Durván és nem várt módon szigorított a kormány a méltán népszerű kata adózási formát illetően, ami várhatóan több százezer kisadózó életét forgatja fel fenekestül a következő hetekben, hónapokban. A rendkívül egyszerű és olcsó adózási forma ugyanis úgy lett megreformálva, hogy a többség számára gyakorlatilag megszűntették a lehetőséget, így sokan lesznek kénytelenek nagyon gyorsan másik adózási formára váltani. Megnéztük, hogy a maradók és a váltani kényszerülő vállalkozók mire számíthatnak akkor, ha lakáshitelt vennének fel.
Amennyiben a Parlement megszavazza a törvényjavaslatot – ennek az ellenkezőjére pedig rendkívül kicsi az esély -, akkor az új kata szabályai 2022. szeptember 1-jén lépnek hatályba, a kisadózás folytatásáról szóló nyilatkozatot pedig legkésőbb szeptember 25-ig be kell eljuttatni az adóhatósághoz. Kicsit több gondolkodási időt kapnak azok, akik a módosítás miatt kénytelenek adózási formát váltani, ők október 31-ig jelenthetik le, ha például a Pénzügyminisztérium által számukra ajánlott átalányadózást választanák.
Biztosan lesz olyan, kizárólag magánszemélyeknek értékesítő társasvállalkozás – jellemzően betéti társaság -, amelyik szeretne továbbra is katázni, ezért a tulajdonos egyéni vállalkozóként folytatja a tevékenységét. Ez némileg összetettebb folyamat, de persze nem megugorhatatlan. A dolog annyiban mindenképpen csábító, hogy az új kata a jövőben minden vállalkozónak 50 000 Ft terhet jelent, vagyis a várakozásokkal ellentétben a befizetést nem növelték az inflációval, illetve nem igazították a minimálbérhez sem. A továbbra is katázók annak is örülhetnek, hogy az eddig 12 millió Ft-os értékhatárt 18 millió Ft-ra növelik, így csak az e fölötti bevételt terheli majd 40%-os adóteher.
Hirdetés
Hirdetés
Hogyan vehetnek fel lakáshitelt a maradó katások?
Az új katában maradó egyéni vállalkozások hitelvelvételi lehetőségei várhatóan nem változnak, vagyis a bankok az előző évi NAV jövedelemigazoláson szereplő összeget tekintik majd jövedelemnek továbbra is. Ez a vállalkozás éves bevételének 60%-át jelenti, ami például egy 2021-ben 12 millió Ft bevételt elérő katás vállalkozó esetében 7,2 millió Ft-ot, vagyis havi szinten 600 ezer Ft nettót jelent.
A bankok egy része ezt csökkenti még a kata adó összegével, és ez alapján határozza meg a JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató) számítás során figyelembe vett nettó jövedelmet. Ez azért kulcskérdés hiteligénylésnél, mert egy legalább 10 éves kamatperiódusú lakáshitel – az új igénylések szinte kizárólag ilyenek – esetében a nettó jövedelem legfeljebb 60, illetve 50 százaléka fordítható hiteltörlesztésre, attól függően, hogy a bevétel eléri-e vagy sem a félmillió forintot. (Például 400 000 Ft nettó jövedelem maximum 200 000 Ft törlesztőt bír el, míg a 600 000 Ft akár 360 000 Ft-hoz is elegendő lehet.)
Mi lesz azokkal, akik nem katázhatnak tovább
A 2021. január óta elérhető átalányadózást ajánlja a Pénzügyminisztérium azoknak a vállalkozásoknak, amelyek nem felelnek meg az új kata feltételeinek. Ez azonban annyiban sántít, hogy ezt a lehetőséget kizárólag egyéni vállalkozók választhatják. Az adózási forma módosítása máskülönben a Bankmonitor szakértői szerint a legtöbb banknál nem befolyásolja érdemben a vállalkozó hitelképességét, vagyis a társas vállalkozásoknál továbbra is elvárás a legalább egy teljes lezárt pénzügyi év, míg az egyéni vállalkozóknak elég egy lezárt pénzügyi évet teljesíteniük, ami akár kevesebb is lehet 12 hónapnál. Ez utóbbi esetben azonban 12-vel osztják el az éves jövedelmet, ami miatt természetesen kevesebb lesz a havi nettó összege.
Általában, ha csak az adózási forma változik, vagyis a cégforma marad, akkor akár azonnal hitelképes lehet a vállalkozó, nem szükséges meghatározott időnek eltelnie, a bank pedig a megelőző év NAV jövedelemigazolásán szereplő összeget veszi majd figyelembe. Ugyanakkor vannak bankok, amelyek a katáról más adóformára váltásnál nem fogadják el az elmúlt évre vonatkozó NAV jövedelemigazolást, sőt, valahol ezt követően egy lezárt pénzügyi évnek is el kell telnie ahhoz, hogy a vállalkozó ismét hitelképes legyen.
Cégforma váltás: okozhat nehézségeket
A cégforma váltást a bankok nagyon különbözőképpen kezelik, ezért célszerű több pénzintézetnél is tájékozódni előzetesen, vagy olyan hitelközvetítő segítségét kérni, aki jól ismeri a bankok hitelezési gyakorlatát. Van, ahol cégforma váltása esetén meg kell várni az egy teljes lezárt üzleti évet, ettől eltérni előzetes egyedi engedélyeztetés alapján lehet csak. A főtevékenységnek azonban azonosnak kell lenni az előzővel, a bank ebből láthatja ugyanis, hogy a vállalkozás jövedelemtermelő képességét jó eséllyel nem érinti a módosítás.
Mások még szigorúbbak, a cégforma váltást gyakorlatilag egy új cég létrejöttének tekintik, így nem hitelezik, amíg nem lesz legalább egy lezárt adóéve, de megszabhatnak ezen felül egy minimális működési múltat is.