Kedd éjjel megjelent a kormányrendelet a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) átalakításáról. Van néhány olyan meglepetés, ami hátrányosan érinti azokat, akik új vagy használt ingatlant vásárolnának. Jöjjenek a részletek.
Gulyás Gergely június 22-én jelentette be a legfontosabb lakástámogatás, a családi otthonteremtési kedvezmény átalakítását. Már a bejelentésből kiderült, hogy a támogatást kivezetik 2024-től a nagyobb településeken, ugyanakkor a preferált kistelepüléseken a kedvezmény összege még meg is emelkedik.
Az este megjelent rendeletből azonban további fontos részletek derültek ki.
A kistelepülések mellett a tanyáknál is megmaradnak a kedvezmények
A preferált kistelepülések mellett a nagyobb városokban is megmarad a CSOK. Ehhez azonban az kell, hogy a település külterületén legyen az ingatlan, a megnevezése birtokközpont vagy tanya legyen, ez utóbbinál természetesen elvárás, hogy lakóépület is legyen rajta.
Fontos tudni, hogy a kistelepülések listája is módosul a jövő évtől, az új lista itt érhető el.
Hirdetés
Hirdetés
Az új lakások esetén mégsem emelkedik a lakástámogatás összege
A bejelentés alapján arra lehetett következtetni, hogy a kistelepüléseken fekvő új építésű ingatlanok esetében érdemben megemelik a támogatás összegét. A rendelet azonban ilyen kitételt nem tartalmaz, az új lakások esetében a kedvezmény összege nem emelkedik.
Új lakóház esetében elérhető CSOK támogatás összege jelenleg, illetve 2024-től:
- 1 gyermek esetén 600 ezer forint;
- 2 gyermek esetén 2,6 millió forint;
- 3, vagy több gyermek esetén 10 millió forint.
A nagyobb városok belterületén a kedvezmény megszűnik. Sőt, a támogatás preferált kistelepüléseknél is kizárólag az új építésű egylakásos lakóépületek esetében marad meg. Vagyis az új építésű többlakásos lakóépületekben lévő egy önálló lakások megvételéhez nem tudjuk kihasználni 2024-től a kedvezményt.
A jogszabály szerint ez minősül egylakásos lakóépületnek:
„a tulajdoni formájától függetlenül
a) olyan szabadon álló, oldalhatáron álló, zártsorú beépítési móddal vagy a telken meglévő épülethez csatlakozó módon épített, egy lakást magában foglaló lakóépület, amely önálló tető- és épületszerkezettel és a terepszintről közvetlen bejárattal rendelkezik, vagy
b) – használt lakás esetében – olyan ikerház, sorház vagy láncház, amelyben a családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett lakás önálló tető- és épületszerkezettel és a terepszintről közvetlen bejárattal rendelkezik.”
Csak használt lakás vásárlására nem lesz támogatás
Eddig nem esett szó arról, ha valaki kizárólag használt lakás vásárlásra szeretne támogatást igényelni. A jogszabály kizárólag használt lakás vásárlás céljára nem biztosít a továbbiakban támogatást. Vagyis ez a lehetőség elveszik a preferált kistelepülések és külterületi ingatlanok esetében is.
A korszerűsítésre, bővítésre jövőre jóval nagyobb összeget kaphatunk a kistelepüléseken
Igazán akkor járhatunk jól, ha korszerűsítésre, bővítésre vennénk igénybe a támogatást kistelepülésen, vagy külterületi tanyán. Az már csak hab lenne a tortán, ha használt lakás vásárlásával egy időben terveznénk ezeket a munkálatokat elvégezni.
A támogatás összege kistelepülésen megvalósuló használt lakás vásárlása, valamint ezzel együtt megvalósuló korszerűsítés és/vagy bővítés esetén:
- 1 gyermek esetén 1 millió forint (a jelenlegi 600 ezer forint helyett);
- 2 gyermek esetén 4 millió forint (a jelenlegi 2,6 millió forint helyett);
- 3, vagy több gyermek esetén 15 millió forint (a jelenlegi 10 millió forint helyett).
A kapott támogatásnak legfeljebb a fele fordítható a használt lakás megvásárlására.
A támogatás összege kistelepülésen, meglévő ingatlan korszerűsítése esetén:
- 1 gyermek esetén 500 ezer forint (a jelenlegi 300 ezer forint helyett);
- 2 gyermek esetén 2 millió forint (a jelenlegi 1,3 millió forint helyett);
- 3, vagy több gyermek esetén 7,5 millió forint (a jelenlegi 5 millió forint helyett).
A támogatás összege kistelepülésen megvalósuló bővítés, vagy bővítéssel egy idejű korszerűsítés esetén:
- 1 gyermek esetén 600 ezer forint (a jelenlegi 300 ezer forint helyett);
- 2 gyermek esetén 2 millió forint (a jelenlegi 1,3 millió forint helyett);
- 3, vagy több gyermek esetén 7,5 millió forint (a jelenlegi 5 millió forint helyett).
A nagyobb településeken a támogatás 2024-től nem lesz elérhető. (Jelenleg is csak a bővítési célú CSOK támogatást lehetne igényelni a használt lakás vásárlásához járó támogatási összeg mértékéig.)
Ugyanakkor önmagában a használt lakás vásárlása már nem megfelelő cél, azt mindenképpen ki kell egészíteni bővítéssel, korszerűsítéssel is. Bővítésnek az minősülne, ha legalább egy lakószobával nő az ingatlan, illetve megfelelő lehet a tetőtér-beépítés, emelet-ráépítés is. (Meglévő nem lakószoba lakószobává átalakítása ugyanakkor nem megfelelő.)
A jogszabály alapján alábbi munkálatok felelnek meg a korszerűsítési munkálatoknak:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése;
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel;
- központi fűtés kialakítása vagy cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
- az épület szigetelése, ideértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat;
- a külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra való cseréje;
- tető cseréje, felújítása, szigetelése;
- kémény építése, korszerűsítése;
- belső tér felújítása, ideértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos-, illetve vízhálózat
cseréjét, a fürdőhelyiség-felújítást, a WC-felújítást; a konyhafelújítást; - a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület felújítása vagy kerítés
építése, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30 százalékáig, valamint - a korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb
20 százalékáig.
A támogatott hitel elérhető marad
A CSOK mellé igényelhető 3 százalékos kamatozású támogatott hitel megmarad. Az igényelhető összeg sem módosul.
Új lakás vásárlása esetén az elérhető maximális hitelösszeg:
- 1 gyermek esetén 0 forint;
- 2 gyermek esetén 10 millió forint;
- 3, vagy több gyermek esetén 15 millió forint.
Használt lakás vásárlással egy időben megvalósuló korszerűsítés és/vagy bővítés esetén az elérhető maximális hitelösszeg:
- 1 gyermek esetén 0 forint;
- 2 gyermek esetén 10 millió forint;
- 3, vagy több gyermek esetén 15 millió forint.
Korszerűsítés és/vagy bővítés esetén elérhető maximális hitelösszeg:
- 1 gyermek esetén 0 forint;
- 2 gyermek esetén 5 millió forint;
- 3, vagy több gyermek esetén 7,5 millió forint.
Ez természetesen azt is jelenti, hogy a nagyobb településeken a kedvezményes kamatozású hitelről is le kell mondanunk. Illetve használt lakást vásárlóként sem tudjuk majd igényelni a támogatott hitelt, amennyiben nincs ezzel együtt korszerűsítési, bővítési célunk is.
Az áfa-visszatérítési támogatást jövőre is elérhetjük
Az adó-visszatérítési támogatás mindhárom formája velünk marad 2024-ben is.
A preferált kistelepüléseken megvalósuló korszerűsítési, bővítési munkálatok 27%-os áfáját visszakaphatjuk továbbra is. Az adóvisszatérítés mértéke legfeljebb 5 millió forint ebben az esetben.
A lakás, ház építésének 27%-os áfáját is visszakaphatjuk. A támogatás összege ebben az esetben is legfeljebb 5 millió forint lehet.
Illetve a CSOK támogatásból új lakást vásárlók visszakaphatják a vételár 5%-os áfatartalmát. Ebben az esetben nincs felső összeghatára a támogatásnak. Azt tudnunk kell, hogy jelen esetben a CSOK igénylése elvárás, vagyis ez a kedvezmény is csak a preferált kistelepüléseken megvalósuló vásárlásokra marad érvényben.
Összegzés
A CSOK támogatás átalakulása sok szempontból átalakítja a lakásvásárlók, építkezők helyzetét:
- Ha nagyobb településen fekszik az ingatlan, akkor elveszítjük az elérhető támogatások teljes körét. Azaz a családi otthonteremtési kedvezményt, a 3 százalékos kamatozású támogatott hitelt, az illetékmentességet és az adóvisszatérítési támogatást egyaránt.
- A kistelepüléseken is elbukjuk az összes támogatást abban az esetben, ha kizárólag használt lakás vásárlására igényelnénk a kedvezményt.
- Ugyanakkor nem kerülünk jobb helyzetbe, ha új lakást vásárolnánk vagy építkeznénk egy preferált kistelepülésen. Az elérhető kedvezmények összege ebben az esetben változatlan szinten maradna.
- Jobb helyzetbe akkor kerülünk a jövő évtől, ha meglévő otthonunkat korszerűsítenénk, bővítenénk egy kistelepülésen.
- Szintén több támogatást érhetünk el, ha használt lakás vásárlásával egy időben korszerűsítenénk és/vagy bővítenénk is a kiszemelt ingatlant a preferált települések valamelyikén.