A COVID járvány átrendezte az egészségügyet: az állami szektor még nehezebb helyzetbe került, míg a magánegészségügy lendületes fejlődésnek indult. A zsebből fizetett szolgáltatások egyre drágábbak, de vannak más megoldások is. Nézzük meg, milyen lehetőségeink vannak, ha nem akarunk mélyen a zsebünkbe nyúlni, ha gyors gyógyulásra vágyunk.
Talán te magad vagy a családod is azok közé tartozik, akik egy-egy betegség esetén igénybe veszik mind az állami, mind a magánegészségügy szolgáltatásait. Egy magánszolgáltatónál általában gyorsabban elvégzik a szükséges diagnosztikai vizsgálatot, ennek eredményét azután vihetjük az állami szakrendelőben dolgozó orvosunknak. Vagy éppen a gyerek magán fül-orr-gégészeti rendelésen kapott leletével megyünk vissza a gyermekorvosunkhoz. Egyre gyakoribbá válik ez a kombináció, a társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkezők (járulékfizetők) mind nagyobb része érzi úgy, hogy így biztosabb a gyógyulásuk.
Hirdetés
Hirdetés
Eltűnnek a betegek?
Nemrégiben zajlott le a Magyar Kórházszövetség konferenciája, ahol az egészségügyi szakma vezetői kimondták végre a nyilvánvalót: az ország teherbíró képessége nem képes fenntartani a mára kialakult egészségügyi rendszert, azaz a sok tekintetben párhuzamos állami és magánegészségügyet. Szabályozott átjárás, összehangolás és racionalizálás szükséges – hangzott el a konferencián, ám ennél sokkal részletesebb tervek a két szektor együttélésére vonatkozóan egyelőre nem ismertek.
2022-ben az állami egészségügyben megforduló betegek aránya 2019-hez képest 22%-kal csökkent, néhány ellátás esetében a visszaesés mértéke eléri a 30%-ot.
Ez a csökkenés sajnos nem azt jelenti, hogy ennyi beteg meggyógyult, illetve ilyen sokan nem betegedtek meg. Sőt, ezeket az adatokat a szerencsére lecsengőben lévő COVID-járvány számai sem torzítják. Az állami egészségügyből „eltűnt” betegek valószínűleg a fizetős ellátásokat veszik jelenleg igénybe.
Statisztika
Még messze nem hibátlan a magánellátók adatszolgáltatása, de a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) jelenlegi adatai szerint is egyre többen fordulnak a hazai magánegészségügy felé. A friss kutatási adatok beszédesek.
- A betegek nagy többsége (kb. 60-70%-a) csak közellátást vesz igénybe, míg növekvő hányaduk (mintegy 10-30%-a) a közellátás mellett magánorvoshoz, magánlaborba, fizetős diagnosztikai vizsgálatra is jár. Ugyanakkor egyelőre csupán a betegek 1%-a az, akik kizárólag magánellátást vesznek igénybe.
- A szakorvosi, a diagnosztikai, valamint a laborvizsgálatok esetében minden ötödik beteg, míg a kórházi (fekvőbeteg) ellátásban minden huszadik beteg a privát egészségügyi szolgáltatókat vette igénybe.
- A magán- és közellátás párhuzamos igénybevétele főleg a középkorú nőkre jellemző.
A magánellátás térnyerését mutatja például, hogy míg 2021-ben mintegy 9 ezer gerincsebészeti műtétet hajtottak végre a magánklinikák, addig 2022-ben az ilyen beavatkozások száma már majdnem 16 ezer volt. Pedig ezek a műtétek nem olcsók – a bonyolultságtól függően akár 1,5 – 3 millió forint is ki kell fizetniük a betegeknek.
Összességében elmondható, hogy az egyre erősödő magánegészségügy elszívja a jó általános állapotban lévő, fiatal vagy középkorú, jobb anyagi körülmények között élő betegeket. Az állami rendszerben pedig maradnak az idősebb, kevésbé fizetőképes, ellátását illetően költségesebb betegek.
A magánellátásban egy vizitért átlagosan 25-30 ezer forintot kell fizetnünk, a hírek szerint a magánellátók kétharmada hamarosan árat is fog emelni. Sok szolgáltató pedig már előre, az időpont foglalásakor elkéri a vizit árát.
Egy-egy szakorvosi vizsgálat vagy labor árát talán még könnyebben kigazdálkodjuk annak érdekében, hogy gyorsabb ellátást kapjunk. Nagyobb beavatkozások esetében azonban mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha nem tudunk vagy nem akarunk várakozni. A meglehetősen borsos árak fejében a magánkórházi műtétekre általában pár héten belül sor kerül úgy, hogy a műtéthez szükséges előzetes vizsgálatok is gyorsan, jól szervezetten lezajlanak.
Fizetheti a számlát más helyettünk?
Több lehetőség is van, hogy részben vagy egészben kiváltsuk az esetleg szükségessé váló magánellátás költségeit.
- Köthetünk úgynevezett szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítást, ilyet akár a munkáltatónk is fizethet a részünkre. Ebben az esetben a privát ellátás költségét a biztosítód fizeti ki a magánellátónak. Az üzleti biztosítók széles kínálata vár ránk, sokféle csomagbiztosítás között válogathatunk nemcsak a magunk, de az egész család számára is.
- Köthetünk úgynevezett összegbiztosítást, amikor a biztosító például egy műtét alkalmával vagy egy súlyos betegség diagnózisát követően kifizeti az előre megállapodott összeget. Ebből részben vagy egészben fedezhető a magánellátás költsége is. Az üzleti biztosítók többsége az ilyen összegbiztosításokat például a kockázati életbiztosítás mellett kiegészítő biztosításként kínálja, de néhány esetben önállóan is megköthető akár az egész családnak.
- Beléphetünk (ha még nem tettük) egy egészségpénztárba, ahogyan már közel 1 millió honfitársunk megtette. Ennek legfőbb előnye, hogy az egészségünk megőrzésére, gyógyulásra félretett pénzünkre adójóváírást kaphatunk.
- Ha nincs erre félretett megtakarításunk vagy ilyen biztosításunk, úgy személyi felhasználású hitelt is felvehetünk, amennyiben például egy drágább beavatkozást privát alapon akarunk elvégeztetni.
Egészségbiztosítások a Bankmonitor palettáján
A Bankmonitor bővítette termékválasztékát a piacon található vezető egészségbiztosításokkal. Ezek a konstrukciók egyéni és munkavállalóknak szóló termékek. Az alábbi felületen regisztrálhatsz, amennyiben érdekelnek az egészségbiztosítási megoldások. Ha a családodról és saját magadról, vagy kollégáidról szeretnél gondoskodni, mi segítünk abban hogy megtaláld a számodra legjobbat.
Összefoglalás
Az állami egészségügy nyilvánvaló problémái miatt egyre többen veszik igénybe a magánegészségügy szolgáltatásait, és többségük – ha nehezen is -, de zsebből fizet, ami nem olcsó mulatság.
Egy egészségbiztosítás segíthet abban, hogy a magánegészségügy keretében gyorsabban juthass hozzá olyan vizsgálatokhoz, amelyek az állami ellátórendszerben hónapokat vennének igénybe. Egy időben elvégtett vizsgálat lehet, hogy az életedet menti meg.
Regisztrálj az oldalunkon, a Bankmonitor tanácsadói pedig segítenek a számodra legjobb biztosítási csomag kiválasztásában.