Nem pang már a hazai ingatlanpiac. Nő a kereslet, egyre több az adásvétel, lassan emelkedni kezdtek az árak. A piac átalakulása több meglepetést is tartogat: meglepő módon több éve nem látott magasságokba emelkedtek a panellakások árai és meglepően sokan vesznek befektetési céllal ingatlant.
Az idei esztendőben eddig 74 ezer lakás talált új gazdára Magyarországon, 17 százalékkal több, mint egy évvel korábban- áll a Duna House 2014 III. negyedéves Barométerében. Az idei szeptember az elmúlt 5 év második legerősebb hónapja volt az ingatlanpiacon, összesen 10 059 adás-vételt ütöttek nyélbe, ami 25 százalékkal több, mint 2013 szeptemberében. Ráadásul a Duna House ingatlanközvetítő vállalkozás elemzői szerint jövőre tovább élénkülhet a piac és összesen 120 ezer darab lakás cserélhet tulajdonost. Ez azért még messze van az ideálisnak tartott 150-180 ezer darabos éves forgalomtól, ám az elmúlt évek pangása után mindenképpen jó hír lehet, ha teljesül.
A kereslet élénkülésével értelemszerűen az árak is elindultak felfelé. A Duna House statisztikái szerint idén másfél év stagnálás után a második és a harmadik negyedévben is drágultak az ingatlanok. Meglepő módon a korábban nem sokra tartott panellakások ára ugrott a legnagyobbra, ilyen kedvező árakat három éve nem lehetett kérni értük. Különösen intenzív volt a drágulás a fővárosban, ahol 5 éve jártak ilyen magasságban az árak. Többet kérnek a kelet-magyarországi panelekért is, míg az ország nyugati részében stagnálnak az árak.
Ami a konkrét négyzetméter árakat illeti: a fővárosban a paneleket Dél-Budán 217 ezerért vették, Észak-Pesten 199 ezerért. A legalacsonyabb értéket Dél-Pest szolgáltatta, ahol egy négyzetméter panellakásért 172 ezer Ft-ot fizettek. Vidéken a legdrágábban – négyzetméterenként 168 ezer forintért – Közép-Magyarországon mennek a panellakások. A legolcsóbb ez a lakástípus Észak-Magyarországon, ahol mindössze 107 ezer forintot kellett fizetni négyzetméterenként.
És hogy milyen lakásokat keresnek? Vidéken egyszerűbb a képlet, hiszen minden második megvásárolt lakás 5-10 millió forint közé esik, és a legkedveltebb méret a 40-60 négyzetméter közöttieké. A fővárosban teljesen más a helyzet. Budán például az elmúlt negyedévben megugrott a drágább, nagyobb ingatlanok iránti vásárlói kedv. Míg tavaly a vizsgált időszakban 40 millió fölött a vevők 7%-a költött, addig idén ez az arány 12%-ra ugrott. Még nagyobb az ugrás a lakásméreteket vizsgálva, ahol a 400 m2 fölötti ingatlanok aránya 7-ről 14%-ra emelkedett. A pesti oldalon ugyanez a jelenség figyelhető meg, csak kisebb léptékben.
Tanulságos, hogy a magyarok megértették: sokkal olcsóbbak nem lesznek már a lakások, így sokan egyértelműen befektetési céllal vásárolnak lakóingatlant. A fővárosban a befektetési célú ingatlanvásárlók aránya 24 százalékos, az első lakás megvásárlása után a befektetési célú vásárlás a második leggyakoribb indok. A befektetők a 19-20 milliós, 50 négyzetméteres lakásokat keresik Budapesten. Vidéken is 20 százalék a befektetési céllal lakást keresők aránya, itt azonban a befektetés csak a harmadik a vásárlási indokok sorában. A vidéki ingatlan befektetők 10-11 millióért vásárolnak és a 70 négyzetméteres lakásokat kedvelik.
Nincs még meg vásárláshoz szükséges összeg? Lakás-takarékpénztárral könnyebben összejön. Válaszd a hozzád illőt!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.