Közeleg a tavasz, a lakásfelújítások, kisebb javítások ideje. De vajon érdemes kivárni a munkálatok megkezdésével? A jövedelmek érdemben emelkednek, míg az infláció csökkenésnek indult, emiatt a nem sürgős munkálatok elhalasztása esetén javulhat a finanszírozási képessége a családoknak.
A tavasz a lakásfelújítások egyik kedvelt időpontja, a családok ekkor állnak neki azon munkálatoknak, amelyekhez alapvetően már kedvezőbb időjárásra van szükség. Ugyanakkor a jelenlegi helyzetben felmerülhet egyes nem sürgős munkálatok elhalasztása.
De miért lehet jogos ez a felvetés? A jövedelmek még mindig érdemben emelkednek hazánkban: a KSH adatai alapján a decemberi átlagbér bruttó 655 600 forint volt, ez 16,4 százalék emelkedést jelent. Míg az infláció már érdemben mérséklődik, januárban az éves áremelkedés mértéke 3,8 százalék volt. Ez alapján arra következtethetnénk, hogy a jövedelmünk az elkövetkező időben jóval nagyobb mértékben emelkedne, mint a felújítási munkálatok költsége. Vagyis könnyebben tudnánk kifizetni azokat.
Hirdetés
Hirdetés
A felújítási, karbantartási költségek messze az infláció felett emelkednek
Ha konkrét munkálatok, tételek árának változását szeretnénk megvizsgálni, akkor nem feltétlenül az általános inflációt érdemes lekövetni. Kifejezetten a felújítási munkálatok költségének változására érdemes koncentrálni, ott azonban teljesen más értékeket láthatunk. A KSH adatai alapján a lakásjavítás, karbantartás – mint szolgáltatás – költsége januárban éves szinten 11,2 százalékkal emelkedett.
Ha az évtized elejéig visszanézünk, akkor sem lesz sokkal jobb a kép: 2020. januárja óta a lakásfelújítási munkálatok havonta mért drágulása 9,0-24,3 százalék között mozgott. Ezen időszakban pedig a teljes áremelkedés többször a kívánt 3 százalékos szint körül alakult. Ezek alapján az infláció mérséklődése nem ad kellő támpontot a felújítani szándékozók költségtervezéséhez. A múltbeli adatok alapján sajnos a 10 százalékos éves drágulás egészen reálisnak tűnik.
Ez azt jelentené, hogy egy jelenlegi 2 millió forintos felújítási kiadás 4 év alatt akár 2,9 millió forintra is hízhatna.
Érdemes kölcsönből megfinanszírozni a munkálatokat?
Az már kétségessé vált, hogy megéri-e kivárni a felújítással, ha van elegendő saját megtakarításunk. De mi a helyzet, ha nincs elegendő pénzünk? Hitelből megéri most megfinanszírozni a munkálatokat?
A legolcsóbb 2 millió forint összegű, 4 éves futamidejű személyi hitel THM értéke 13,2 százalék. Ez alapján úgy tűnik nem éri meg ez a finanszírozási mód. Ha viszont a teljes visszafizetésre tekintünk, akkor meglepődhetünk: a kérdéses kölcsönre összességében 2 549 820 forintot kell visszafizetnünk 4 év alatt.
Van olyan eset, amikor megéri kivárni a munkálatokkal?
Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy vannak a kivárás mellett is érvek. A felújítási szolgáltatás költségei továbbra is érdemben emelkednek. De a lakásjavító, karbantartó cikkek ára már nem emelkedik érdemben. Például a csempe, laminált parketta ára már nem emelkedett drasztikusan. Úgy is fogalmazhatunk, hogy az anyagköltsége ezeknek a munkálatoknak már nem növekszik jelentősen. (Sőt van, aminek már az ára csökkenésnek indult.)
A szolgáltatás áremelkedése a múltbeli adatok alapján lett meghatározva. De természetesen eltérhet ettől a jövőbeni árváltozás, akár éremben kisebb is lehet a becsültnél.
Megjelenhetnek olyan új támogatások is, amelyek a későbbi felújításoknál nagy segítséget jelenthetnek. Már több helyen lehetett olvasni arról, hogy ilyen támogatás bevezetését tervezik. Arról viszont nincs semmilyen információ, hogy mikor indul és kik lehetnek jogosultak erre az új kedvezményre. Így azt sem tudjuk megmondani, hogy kiknek érdemes várni erre a belengetett lehetőségre.