És megtörtént, ami az átlagember számára nehezen hihető: negatív kamatot fizet az Európai Központi Bank (EKB). Ennek fényében a hazánkban elérhető kamatszint lényegesen kedvezőbb megvilágításba kerül. Mit jelent a negatív kamat? Miért következett be? Van jelentősége a forint szempontjából? És a holnap után bankunk által kínált kamatra hogyan hat?
Mi történt?
Az EKB bejelentette, hogy -0,1% kamatot fizet a nála elhelyezett egynapos betétek után. Az EKB-nál csak pénzintézetek helyezhetnek el betétet, így a magánszemélyeket közvetlenül nem, csak közvetve érinti. A közvetett hatás ott fog jelentkezni, hogy az EKB döntése a kereskedelmi bankok kamatait is befolyásolhatja negatív irányba.
Miért?
Az EKB célja, hogy a csökkenő kamatok miatt gyengüljön az euró és megtakarítás helyett inkább a beruházás legyen a vállalatok célja.
Hogyan hat mindez Magyarországra?
3 évvel ezelőtt senki nem hitte volna el, hogy az MNB alapkamata 2,4% lehet. Ma pontosan ennyi. A hazai kamatszint nem független az európaitól. Az EKB döntése valószínűleg teret enged a további mérsékelt hazai kamatcsökkentésnek. Ahogy ez már többször elhangzott: a magyar kamatszint mélypontját elsősorban nem a belföldi folyamatok, hanem a nemzetközi kamatszintek határozzák meg ma már.
Még olcsóbb lehet a hitel? Igen
Alacsonyabb lehet a betéti kamat? Igen
Ezek a legfontosabb kérdések? NEM
Megítélésünk szerint ma már elsősorban az a fő kérdés, hogy hazánkban MEDDIG lehet ilyen alacsony a kamatszint. Illetve hitelfelvevők számára: mikor csökkenhetnek jelentősebb mértékben az 5-10 éves (hitelszerződésben elérhető) kamatok.
Az alacsony kamatszinttel mind megtakarítói, mind hitelfelvevői oldalon még barátkozni kell a magyaroknak:
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.