A szigorított, de egyben némileg fel is turbózott Babaváró támogatás és a CSOK Plusz hitel célja a gyermekvállalás ösztönzése. De vajon igényelhetők úgy, hogy már úton van a baba, illetve a konstrukciók kedvezményei ebben az esetben is kihasználhatók? Ennek jártak utána a Bankmonitor szakértői.
A Babaváró támogatás és a kamattámogatásnak köszönhetően szuperolcsó CSOK Plusz hitellel az állam a gyermekvállalást kívánja pénzügyileg támogatni, emiatt az ezekhez kapcsolódó kedvezmények minden esetben a folyósítást követően megszületett gyerekek után használhatók ki.
Mire számíthatunk a Babaváró hitelnél?
Amennyiben a feleség már várandós, a magzat pedig betöltötte a 12 hetes kort, akkor a Babaváró hitel igénylésével egyidőben a babát is le lehet jelenteni. Ha a magzat ezt követően elhal, akkor a gyereket a Babaváró szempontjából megszületettnek kell tekinteni. Ezzel egyrészt a futamidő végéig bebetonozható a kamatmentesség, másrészt kérhető a törlesztés 3 évre történő felfüggesztése. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a Babavárót el sem kell kezdeni törleszteni, ha pedig viszonylag gyorsan jön a második és a harmadik baba, akkor előfordulhat, hogy végül egyetlen forintot sem kell visszafizetni belőle. (A második gyereknél újraindul a 3 éves törlesztési moratórium, valamint elengedik a fennálló tartozás 30 százalékát, míg a harmadiknál megszűnik az adósság.) Bár a moratórium opcionális, érdemes élni a lehetőséggel, hiszen a kamatmentesség miatt ez nem jár plusz kiadással. Persze, ha a család szeretné a kölcsönt minél hamarabb letudni, akkor bármikor folytathatják a törlesztést.
Hirdetés
Hirdetés
CSOK Plusz igénylése várandósan
A CSOK Plusz esetében más a helyzet, itt igényléskor kifejezetten elvárás, hogy a házaspár legalább egy gyereket vállaljon. A felvehető hitelösszeg megállapításakor ugyanakkor a meglévő és a vállalt gyerekekkel egyaránt számolnak: egy gyerekkel 15 millió forint, két gyerekkel 30 millió forint, míg 3 gyerekkel 50 millió forint igényelhető maximálisan.
Fontos, hogy CSOK Plusz igénylésekor sem számít megszületett gyereknek a magzat, akkor sem, ha már betöltötte a 12 hetes kort. Vagyis, ha a feleség igényléskor várandós, akkor egy gyereket már gyakorlatilag kockázat nélkül vállalhat a család. Ez arra a sajnálatos helyzetre is igaz, ha a magzat a 12. hetes kor betöltését követően elhal, a gyermekvállalást ugyanis ebben az esetben is teljesítettnek fogják tekinteni.
A CSOK Plusznál van egy olyan átmeneti könnyítés, hogy amennyiben a baba 2024. január 1. és március 31. között születik meg, akkor ezt követően a kedvezményes hitel úgy igényelhető, hogy a már megszületett babát vállalt és teljesített gyerekként veszik figyelembe. Ennek oka, hogy a szülés előtt álló nőknek ne kelljen a bankba sietniük.
Nehezíti a hitelfelvételt a várandósság
Más kérdés, hogy a várandós feleség jövedelmét a bankok nagyon eltérően veszik figyelembe, ám minden pénzintézetre igaz, hogy ilyenkor óvatosabban járnak el, általában a terhesség tényének ismeretében a nő jövedelmét automatikusan a GYED maximumával – ez 2024-ben nettó 280 140 forint – számolják. Persze ehhez a banknak tudnia kell a várandósságról, ami ebben az esetben akkor történik csak biztosan meg, ha a Babaváró igénylésével egyidőben a gyereket is lejelenti a pár azért, hogy ne kelljen megkezdeniük a hiteltörlesztést. Persze a bankok nem véletlenül óvatosak, hiszen a gyerekkel otthonmaradó feleség jövedelme drasztikusan csökken, amit mindenképpen érdemes figyelembe venni már a hitelfelvétel előtt.