Számtalanszor érkezik a Bankmonitorhoz megkeresés fizetési nehézséggel küzdő olvasóktól. Hogyan lehet megelőzni a bajt? Mit tehetsz, ha végképp nem tudod fizetni a hiteleidet? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Bárkivel előfordulhat, hogy átmenetileg nem tudja fizetni a hitelét. A legfontosabb, hogy időben cselekedj! Azt mindenki látja, érzi, amikor nehézségei adódnak a következő havi törlesztővel. A lehető legrosszabb stratégia nem tudomást venni a problémáról.
A bajt már a hitelfelvétel előtt megelőzheted egy meggondolt döntéssel.
Tudj nemet mondani!
Nagyon hízelgő, amikor hívnak a bankból, hogy megemelik a hitelkeretedet, mert szuper ügyfél vagy. Felesleges annál nagyobb hitelkerettel rendelkezned, mint amennyit ki szoktál használni havonta. Sőt! Ha már eleve magas hitelkereted van, nézd át milyen havi kiadásaid vannak és bátran csökkentsd le azt.
Az indokolatlanul magas hitelkeret felesleges csábítás.
Hirdetés
Hirdetés
A leggyakoribb hiba!
A hitelkártya nem rendeltetésszerű használata egyenes út a hitelcsapdához. Ha hitelkártyával fizetsz, a bank által rendelkezésedre tartott hitelkeretet, azaz a bank pénzét költöd. Éppen ezért nagyon fontos a határidők betartása! A bank pénzét ugyanis általában akár 45 napig használhatod ingyenesen. Ez idő alatt nem számolnak fel kamatot a kihasznált keretösszegre, amennyiben a fizetési határidőig teljes egészében visszatöltöd azt. Ez a kamatmentes időszak, ami összességében 1 hónap költési időszak + 15 nap türelmi idő.
Ha nem tartod észben a határidőt, giga kamatot fogsz fizetni.
Válaszd a szükséges hitelösszeget!
Hitelfelvétel előtt – legyen az jelzáloghitel, vagy személyi kölcsön – alaposan gondold végig, hogy mekkora összegre van szükséged. Nézd meg, mi történik egy esetleges kamatváltozás esetén! Tudod-e majd fizetni a megemelkedett törlesztőt?
Biztosítsd be magadat!
Amennyiben van lehetőség, kérj hitelfedezeti biztosítást. Bármilyen hitel mellé igényelheted és a törlesztő részletedet minimális összeggel emeli meg. Cserébe viszont biztonságot nyújt munkanélküliség, rokkantság, de halál esetén is. Ráadásul a hitelbírálatnál is jól mutat.
Újabb hitel helyett adósságrendezés
Úgy is igényelhetsz hitelt, ha a meglévő kisebb-nagyobb tartozásaidat összerendezed, és ha még szükséges, akkor plusz összeget is kérhetsz. Ha csak egy-két alkalommal estél késedelembe a hiteltörlesztéssel, akkor még nem kerül sor a hitel felmondására. Ám ha ez huzamosabb időn keresztül fennáll, akkor felkerülsz a KHR listára és a hiteledet is felmondhatják. Ezen a ponton pedig már nagyon nehéz megfordítani a helyzetet.
Az adósságrendezésre is személyi kölcsönök között kalkulátorunkkal válogathatsz!
Amikor látod, hogy nehezebben megy a hiteltörlesztés, azonnal cselekedj. A legfontosabb, hogy keresd fel a bankodat.
Egyeztess a bankkal
Egyetlen banknak sem érdeke, hogy egy hitel „bedőljön”. Minden banknak van saját adósmentő programja, ami pontosan az átmeneti nehézségek esetén áll az ügyfelek rendelkezésére. Átalakíthatod a hiteledet egy hosszabb futamidejű konstrukcióvá. Kérheted a törlesztőd átmeneti csökkentését. Arra nagyon figyelj, hogy a fizetési nehézséget írásban is jelezd a bank felé.
Amit nem szabad
Nem helyes megoldás, ha kidobod a felszólító leveleket és nem reagálsz a bank megkeresésére. A késedelmi kamat, a felszólítások díja mind a tartozásodat fogják növelni. A hiteledet felmondják, ami pedig végzetes. Felmondott hitelt ugyanis már sehol nem tudod kiváltani, nem tudsz adósságrendező hitelt igényelni.
A bankok ugyanis csak olyan hitelt váltanak ki, ami problémamentes. Ezt természetesen igazolnod is kell.
Mit tehetsz, hogy elkerüld a hitel felmondását?
- futamidő hosszabbítás
- a havi törlesztő átmeneti csökkentése
- kisebb hitelek összerendezése (adósságrendezés)
- ingatlanfedezetes hitellé alakítás
Mit tehetsz, ha már felmondták a hiteledet?
Elsőként a hitelnyújtó bankkal kell egyeztetned. Sok esetben egy meghatározott összeg befizetése esetén lehetőség van a kölcsönszerződés visszaállítására. Ingatlan-fedezetes hitel esetén, arra kell törekednek, hogy elkerüld a végrehajtást. Már azzal is sokkal jobban jársz, ha saját magad próbálod értékesíteni a lakásodat. A végrehajtás költségét ugyanis veled fizettetik meg.
Ne dőlj be senkinek, aki a felmondott hiteled kiváltásával hiteget!