A parlament elé terjesztették a veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló törvénymódosítást. Ha elfogadják a változtatást, akkor a veszélyhelyzet őszig fennmarad, a határidő kitolása pedig hatással lehet a különböző lakástámogatásokra is, hiszen a támogatások igénylési feltételeivel kapcsolatban – a veszélyhelyzet idejére – átmeneti kedvezményt biztosít a jogalkotó.
A járványhelyzet miatt veszélyhelyzetet hirdetettek ki, mely időszak alatt átmeneti szabályokat vezettek be, ami az élet számos területét érintheti. Ezek az átmeneti szabályok a lakástámogatások igénylési feltételeit is befolyásolják: bizonyos határidőkkel, elvárásokkal kapcsolatban könnyítést léptettek életbe.
A jelenleg érvényben lévő veszélyhelyzet 2021. május 23-án járna le, ugyanakkor a parlament elé terjesztették a határidő hosszabbítását. Ennek értelmében – amennyiben elfogadja a parlament – a veszélyhelyzetet a parlament szeptemberi ülésszakának nyitó ülését követő 15. napig meghosszabbítaná.
Hirdetés
Hirdetés
Igénylők életkorára vonatkozó speciális szabályok
Több támogatás esetében is van az életkorra vonatkozó felső korlát:
- A Babaváró hitel esetében a pár hölgy tagja igényléskor nem tölthette be a 41. életévét.
- Csok támogatás igénylésekor – amennyiben vállalt gyermekre kérnék a támogatást – legalább a pár egyik tagja nem tölthette még be a 40. életévét.
Nem esnek el azonban a támogatási lehetőségtől azok, akik a fent leírt életkort 2020. június 18. és a jelenlegi veszélyhelyzet lejárata – várhatóan idén ősz – között töltötték be. Ezek a családok még a veszélyhelyzet lejáratát követő 30 napon belül megigényelhetik a Babavárót, vagy a csok támogatást.
Tb-igazolás érvényességi ideje
Szinte az összes támogatáshoz szükséges valamennyi tb-jogviszony: erről a csok támogatás, a Babaváró hitel és a támogatott felújítási hitel esetén igazolást szükséges benyújtani. (A felújítási támogatásnál is elvárják a megfelelő Tb-jogviszony meglétét, erről azonban alapesetben elég nyilatkoznia az igénylőknek.)
A családi otthonteremtési kedvezmény esetében legfeljebb 30 nappal a kérelem benyújtása előtt kiállított igazolásra van szükség. Ezt a határidőt azonban átmenetileg meghosszabbították: ha a veszélyhelyzet alatt járna le az igazolás érvényessége, akkor a megszűnést követő 30 napig elfogadható a dokumentum.
A Babaváró hitelre ez a könnyítés nem érvényes. Fontos azonban megjegyezni, hogy a rendelet alapvetően nem rögzíti az igazolás érvényességi idejét, vagyis arra vonatkozóan nem is lehet könnyítést kiadni. Az otthonfelújítási hitelre pedig a felújítási támogatásra érvényes könnyítések az irányadók. Annál a támogatásnál pedig nincs szükség alapesetben Tb-igazolásra, így arra vonatkozó könnyítést sem vezettek be. (A nyugdíj melletti munkaviszonyról szóló igazolásra viszont érvényes a könnyítés, a dokumentum a vészhelyzet lejártát követő 30. napig elfogadható.)
Tb-jogviszony megszűnése, szüneteltetése
A folyamatos Tb-jogviszony vizsgálatakor elfogadható az is, ha a jogviszonyunk – munkahelyünk, vállalkozásunk – átmenetileg megszűnt, de összességében a vizsgált időszakban a jogviszony nélkül töltött idő nem haladja meg a 30 napot. (Vagyis elfogadható az is, ha a vizsgált időszakban munkahelyet váltottunk, de a két állás között munka nélkül töltött idő nem haladta meg a 30 napot.)
A járványra való tekintettel ezen feltételen is lazítottak: akár 30 napnál hosszabb ideig is lehetünk munka nélkül, amennyiben állásunk a veszélyhelyzet alatt – vagy azt követő 30 napon belül vesztettük el – és új állást találunk a veszélyhelyzet megszűnését követő 90. napig.
Valamennyi lakástámogatás esetében életbe lépett a fenti könnyítés. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy a támogatott hiteleknél – Babaváró hitel, csok-hitel, otthonfelújítási kölcsön – a bankok elvárnak megfelelő jövedelmet és munkaviszonyt is. Ezen konstrukciók esetében a bank el fogja utasítani a kérelmünket, ha nincs megfelelő munkaviszonyunk hiába felelünk meg a jogszabályi előírásoknak.
A Tb-jogviszonyba beleszámít a vészhelyzet időtartalma
Minden támogatáshoz elvárnak Tb-jogviszonyt, ugyanakkor annak időtartalma nem minden esetben egyezik meg:
- Használt lakás vásárlására, bővítésre igényelhető csok esetében fél éves Tb-jogviszony szükséges.
- Az újépítésű lakás vásárlásához, építkezéshez is fél éves Tb-jogviszonyt várnak el, amennyiben 1-2 gyermek után vesszük igénybe a csok kedvezményt.
- Már 2 éves Tb-jogviszonyra lenne szükség akkor, ha 3 gyermekre kérnénk a csok-ot és „új lakáscélra” fordítanánk az összeget.
- A speciális falusi csok-hoz alapesetben 1 éves Tb-jogviszony szükséges, a 3 gyermek után járó emelt összeg eléréshez azonban itt is két éves jogviszonyt várnak el.
- A Babaváró hitel igénylésének egyik feltétele a 3 éves Tb-jogviszony megléte.
- Az otthonfelújítási támogatáshoz és a hozzá kapcsolódó támogatott hitelhez pedig legalább egy éves Tb-jogviszonyt várnak el.
A járványhelyzet miatt azonban a veszélyhelyzet idejének egy részét biztosítotti időszaknak tekintik abban az esetben is, ha elvesztettük ezen időszak alatt – vagy azt követő 30 napon belül – a munkánkat, vagy szüneteltettük a vállalkozásunkat. Fontos feltétel azonban, hogy a veszélyhelyzet megszűnését követő 90 napon belül újra munkába álljunk, vagy vállalkozásunk szüneteltetését megszűntessük.
Mennyi időt számítanak bele a TB-jogviszonyba a veszélyhelyzetből abban az esetben, ha ezen időszak alatt nincs munkaviszonyunk?
- Amennyiben fél éves Tb-jogviszony az elvárás az adott támogatás esetében – használt lakás vásárlására, bővítésre igényelt csok-nál, illetve 1-2 gyermek után „új lakáscélra” igényelt családi otthonteremtési támogatásnál – a veszélyhelyzetből legfeljebb 90 nap számítanak bele a jogviszonyba.
- Amennyiben az elvárt Tb-jogviszony több, mint fél év – falusi csok, Babaváró hitel, otthonfelújítási támogatás és hozzá kapcsolódó hitel, 10 millió forint összegű 3 gyermek után járó csok -, akkor a veszélyhelyzetből legfeljebb 180 napot számítanak bele a jogviszonyba.
A veszélyhelyzet a jelenleg érvényben lévő jogszabályok alapján május 23-án járna le, ugyanakkor a tervezett módosítás meghosszabbítani a különleges jogrendet őszig. Amennyiben ezt a módosítást a parlament elfogadja – és nem rendelkeznének külön jogszabályban a lakástámogatásokról -, akkor bizony az otthonteremtési kedvezményekre érvényes átmeneti szabályok is velünk maradnának őszig.