Július 29-től megdrágult a földhivatali ügyintézés: emelkedik a tulajdon- és jelzálogjog bejegyzés díja, illetve többet kell fizetni a tulajdoni lap lekérdezéséért is. De hogyan hat ez a lakáshitelekre?
Ahogy korábban már beszámoltunk róla emelkednek július 29-től a földhivatali ügyintézés költségei. Az erről szóló rendelet már június 28-án megjelent, de a megemelt díjak július 29-től lépnek érvénybe.
A díjemelkedés önmagában jelentős, de egy lakásvásárlás költségeihez képest elhanyagolható
Nézzük, milyen költségelemek változtak:
- Az ingatlant érintő, a tulajdoni lapra felkerülő változásbejelentés díja 6600 forintról 10 600 forintra emelkedett. Ide tartozik a tulajdonjog bejegyzés díja, vagy épp a jelzálogjog törlésének a költsége is.
- A jelzálogjog bejegyzés díja 12 600 forintról 20 000 forintra emelkedik.
- Az elektronikusan lekért tulajdoni lapért 3000 forint helyett 4800 forintot, míg a papír alapú tulajdoni lapért 6250 forint helyett 10 000 forintot kell kifizetnünk.
Ez önmagában 60% körüli díjemelést jelent, de a lakásvásárlás költségeihez képest ez a változás elhanyagolható. A megemelt díjakat a 2024. július 29-től kezdeményezett eljárásokra kell megfizetni.
Ha a lakáshitel induló költségeit nézzük, akkor sem tűnik jelentősnek ez a költségemelkedés. A három legolcsóbb 20 millió Ft összegű, 20 éves futmaidejű piaci lakáshitel induló költsége 192 567 – 370 752 forint között alakulhat. Ebből a mostani díjemelkedésnek durván 11-13 ezer forint köszönhető, ez a teljes induló költség 3,0-6,7 százalékának felel meg.
Azt látni kell, hogy ezek a díjak a lakáshitelek teljes költségének a részét képezik, vagyis a THM értékében is megjelennek. Vagyis július 29-től a kölcsönök THM értéke kamatemelkedés nélkül hacsak minimálisan is, de megnőhetett.
Nem szabad megfeledkezni a banki díjelengedésekről sem, sok esetben a bank átvállalja a tulajdoni lap lekérésének, vagy épp a jelzálogjog bejegyzésének a díját. Ezen kölcsönöknél a díjváltozás nem számít, hiszen végeredményben a költséget nem mi, hanem a pénzintézet rendezi.
Hirdetés
Hirdetés
Mi a helyzet a folyamatban lévő hitelügyletekkel?
Ha hiteligénylésünk van folyamatban, felmerülhet a kérdés, hogy van-e valami különleges teendőnk a költségváltozások miatt.
Három esetet különböztethetünk meg:
- Már megkötöttük a hitelszerződést, de még nem rendeztünk el minden földhivatali dolgot, például nem adtuk be a jelzálogjog bejegyzési kérelmet a földhivatalba. Ebben az esetben beadhatjuk a kérelmet a földhivatalba, de már a magasabb díjat kell rendeznünk. Viszont nem kell újraszerződnünk.
- Még nem kötöttük meg a szerződést, de már megkaptuk a szerződéstervezetet a régi díjakkal. Ebben a helyzetben a bankoktól eddig kapott válaszok alapján aláírhatjuk a már megkapott szerződést. Nem kell új tervezetet kapni és emiatt nem indul újra a szerződéskötésre vonatkozó határidő. Ebben az esetben is magasabb díjakra kell készülnünk. Van olyan bank, amelyik a szerződés mellé külön dokumentmot is át fog adni a díjváltozásról.
- Ha még csak folyamatban van a hiteligénylésünk, akkor jóváhagyást követően természetesen már az új díjakat tartalmazó szerződéstervezetet fogunk megkapni.
A rossz hír, hogy ha még nem intéztük el a földhivatali dolgokat, akkor a magasabb díjakat kell rendeznünk. Viszont maga a hitelügyintézési folyamat nem akad el, nem kell emiatt újra megkötni a hitelszerződést, vagy épp újra átvenni a szerződéstervezetet.