Az elmúlt négy hétben látványosan csökkentek a hosszú távon fix kamatozású lakáshitelek szempontjából meghatározó kamatszintek. Megvizsgáltuk, hogy mindez ténylegesen mennyire jelent meg a lakáshiteleknél?
Az 5 és 10 éves kamatperiódusú hitelek esetében az úgynevezett BIRS a legmeghatározóbb kamatmutató (a BUBOR hosszú futamidejű megfelelője). A BIRS kamatok pedig 0,6-0,7 százalékponttal mérséklődtek az utóbbi hetekben.
A fenti kamatváltozás azonban érdemben nem jelent meg a bankok lakáshiteleinél:
- A 10 éves kamatperiódusú hitelek átlagos kamatszintje minimálisan (0,09 százalékponttal) csökkent – szemben a 0,7 százalékpontos piaci kamatszint csökkenéssel).
- Az 5 és a 20 éves kamatperiódus esetén az átlagos kamatszint azonban 0,07 százalékponttal emelkedett.
Az alábbi ábráról leolvasható a kamatváltozások teljes törlesztésre gyakorolt hatása (10 millió Ft, 20 évre felvett lakáshitel esetén). Az elmozdulás 5 éves kamatperiódusnál a legnagyobb: itt egy hónap leforgása alatt 235 ezer Ft-tal romlott az új hiteligénylők pozíciója, vagyis ennyivel kell többet visszafizetniük a teljes futamidő alatt.
A bankok tehát nem adták tovább a piaci kamatszintek csökkenését a lakáshitel kínálatukban. Ennek az az elsődleges oka, hogy 2018 elejétől a piaci kamatszintek emelkedésének (első ábra) csak a töredékét érvényesítették saját kamataikban.
Hitelfelvevőként érdemes tudni, hogy egészen extrém kamatkülönbségek is kialakulhatnak az egyes banki ajánlatok között, mely végeredményben egy 10 millió Ft-os hitelösszegnél (20 éves futamidőre, 10 éves kamatrögzítéssel) akár 2,5 millió Ft eltérést is eredményezhet a teljes visszafizetés vonatkozásában!
A körültekintő lakáshitel kiválasztás tehát változatlanul fontos: használd a Bankmonitor.hu Lakáshitel Kalkulátorát, és vedd igénybe szakértőink támogatását, akik megkeresik a Számodra legkedvezőbb ajánlatot.