Varga Mihály pénzügyminiszter a néhány nappal ezelőtt tett nyilatkozatában maximális óvatosságot javasolt a hitelfelvevőknek, tekintettel a koronavírus várható gazdasági hatásaira. Ebben a cikkben összegyűjtöttük, milyen szempontokat érdemes figyelembe venniük azoknak, akik a jelen helyzetben új hitel felvételét fontolgatják. szerző: Süle-Szigeti Bulcsú
1. Egy forinthitelnek is van kockázata!
A változó kamatozású hitelek legjellemzőbb kockázatát az jelentheti, ha a kamata megváltozik, ami egy bizonytalan gazdasági környezetben gyakran előfordulhat. Habár napjainkban leginkább hosszú időtávra rögzített kamatozású hiteleket vesznek fel a lakossági szereplők, továbbra is vannak, akik a rövid kamatperiódus mellett döntenek. Nekik különösen érdemes felkészülniük arra az eshetőségre, hogy egyik napról a másikra megváltozik a hitelük havi törlesztőrészletének összege, melyet továbbra is ki kell tudniuk gazdálkodni a családi kasszából.
Hirdetés
Hirdetés
2. Ne vállaljuk túl magunkat!
A legmagasabb felvehető hitelösszegeket a jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató (JTM) szerint határozzák meg a bankok, de az így kapott maximum nem feltétlenül egyezik meg azzal, amelyet biztonsággal vissza is tudunk fizetni. Ha valaki a jövedelmének túlnyomó részét el szokta költeni, annak nem szabad magas arányban eladósodnia, ugyanis így a hitel havi törlesztőrészletei miatt életszínvonalbeli kompromisszumokra kényszerülne, ami rendkívül nehéz helyzetet jelenthet.
3. Mindig legyen biztonsági tartalékunk!
Ez a pont nem csak a hitelfelvevőknek szól, hanem általánosságban is érvényes, mégis kiemelt figyelmet érdemel azoktól, akik éppen eladósodni készülnek. Egy hitelfelvétel nagy felelősség, és csak úgy szabad belevágni, ha rendelkezünk legalább 3-6 hónapra elegendő biztonsági tartalékkal, amelyből akkor is finanszírozni tudjuk a havi törlesztőrészleteket, ha semmilyen más megoldás nem jöhet szóba. A jelenlegi gazdasági környezetben, amikor a vírus negatív hatásai számos országban és ágazatban érzékelhetőek, fel kell készülnünk arra is, hogy bevételeink lecsökkenhetnek.
4. Kössünk hitelfedezeti biztosítást!
Pénzkereső képességünket illetően bármikor bekövetkezhet egy nem várt negatív esemény, úgymint betegség, baleset, esetleg elbocsátás. Ezekre a helyzetekre szolgál a hitelfedezeti biztosítás, amely szerint a biztosító ideiglenesen átvállalja tőlünk a terheinket, bizonyos feltételek teljesülése esetén. A legokosabb megoldás az, ha ilyen módon is védekezünk a bizonytalanság ellen, hogy még néhány havi jövedelemkiesés se okozzon leküzdhetetlen nehézséget a hitel visszafizetésében. Jó tudni, hogy ilyen biztosítás utólag is köthető egy hitel mellé.
5. Igényelhetünk ingyenes hitellehetőséget
Ha nem egy azonnali és konkrét célra szeretnénk hitelt felvenni, hanem csak nincs félretett pénzünk, akkor a „biztonsági tartalék” képzésének egy speciális formája lehet, ha folyószámlánk mellé hitelkeretet igénylünk. Fontos, hogy ezt kizárólag vészhelyzet esetén szabad használnunk, nem pedig megfontolatlan költekezésre. A hitelkeret előnye, hogy nem jár költséggel egészen addig, amíg nem kezdjük használni, mégis rendelkezésünkre áll, ha minden kötél szakad. Ugyanakkor a folyószámlahitel rendkívül drága tud lenni, ha nem rendeltetésszerűen használjuk, éppen ezért különös körültekintést igényel a kezelése.
6. Intézzük online a banki ügyeinket!
A fertőzés kockázatának minimalizálása érdekében most lehetőleg egyáltalán ne járjunk bankfiókba, hanem minden banki ügyet igyekezzünk emailben, telefonon vagy netbankon keresztül intézni. Ebben a Bankmonitor kalkulátorai is segítenek, ahol egyes banki szolgáltatások közvetlenül is igényelhetőek, személyes ügyintézés szükségessége nélkül.
Erste Online Babaváró hitel igénylés
Ingyenes CIB ECO Bankszámla igénylés – egyszeri bankfióki ügyintézéssel