Lakáshitel felvételekor számos tényezőt érdemes figyelembe venni: mekkora a hitel törlesztőrészlete, az milyen gyakran változhat, hány év legyen a futamidő, mekkora induló költséggel számolhatunk, vagy éppen mennyi idő alatt jutunk hozzá. De mi a helyzet abban az esetben, hogyha a futamidő során egyszeri nagyobb pénzösszeghez (bónusz, osztalék, lejáró lakástakarék) jutunk? Megváltoztatja az optimális hitel kiválasztását az előtörlesztés költsége?
A hitel futamideje alatt bármikor szabadon elő- vagy végtörleszthetünk. Ehhez első lépésben fel kell keresni egy bankfiókot, majd írásban jelezni kell az előtörlesztési szándékot. E kérvényben kell megadni az előtörlesztés pontos összegét és időpontját. Fontos, ha ennek hiányában érkezik magasabb összeg a törlesztési számlára, akkor az (egy-két kivételtől eltekintve) automatikusan nem csökkenti a tőketartozásunkat.
Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy az előtörlesztésre szánt pénzösszeg honnan származik. A bankok eltérő díjat számítanak fel, hogyha saját erőből törlesztünk elő lakáshitelünkbe, mintha azt másik bank kölcsönéből tesszük.
Az előtörlesztés után csökken a hitel havi törlesztőrészlete és így összességében kevesebb kamatot kell kifizetnünk a banknak. Hüvelykujj szabály, hogy félretett pénzünket (a 3-6 havi megélhetési költségen felül) mindig érdemes a lakáshitelbe forgatni, mert nagyobb pénzügyi előnyre tehetünk szert vele, mintha ugyanezt az összeget egy kockázatmentes befektetésbe helyeznénk el (egyetlen kivétel a lakás-takarékpénztári megtakarítás).
Az előtörlesztési díj befolyásolhatja a bankválasztást?
Tegyük fel, hogy fel szeretnénk venni 15 millió forint hitelt és arra számítunk, hogy egy év múlva egy nagyobb összeget, 2 millió forintot tudunk előtörlesztésre fordítani.
20 éves futamidő mellett a legjobb ajánlatot az FHB Bank adja, a törlesztőrészlet 90 ezer forint, az előtörlesztés díja pedig 30 ezer forint. Utána a rangsorban mindössze néhány ezer forintos lemaradással 3 bank következik, melyek rendre alacsonyabb, 1%-os előtörlesztési díjat (20 ezer Ft) alkalmaznak.
Érdemes az alacsonyabb előtörlesztési díjat kínáló bankok közül választani? Határozottan nem.
Mivel mindössze néhány hónap leforgása alatt (a „legrosszabb” esetben is éven belül) megtérül a magasabb tétel, az előtörlesztési díjat nem célszerű számításba venni bankválasztáskor. Ha költség alapon döntünk, akkor továbbra is a havi törlesztőrészletet és a THM mutatót érdemes összehasonlítani!
Készítettünk egy kalkulátort, hogy megtudd milyen törlesztőrészlettel vehetsz fel hitelt!
Mikor törleszthetünk elő díjmentesen?
Teljesen díjmentes az elő- és végtörlesztés, amennyiben:
- Az elmúlt 12 hónapban nem történt előtörlesztés ÉS a kölcsönből fennálló tartozás nem haladja meg az 1 millió forintot.
- Lakáshitel esetén a szerződés hatálybalépésétől számított 24. hónapot követő első előtörlesztés alkalmával,
- amennyiben az saját megtakarításból történik ÉS
- az előtörlesztett összeg nem haladja meg kölcsönösszeg felét.
- Az előtörlesztés visszafizetési biztosítékként kötött biztosítási szerződés alapján történt (például a lakásbiztosítás, mely kár esetén fizet a banknak).
Keress lakáshiteleink között: otp vagy fundamenta lakáshitel? Kalkulálj és találd meg a legjobbat!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.