Az Otthonfelújítási támogatás szűk keresztmetszete miatt számos magyar család szorulhat ki a lehetőségből, de sokan lehetnek azok is, akik nem kívánnak élni a hozzá kapcsolódó megkötésekkel és szabályokkal. Mutatunk olyan lehetőségeket, amelyekkel akár önerő nélkül is megvalósítható a lakásfelújítás, korszerűsítés, még a hidegebb idők beállta előtt.
Támogatások lakás, vagy házfelújításra – nem mindenki örülhet
Komoly előnnyel vághattak bele a magyar családok a lakásfelújításba az Otthonfelújítási támogatás segítségével, hiszen a költségek fele, legfeljebb 3 millió forint visszaigényelhető volt. Ez a támogatás 2022 végével kifutott, így akik lemaradtak, vagy valamiért elhalasztották a munkálatokat, epekedve várták az új lehetőséget, amely az idei évben meg is érkezett.
Sokak számára ugyanakkor nem volt feltétlenül jó hír, hogy a támogatási feltételek jelentősen megváltoztak, az új Lakásfelújítási támogatás és hitel ugyanis csak az 1990. december 31. előtt használatba vételi engedélyt kapott családi házakra érhető el. Ráadásul a legfeljebb 6 millió forintos támogatásból, illetve támogatott hitelből elvégezhető munkák köre is jelentősen leszűkült: ezzel a lehetőséggel kizárólag energiahatékonyságot jelentősen javító korszerűsítések valósíthatók meg. Alapvető elvárás, hogy az épület energiafelhasználásának a munkálatok elvégeztével legalább 30 százalékkal csökkennie kell.
Sokan maradhattak ki újfent a támogatási lehetőségből, viszont az energia- és felújítási költségek drasztikus emelkedése miatt továbbra is megérheti egy ilyen beruházás, akár hitel segítségével is. Így aki kénytelen támogatás nélkül belevágni, vagy nem szeretne bajlódni a hozzá kapcsolódó számos megkötéssel, az a piaci hitelek közül válogathat.
Hirdetés
Hirdetés
Milyen hitelek érhetők el felújításra, korszerűsítésre önerő nélkül?
A munkálatok finanszírozására szabadon felhasználható és célhoz kötött hitelek is rendelkezésre állnak. Míg a célhoz kötött kölcsönök kizárólag az adott munkálatokra (felújítás, korszerűsítés vagy bővítés) használhatók fel, addig a szabad célú hitelek bármire felhasználhatók. Ez utóbbit javasolják a szakértők azoknak is, akiknek a felújításon túl máshoz is szükségük lenne pénzre, például új bútorok, gépek megvásárlására, autóvásárlásra, esetleg a meglévő adósságok kiváltására.
Nézzük, milyen hiteltípusok jöhetnek szóba lakásfelújításra, korszerűsítésre vagy bővítésre:
- személyi kölcsön szabad felhasználásra
- személyi kölcsön felújításra
- felújítási célú lakáshitel (jelzáloghitel)
- szabad felhasználású jelzáloghitel.
Ha tehát lakásfelújításra készülsz, két fő hiteltípus közül választhatsz: az ingatlanfedezet nélküli személyi kölcsönök és az ingatlanfedezethez kötött jelzáloghitelek közül. Mindkét megoldásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, ezért érdemes alaposan átgondolni, kinek melyik illik leginkább a céljaihoz és az aktuális élethelyzetéhez.
Személyi kölcsön pro és kontra
A személyi kölcsön egyik legnagyobb előnye a gyorsaság: akár pár órán, vagy napon belül megkaphatod a pénzt, így ha sürgős kiadás merül fel a felújítás során, ez a megoldás ideális lehet. Továbbá, a személyi kölcsönhöz nincs szükség ingatlanfedezetre, ami akkor is fontos lehet, ha az ingatlanod nem alkalmas fedezetként – például ha a felújítás éppen a lakhatósági problémák megoldására irányul.
Személyi hitellel legfeljebb 15 millió forintot igényelhetsz, bár ez az összeg jelenleg csak egy banknál érhető el. A legtöbb pénzintézet 10 millió forintot, míg néhány 12 millió forintot ad legfeljebb.
A kölcsön felvétele alacsonyabb kezdeti költségekkel jár, hiszen nem kell ingatlan értékbecslésért, közjegyzői díjakért és földhivatali költségekért fizetned, szemben a jelzáloghitelekkel, amelyek akár több százezer forint költséget is magukban foglalhatnak. A hitel igényléséhez ráadásul önerőre sincs szükség.
Ugyanakkor egy személyi hitel kamata magasabb, mint egy jelzáloghitelnek, jelenleg jellemzően 10,5-12% körül mozognak.
Jelenleg a legkedvezőbb szabad célú személyi hitel (10 millió forint, 7 évre, havi nettó 400 ezer forint jövedelemmel, végig fix kamattal)
- törlesztőrészlete 169 315 Ft,
- a konstrukció kamata 10,49%,
- THM-e 11,17%,
- összességében a hitelre visszafizetendő összeg: 14 222 452 Ft.
Készíts összehasonlítást a Bankmonitor személyi hitel kalkulátorával, ahol el is indíthatod az igénylést!
Felújítási célú lakáshitel
A jelzáloghitelek általában kedvezőbb kamatozásúak, hiszen az ingatlanfedezet plusz biztosítékot jelent a bank számára. Ezáltal akár 7-8%-os THM-mel is találhatsz lakáshitelt. Ráadásul, ha nagyobb összeget szeretnél felújításra fordítani, a jelzáloghitelek tágabb keretet kínálnak: akár 30-40 millió forintot is felvehetsz.
A jelzáloghitel hosszabb futamidővel is igényelhető, akár 20-30 évre, így a törlesztőrészletek is alacsonyabbak lehetnek. Ugyanakkor, mivel hosszabb ideig használod a bank pénzét, a teljes visszafizetendő összeg magasabb lesz, mint egy rövidebb futamidejű hitel esetében. Az igénylés pedig jóval több időt (több hetet) is igénybe vehet, mint egy személyi hitelnél.
A lakásfelújításra, korszerűsítésre igényelhető jelzáloghitelhez a legtöbb esetben nincs szükség önerőre, hiszen a hitelösszeg akár az ingatlan értékének 80%-a is lehet. A felújítási költségek ennél jellemzően kevesebbe szoktak kerülni.
A jelenleg legkedvezőbb felújítási célú jelzáloghitel (10 millió forint, 20 évre, havi nettó 400 ezer forint jövedelemmel, 10 évig fix kamattal):
- törlesztőrészlete 76 293 forint,
- a kamat 6,7%,
- a konstrukció teljes hiteldíj-mutatója pedig 7,05%.
- A hitelre összességében 18 338 222 forintot kell visszafizetni.
Kíváncsi vagy a legjobb lakáshitel ajánlatokra? Tudd meg, hol a legkedvezőbb most felújítási hitelt igényelni a Bankmonitor kalkulátorával!