Jelenleg Édesanyám lakásában lakunk a gyermekemmel, édesanyámmal és testvéremmel. Ez egy 65 nm-es lakás. Eladásra gondoltunk, de az is felmerült, hogy én vásárolnám meg édesanyámtól és testvéremtől. Anyukám eladhatja-e nekem a piaci érték alatt? Kölcsönből fizetném ki. Kell-e ehhez önerő? Ez lenne az első lakásom, kaphatok-e támogatást, vagy kedvezményt? Gondolom így, hogy családon belül történik az adásvétel, biztos más szabályozás van.
Sok kérdés egyben, egyesével megadjuk a választ!
Én vásárolnám meg édesanyámtól és testvéremtől
A közeli hozzátartozótól történő vásárlást alap esetben nem preferálják a bankok, de nem lehetetlen a kivitelezése. Ilyen esetben az is könnyen előfordulhat, hogy a „kialkudott” vételár sokkal kedvezőbb a piacinál. Abba, hogy a szülő mennyiért adja el a gyerekének a lakását, senki nem szólhat bele. Ebben az esetben, ha az ingatlan elbírja, akkor kvázi önerő nélkül is megveheted édesanyád lakását. Természetesen a jövedelmednek is meg kell felelnie a banki elvárásoknak.
Hitel közeli hozzátartozótól történő vásárlásra
Ezt a kérdést ketté kell választanunk.
- Mi a helyzet, ha nincs tulajdonrészed az ingatlanban?
- Mi a helyzet, ha az ingatlan egy bizonyos része már a neveden van?
Az első esetben bizony nincs túl sok bank, ahol hitelt tudsz felvenni egy olyan ingatlan megvásárlásához, ami egy családtagod nevén van. Miért? Ugyan teljesen életszerű, hogy például egyik testvér megveszi a másik lakását, a bankok erről mégis picit eltérően gondolkoznak.
A lakáshitelek kamata legalább 1,5%-2%-kal kedvezőbb, mint a szabadfelhasználású hiteleké. Családon belüli adásvétel esetén hiába utal a bank közvetlenül az eladó számlájára, könnyen lehet, hogy az a pénz gyakorlatilag is a családban marad. Nagyon leegyszerűsítve ezt „bújtatott” szabadfelhasználásnak is hívhatjuk.
Megoldás azonban mindig van! Szerencsére akad egy-két olyan bank, ahol ezt meg tudjuk oldani. Amennyiben az adásvételi szerződésből egyértelműen kiderül, hogy a vételár hitelből megvalósuló része az eladó számlájára kerül kifizetésre és ő ezt saját kezéhez történő megfizetésként ismeri el, nem lehet gond.
A piaci kamatozású hitelek között megtalálhatod a neked legmegfelelőbbet!
A második esetben, amikor már van tulajdonrészed az ingatlanban, könnyebb a helyzet. Tulajdonközösség megszüntetésére lakáshitelt felvenni ugyanis minden banknál van lehetőséged! Még támogatott hitelt is igényelhetsz. Kamattámogatott hiteleknél alapból vizsgálják, hogy eladó és vevő egymásnak hozzátartozói-e.
A kamattámogatás igénylése esetében azonban nem minősül kizáró feltételnek az az eset, ha az igénylő támogatott személy közös tulajdon megszüntetésével szerzi meg a lakás kizárólagos tulajdonjogát. Ez esetben a teljes lakásérték nem haladhatja meg a 20 millió forintot. (A házasság vagy az élettársi kapcsolat fennállása alatt a házastársak vagy élettársak között fennálló közös tulajdon megszüntetésére mindez nem vonatkozik.)
Az ajándékozás megoldás?
Amennyiben nem megfelelő számodra a hitel annál banknál, ahol a családon belüli adásvételt megfinanszírozzák, van más lehetőség is.
Megoldás lehet az ajándékozás. Közeli hozzátartozónak történő ajándékozás ugyanis illetékmentes.
Amikor a neveden van a lakás, akkor vehetsz fel hitelt, de már csak szabadfelhasználású konstrukciókban gondolkozhatsz.
Mi a helyzet a CSOK-kal?
Ezt sajnos ebben az esetben nem tudod kihasználni, mivel a CSOK igénylésénél eladó és vevő nem lehetnek egymás közeli hozzátartozói. Itt nincs kibúvó!
Kedvezmény első lakáshoz
Ha első lakásodat veszed, akkor többfajta kedvezményes lehetőséggel is élhetsz.
35 év alatt illetékkedvezményben részesülhetsz. A kedvezmény mértéke 50%, amennyiben a vételár 15 millió forintnál kevesebb és legalább 50% tulajdoni hányadot szerzel a lakásban.
Ha az illeték egy összegben megterhelné a pénztárcádat, 12 hónapra kérhetsz pótlékmentes részletfizetést is.
Keress lakáshiteleink között: otp vagy fundamenta lakáshitel? Kalkulálj és találd meg a legjobbat!
Ugye nem gondoltad volna, hogy arra is kell ügyelni, kitől veszed a lakást? Bizony nem egyszerű történet és sok esetben érdemes előbb szakértővel konzultálni. Ha hasonló helyzetben vagy, keresd meg a legjobb lakáshitelt és érdeklődj nálunk ingyenes segítségért.