Megérkezett a 2022. márciusi inflációs adat: a 8,5 százalékos éves áremelkedés sajnos nem okozott meglepetést, a szomszédban dúló konfliktus rányomta a bélyegét a hazai árakra is. Ez egy merőben új helyzet a hiteligénylés előtt álló háztartások számára: a pénzügyi döntéseikbe ugyanis az áremelkedést is érdemes bekalkulálni. A Bankmonitor szakértői utánajártak, hogyan befolyásolhatja az infláció a hitelfelvétel előtt állók helyzetét.
Ez egy merőben új helyzet, amit mindenképpen figyelembe kell vennünk, ha hiteligénylés előtt állunk. De milyen hatása lehet az adósokra az inflációnak?
- Gyorsan szükséges döntenünk: a magas infláció és az irányadó kamatok emelkedése miatt az új hitelek kamata is folyamatosan emelkedik. Ha gyorsan lépünk, akkor megelőzhetjük az újabb kamatemelést.
- Nem szabad túlvállalni magunkat hiteligényléskor: mindannyian megvizsgáljuk hitelfelvétel előtt, hogy a szükséges hitelösszeg törlesztőrészletét ki tudjuk-e fizetni. Ezen vizsgálat során figyelembe kell vennünk az inflációt. A magas áremelkedés miatt az elkövetkező időszakban a mindennapi kiadásaink emelkedni fognak: ha elmegyünk a falig, akkor az áremelkedés miatt nem tudjuk a jövőben megvenni a mindennapi élethez szükséges dolgokat.
Hirdetés
Hirdetés
A folyamatosan emelkedő kamatok miatt az hiteligénylés időpontja még fontosabbá válhat
A magas infláció nem tesz jót a gazdaságnak, éppen ezért számos eszközzel küzdenek is ellene. A Magyar Nemzeti Bank ennek keretében kamatemelési ciklust hirdetett: az irányadó kamat egy év alatt 5,4 százalékponttal emelkedett. Ez a változás pedig beépül a hitelkamatokba is.
A legnépszerűbb, 10 éves kamatperiódusú lakáshitelek THM értéke egy év alatt 2,0-2,5 százalékponttal emelkedett. Ráadásul ez a folyamat még egyáltalán nem ért véget. Ez nem is csoda, hiszen az infláció továbbra is magas, ráadásul az eddigi irányadó kamatemelkedés sem épült még be teljes egészében a hitelek költségébe.
Jelenleg a legolcsóbb hitelek éves költsége nem éri el a 8,5%-os inflációs szintet:
- A legolcsóbb 5 éves kamatperiódusú lakáshitel THM értéke: 5,68%.
- A legolcsóbb 10 éves kamatperiódusú lakáshitel THM értéke: 5,72%.
- A legolcsóbb fix kamatozású lakáshitel THM értéke: 5,89%.
- A legolcsóbb személyi kölcsön THM értéke: 8,40%
Ez azt is jelenti, hogy a lakossági hitelek esetében jelenleg negatív a reálkamat. Vagyis a kölcsönösszeg vásárlóereje csökken, kevesebb árut lehet egy év múlva vásárolni a kamatokkal növelt összegből, mint jelenleg. (Fontos tudni, hogy a múltbeli infláció lett összehasonlítva a jelenlegi hitelkamatokkal, vagyis egy jövőre vonatkozó adattal.)
Az azonban szinte borítékolható, hogy ez az állapot nem maradhat fent sokáig, vagyis a kölcsönök további drágulására lehet számítani. Ez azt is jelenti, hogy érdemes sietnünk, amennyiben kölcsönre lenne szükségünk. A kivárás jelenleg azt eredményezheti, hogy csak drágábban, magasabb kamatok mellett lehet majd a kölcsönt felvenni.
Mekkora törlesztőrészletet vállaljunk be?
A magas éves áremelkedésnek és az inflációs várakozásoknak azonban van egy másik, egyáltalán nem elhanyagolható hatása a hitelfelvétel előtt állók számára. Mindannyian feltesszük a kérdést hiteligénylés előtt: mekkora törlesztőrészletet tudunk biztonsággal bevállalni? Ezt a problémát fordítva érdemes megközelíteni: havonta mekkora összegre lenne szükség a mindennapi életünkhöz kapcsolódó kiadások fedezésére?
Egy 10-20 éves futamidejű kölcsön felvétele esetében viszont hosszú távra kell tervezni. Nem elégséges az, hogy jelenleg ki tudjuk gazdálkodni a havi törlesztőrészletet, ezt meg kell tennünk az elkövetkező években. A legtöbb hiteligénylő ma már hosszú távon kiszámítható kamatozású konstrukciót választ, vagyis a kölcsön törlesztőrészletének emelkedésére nem kell 5, 10 éven belül számítani. Sőt, egyre népszerűbbek a futamidő végéig fix kamatozású konstrukciók is.
Ugyanakkor az emelkedő infláció miatt egy újfajta kockázattal kell szembenéznünk: a mindennapi élethez kapcsolódó kiadásaink emelkedésére kell számítani, amivel bizony már a hitelfelvétel előtt szükséges kalkulálnunk.
A jelenlegi helyzetben egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a márciusban mért 8,5 százalékos áremelkedés még tovább emelkedik. Az is reálisnak tűnik, hogy a teljes 2022-es évre egy hasonló szintű drágulás lesz tapasztalható. Ez azt is jelenti, hogy kiadásaink akkor is 8,5 százalékkal emelkedhetnek egy év alatt, ha nem változtatunk a vásárlási szokásainkon.
Éppen nem érdemes a jelenlegi havi kiadásainkon felüli összeget teljes egészében elköltenünk hiteltörlesztésre. Az áremelkedés miatt ugyanis igen rövid időn belül le kellene mondanunk egyes dolgokról ahhoz, hogy a bevételeinkből fedezni tudjuk a kiadásainkat is.
Ugyanakkor a bevételeink is növekedhetnek: az átlagbér az elmúlt években igen jelentős ütemben emelkedett. Erre azonban egy hosszú távú elköteleződés során nem érdemes alapozni. Nagyon komoly következményekkel járhat az, ha egy magas törlesztőrészletet a jövedelmünk, bevételeink várható emelkedése miatt vállaltunk csak be. Ez a helyzet könnyedén a törlesztések elmaradásához, szélsőséges esetben a hitel felmondásához vezethet. Hiszen nincsen semmilyen garancia a bérek további dinamikus növekedésére, sőt, a jelenlegi gazdasági helyzetben sokan inkább a béremelkedések lassulására számítanak.