A forintosított lakáshitellel rendelkezők legnagyobb kérdése ma, hogy találnak-e kedvezőbb hitellehetőséget a bankjuk által automatikusan megajánlott szerződésnél. A szabályozásnak köszönhetően forintosított hitelünket ingyenesen felmondhatjuk és kiválthatjuk. A döntéskor azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az újonnan felvett hitelnek lehetnek induló költségei. Nem csak az új hitel alacsonyabb törlesztőrészlete számít tehát; a Bankmonitor.hu legfrissebb körképében a forintosított lakáshitelek kiváltásához tartozó költségeket mutatja be. A különbség nem kicsi egy átlagos, 7 millió Ft-os hitel esetén az azonnal kifizetendő kezdeti költségekben az eltérés 176 ezer Ft a legjobb és a legrosszabb lehetőség között.
A hitel lezárásának ugyan nincs költsége, de az új hitelnek van
A forintosított hitelek kiváltásakor az ügyfél a szerződésmódosulást követő 60 napon belül felmondhatja a hitelt, és a hitel megszűnésekor annak lezárásáért a bank nem számolhat fel semmilyen díjat. Ehhez persze annak is teljesülnie kell, hogy az adós a felmondott hiteltartozást a felmondástól számított 90 napon belül visszafizesse. Így az úgynevezett végtörlesztési díjat az adós megspórolja, amely a fennálló tartozástól függően százezres tétel is lehet.
Az új hitel lebonyolítása azonban a sztenderd folyamat szerint történik, azaz a fedezetül szolgáló ingatlan értékbecslésével, tulajdoni lapokkal, hitelfolyósítási díjjal és közjegyzői szerződéskötéssel is számolniuk kell az ügyfeleknek. Ezeket részben banki költségek, részben a folyamat során felmerülő, de elengedhetetlen nem banki szolgáltatások díjai. A költségek egy része egységes szabályozás alá esik, tehát minden esetben ugyanannyiba kerül függetlenül attól, hogy az ügyfél melyik bankot választja. De adódik olyan szolgáltatás is a hitelkiváltás kapcsán, amelyet minden esetben díjmentesen kell biztosítani, mert a törvény így rendelkezik.
Egy átlagosnak tekinthető, 7 millió Ft összegű forintosított hitel kiváltását megvizsgálva a teljes lebonyolítás banktól függően akár teljesen díjmentes is lehet, de akár 100 000 Ft felé is kúszhat a díjak és költségek végösszege. A jó ügyfelekért folytatott versenynek köszönhetően új akciókkal rukkoltak elő a bankok, amelynek keretében plusz pénzt írnak jóvá az ügyfelek számláján, ha másik pénzintézetnek fogadnak hűséget a futamidő hátralévő részében. Ez azt jelenti, hogy az ingyenes hitelbírálaton és szerződéskötésen kívül például egy törlesztőrészletnek megfelelő összeget, de akár százezer forintot is jóváírnak az adós számláján sikeres hitelkiváltás esetén.
A közjegyzői díjat maximalizálták, a földhivatal ingyenes
A fenti költségek egy része jellemzően kölcsönösszegtől függ, például a folyósítási díj, szerződéskötési díj, mások pedig fix összegek, mint például az értékbecslés vagy a tulajdoni lapok díja. Az új hitel szerződésének közjegyzői okiratba foglalása is szükséges, amelyért egységesen 20 000 Ft-ot számíthatnak fel a közjegyzők. Ezen kívül elengedhetetlen, hogy a tulajdoni lapról a régi hitel lekerüljön, az új hitelt pedig bejegyezzék. Ez a földhivatali procedúra összesen 18 600 Ft lenne az adósoknak, de a forintosított hitel kiváltásakor ingyenes.
A jó ügyfelekért folyik a harc
A banki elszámoló levéllel sokan nem voltak maradéktalanul elégedettek. Nem érdemes a fiókba menni panaszkodni az első csalódottság után, inkább szánjunk rá pár percet és nézzük meg a bankok által kínált kiváltó ajánlatokat. Ehhez a Bankmonitor.hu kalkulátora is segítséget nyújt.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.