamat emelkedését a bankok a kamatfelár csökkentésével akár ellensúlyozhatják is.) Emiatt egy 15 millió forint összegű, 1 éves kamatperiódusú, 20 éves futamidejű lakáshitel havi törlesztőrészlete 1 300 forinttal emelkedne csak azért, mert egy hónappal később, októberben igényelnék azt.
A hosszú kamatperiódusú kölcsönök kamatára nincsen közvetlen hatása a rövid futamidejű hozamoknak. Sőt a hosszú lejáratra kínált hozamok is csak közvetetten, a kamatköltségen keresztül hatnak a konstrukció kondícióira. Éppen ezért nem várható, hogy a kamatváltozást azonnal lereagálják a bankok a hosszú kamatperiódusú kölcsöneik áremelésével. Ugyanakkor a jelenlegi piai körülmények – relatív magas infláció, növekvő rövid- és hosszú futamidejű hozamok – tartós fennállása esetén a hosszú kamatperiódusú kölcsönök kamata is emelkedni fog a Bankmonitor szakértői szerint.