Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre, ha 2025-ben szeretnénk felújítást végezni, és hitelből fedeznénk a költségeket? Az alábbiakban bemutatjuk a jelenleg is elérhető, és várhatóan 2025-ben is igénybe vehető finanszírozási formákat, a kapcsolódó támogatásokat, valamint hasznos tippeket adunk a legjobb megoldás megtalálásához.
A lakásfelújítás, korszerűsítés napjainkban egyre fontosabb téma, hiszen a meglévő ingatlanállomány korszerűsítése nemcsak költség-, hanem energiahatékonysági és környezetvédelmi szempontból is kulcsfontosságú. Egy felújított lakás nemcsak komfortosabb és energiatakarékosabb, de az ingatlan értékét is növeli.
Ma már számtalan hiteltípus áll rendelkezésre a munkálatok kivitelezésére, melyek közül kimondottan a célhoz illeszkedő, vagy akár szabad felhasználású típust is választhatunk. Mutatjuk, milyen hitelek segíthetnek elérni a vágyott állapotot, és nem feledkezünk meg a 2025-től elérhető támogatási lehetőségekről sem.
Hirdetés
Hirdetés
Kölcsön lakásfelújításra, korszerűsítésre
Az alábbi felsorolásban a hiteleket listázzuk, ezt követően pedig részletesen is kitérünk arra, hogy kinek melyik változat lehet ideális.
- személyi kölcsön felújításra,
- személyi kölcsön szabad felhasználásra,
- jelzáloghitel felújításra, korszerűsítésre, vagy bővítésre,
- jelzáloghitel szabad felhasználásra.
Személyi kölcsönök lakásfelújításra
A személyi kölcsön azok számára ideális megoldás, akik gyorsan és egyszerűen szeretnének kisebb volumenű felújítást finanszírozni. A legnagyobb előnye, hogy nincs szükség ingatlanfedezetre, így a banki ügyintézés gyorsabb, a feltételek pedig rugalmasabbak. Cserébe viszont a kamatok magasabbak lehetnek, mint a jelzáloghitelek esetén.
Léteznek kimondottan felújítási célra igényelhető személyi kölcsönök, illetve vehetünk fel szabad célú személyi hitelt is. Előbbi esetében kizárólag a munkálatokra költhetünk, ugyanakkor jellemzően kedvezőbb kamattal igényelhetünk hitelt. A szabad felhasználású személyi hitelből viszont nem csak a felújításra költhetünk, finanszírozhatunk berendezési tárgyakat, gépeket, bútorokat is. Illetve akkor is ideális lehet, ha egyúttal több célt is szeretnénk megvalósítani, például a felújításon túl autóvásárlás is esedékes.
A költségek tekintetében nézzünk meg egy konkrét példát 3 millió forint igénylésére, 7 évre, havi nettó 350 ezer forintos jövedelemmel.
- szabad felhasználás esetén a THM 11,51%, a kölcsön kamata 10,79%, a havi törlesztőrészlet 51 272 Ft, míg összességében a 7 év alatt 4 306 910 Ft-ot kell visszafizetni.
- felújítási cél esetén kicsivel kedvezőbb feltételekkel kaphatjuk meg a kölcsönt, 11,28%-os THM-mel, 10,59%-os kamattal, 50 954 Ft-os törlesztőrészlettel és 4 280 085 Ft-os teljes visszafizetendővel.
A Bankmonitor hitelkalkulátorai szerint jelenleg szabad felhasználás és felújítási cél esetén is a CIB Előrelépő Személyi Kölcsön a legkedvezőbb ajánlat. (Ezzel a lehetőséggel akár 15 millió forint is igényelhető, persze ehhez megfelelő mértékű jövedelem szükséges).
A két eltérő hitelcél között törlesztőrészletekben (318 Ft) és teljes visszafizetésben (26 825 Ft) sincs számottevő különbség. Vagyis a rugalmasságért cserébe felújítási, korszerűsítési cél esetén is megérheti a szabad felhasználású személyi hitelt választani. Persze az anyagiak nagyban függenek attól, hogy hol és milyen feltételekkel indítod az igénylést. Éppen ezért érdemes előzetesen összehasonlítani a banki ajánlatokat. Ezt pillanatok alatt megteheted a Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával:
Jelzáloghitel lakásfelújítási célra
A jelzáloghitel azok számára jelenthet jó választást, akik nagyobb volumenű, költségesebb felújítást, vagy akár teljes körű korszerűsítést, esetleg házbővítést terveznek. Ez a hiteltípus hosszabb futamidőt és alacsonyabb kamatokat kínál, azonban az igénylés folyamata időigényesebb, és az ingatlanfedezet megléte is feltétel.
Jelzáloghitelből is választhatsz felújítási, korszerűsítési vagy bővítési céllal igényelhető konstrukciót, de élhetsz a rugalmasabb, szabad felhasználású jelzáloghitel előnyével is. Jellemzően egyik típusnál sem kell önerővel rendelkezned, ugyanakkor jóval magasabb, akár több mint százezer forintos induló költséggel kell számolnod, mint a személyi hitelek esetén.
Nézzük, hogyan alakulnak a költségek egyik, illetve másik esetben 15 millió forintra, 20 évre, havi nettó 600 ezer forintos jövedelemmel (a Bankmonitor hitelkalkulátora alapján a legkedvezőbb, 10 éves kamatperiódusú ajánlatot választva):
- a szabad felhasználású jelzáloghitel 8,41%-os THM-mel, 7,99%-os kamattal, 126 410 forintos törlesztőrészlettel és 30 338 462 forintos teljes visszafizetendővel érhető el
- a felújítási célú lakáshitel ezzel szemben érdemben kedvezőbb, 6,78%-os THM-mel, 6,30%-os kamattal érhető el, ahol az induló havi törlesztés 110 845 Ft, összességében pedig 26 929 731 Ft-ot kell visszafizetni.
A jelzáloghiteleknél tehát drasztikusabb a különbség a célhoz kötött konstrukció javára. Habár ez a konstrukció jelenleg akciós termék, ennek választásával havonta 15 565 forinttal kedvezőbb törlesztésre, összességében pedig 3 408 731 forinttal olcsóbb teljes visszafizetésre számíthatunk.
A szabad felhasználású konstrukció a CIB 10 éves kamatperiódusú Szabad Felhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön, a felújítási célú lakáshitel pedig az Akciós MagNet Stabil Tízes Lakáshitel. Mindkét termék megtalálható a bankmonitor.hu kalkulátoraiban, ahol saját összehasonlítást készíthetsz pár kattintással. Ha kíváncsi vagy, hogy mekkora hitelösszegre lehetsz jogosult, próbáld ki a „Mennyi jelzáloghitelt kaphatok” kalkulátort!
Egy kakukktojás a hitelek között: Zöld lakáshitel
A környezetbarát megoldások egyre nagyobb hangsúlyt kapnak, ezért a zöld lakáshitelek azok számára nyújthatnak árelőnyt, akik energetikai korszerűsítésben gondolkodnak. Számukra kedvezőbb kamatozású lakáshitel termékek érhetőek el.
Zöld lakáshitelt használt vagy új ingatlan vásárlására, új ingatlan építésére, illetve a meglévő otthon energetikai korszerűsítésére lehet fordítani. Ez utóbbiak közé tartoznak például a napelemek telepítése, a hőszigetelés vagy a fűtési rendszerek korszerűsítése. Az energetikai korszerűsítés nemcsak a rezsiköltségek csökkentését segíti elő, hanem hosszú távon a környezettudatos életmódot is támogatja.
Azt, hogy melyik lakáshitel konstrukció kaphat „zöld” minősítést az MNB Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény Programja határozza meg. Ennek feltételei az épületek energetikai hatékonyságára és primerenergia-felhasználására vonatkozó szigorú előírásokat tartalmaznak. Felújítási és korszerűsítési munkák esetén a korszerűsítési munkálatok végeztével az ingatlannak teljesítenie kell a vonatkozó energetikai feltételeket.
Több bank is kínál kedvező zöld hiteleket. Érdemes szem előtt tartani, hogy a pénzintézetek hitelbírálati feltételei jelentősen eltérhetnek egymástól, így az ideális finanszírozási megoldás kiválasztásához érdemes egy független lakáshitel szakértővel konzultálni. Egy szakértő segíthet megtalálni azt a hitelintézetet, amely a legkedvezőbb feltételekkel kínál Zöld jelzáloghitelt az adott helyzetre.
Otthonfelújítási támogatások és támogatott hitelek 2025-ben
A hitelek mellett érdemes utánajárni a támogatási lehetőségeknek is, hiszen jogosultság esetén ezek jelentős könnyebbséget jelenthetnek a tervezett munkálatok finanszírozásában. Milyen támogatások, illetve támogatott hitelek érhetőek el napjainkban és 2025-től?
Továbbra is elérhető a Otthonfelújítási támogatás
A 2024 nyarán indult Otthonfelújítási támogatás legfeljebb 6 millió forint értékben elérhető, melyet 1990. december 31. előtt használatbavételi engedélyt szerzett családi házak korszerűsítésére lehet felhasználni. A támogatás összege egyrészt vissza nem térítendő támogatásból, másrészt kamatmentes hitelből áll össze.
A lakásfelújítási program az ország egész területén elérhető, szűkebb körű energetikai korszerűsítési munkálatokra lehet felhasználni.
2025-től itt az új Vidéki Otthonfelújítási Program
2025-től újraindul az otthonfelújítási program, amelynek feltételei nagyrészt megegyeznek a 2021-2022-es időszakban megismertekkel. Ráadásul a programhoz kapcsolódó támogatott kölcsön is újra elérhetővé válik. A 2025-ben induló Vidéki Otthonfelújítási Program célja, hogy javítsa a kistelepüléseken élő családok lakhatási körülményeit. A támogatást azok a legalább egy gyermeket nevelő vagy váró szülők igényelhetik, akik a rendeletben meghatározott 5 ezer fő alatti településen található ingatlanjukon szeretnék megvalósítani felújítási céljaikat. Az igényléseket 2025. január 1-jétől lehet benyújtani, és a program várhatóan 2026. június 30-ig tart.
A támogatás széleskörű felújítási és korszerűsítési munkákra használható, energetikai megkötések nélkül. Az anyag- és munkaköltségek 50%-ára igényelhető támogatás, amelynek maximális összege 3 millió forint. Az anyagköltség és a vállalkozói díj a korábbi, 2021-22-ben futott otthonfelújítási támogatáshoz hasonlóan egyenlő arányban (50-50%) szerepelhet a támogatás összegében.
Kamattámogatott otthonfelújítási hitel
Az új Vidéki lakásfelújítási támogatáshoz kapcsolódó költségek megelőlegezésére maximum 6 millió forint kamattámogatott otthonfelújítási hitel igényelhető akár 10 éves futamidőre. Az állam a kölcsön futamidejéig biztosítja a kamattámogatást, amelynek mértéke 3 százalékpont. A kifizetés az építési munkák befejezése és a számlák kiegyenlítése után történik, 60 napon belül, de legkésőbb 2026. június 30-ig.
Támogatás és hitel is a Babaváró
A családalapítás előtt állók, illetve babát váró házaspárok számára a Babaváró hitel akár 11 milliója is komoly segítség lehet felújítási, korszerűsítési munkálatokban, vagy éppen a korszerűbb, modernebb otthon megvásárlásában.
A szabad felhasználású konstrukció kamatmentes kölcsönt biztosít házaspároknak, amennyiben megfelelnek a feltételeknek. A Babaváró hitel igénylése előtt érdemes pontosan megismerni a jogosultsági feltételeket, hiszen a hitel kamatmentessége függ a gyermekvállalási kötelezettség teljesítésétől. Emellett a program 2024-es évben számos változáson ment keresztül, így érdemes utánajárni a legfrissebb, 2025-től érvényes igénylési feltételeknek.
Hogyan találhatod meg a legjobb megoldást?
A megfelelő hitelkonstrukció kiválasztása kulcsfontosságú a sikeres lakásfelújításhoz. A következő lépések segítenek abban, hogy a lehető legjobb döntést hozd meg:
- Készíts költségvetést: Pontosan számold ki, mekkora összegre lesz szükséged, és ne feledkezz meg a váratlan költségekről sem.
- Hasonlítsd össze a lehetőségeket: Használd a Bankmonitor online hitelkalkulátorait, amelyek segítségével könnyen összevetheted a különböző ajánlatokat.
- Keresd fel a megfelelő szakértőt: Egy tapasztalt hitelszakértő segít eligazodni a bonyolult pénzügyi lehetőségek között, és megtalálja a számodra legkedvezőbb megoldást. Egy jó szakértő időt és pénzt takarít meg neked, és akár távolról, online is segíteni tud a legjobb döntést meghozni.
- Ismerd meg a támogatásokat: Az állami támogatások gyakran időszakosan érhetők el, ezért érdemes naprakésznek lenni a lehetőségekkel és azok feltételrendszerével kapcsolatban.
A lakásfelújítás nemcsak az otthonod szépségét és funkcionalitását növeli, hanem hosszú távú értéket is teremt. A megfelelő finanszírozással és tudatos tervezéssel 2025-ben te is megvalósíthatod álmaid otthonát. Keresd meg a legjobb megoldást, légy tájékozott, és vágj bele magabiztosan!