Az MNB megváltoztatta a lakáshitelekre vonatkozó szabályozást. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy a jelenlegi kamatok mellett, különböző havi jövedelmeknél mekkora lakáshitelt lehet felvenni októbertől.
Mi változik?
Korábban lakáshitel felvétele esetén az igazolt jövedelmünk 50%-ig vállalhattunk hitel törlesztést (pl. 300 ezer Ft jövedelemmel csak akkora hitelt vehettünk fel, hogy annak törlesztőrészlete ne haladja meg a 150 ezer Ft-ot).
Októbertől mindez csak abban az esetben lesz igaz, ha legalább 10 évre rögzített kamatozással (másként fogalmazva: kamatperiódussal) rendelkező hitelt veszünk fel. Ha változó kamatozású hitelt választunk, akkor csak jövedelmünk 25 százalékáig terjedhet a törlesztés. Ha 5 éves kamatperiódust választunk, akkor 35%. Korábbi írásunk a témában: Minden egy helyen a lakáshitel felvétel változásáról!
Hirdetés
Hirdetés
Mennyi a felvehető hitel?
Írásunk végén egy egészen komplex táblázatban mutatjuk meg a felvehető hitel maximumát különböző jövedelemszinteknél. Előtte azonban két konkrét példán keresztül kicsit részletesebben ábrázoljuk a lehetőségeket.
A) hitelfelvétel 200 ezer Ft igazolt jövedelemmel
Néhány alapvető ismeret előzetesen:
- minél hosszabb ideig rögzített a hitel kamatszintje (minél hosszabb a kamatperiódusa) annál magasabb lesz a fizetendő kamat (egy változó kamatozású lakáshitelt ma 2,7-2,8% kamattal is felvehetünk, míg egy 10 éves kamatperiódusú hitelnél 4,6%-5% között lesz a jellemző kamatszint)
- ha növeljük a hitel futamidejét, akkor csökken a havi törlesztőrészlet (ennek fejében azonban vállaljuk, hogy összességében többet fogunk a banknak visszafizetni, mivel hosszabb ideig kamatozik a felvett pénz)
Az alábbiakban 15, 20 és 25 éves futamidőre mutatjuk be a 200 ezer Ft igazolt jövedelemmel elérhető lakáshitelt. A legkisebb összeget (7,3 millió Ft-ot) 15 éves futamidőre, változó kamatozás mellett fogjuk megkapni. A legnagyobb összeget (17,4 millió Ft) 25 éves futamidő és 10 éves kamatperiódus kombinációjával. Fontos megjegyezni, hogy a lakáshitelek átlagos futamideje 15 és 20 év között található. A 20 évnél hosszabb futamidőt nagyon alaposan érdemes átgondolni, hiszen időben rendkívül hosszú kötelezettséget jelent a család számára!
A 20 éves kamatperiódus esetén azért csökken a felvehető hitel maximuma, mert a kamatszint magasabb, mint a 10 éves kamatperiódus esetében (és a törlesztőrészlet aránya a jövedelemmel szemben nem lehet nagyobb, mint a 10 éves kamatperiódus esetében, azaz szintén max. 50%). Használjátok a lakáshitel kalkulátorunkat!
B) hitelfelvétel 500 ezer Ft igazolt jövedelemmel
500 ezer Ft-os jövedelemnél a havi hiteltörlesztés maximuma magasabb lehet: változó kamatozás esetén 25% helyett 30%, 10 éves kamatperiódusnál pedig 35% helyett 40% (részletek az írás elején található táblázatban).
A „legkisebb” összeget (22 millió Ft-ot) 15 éves futamidőre, változó kamatozás mellett fogjuk megkapni. A legnagyobb összeget (52 millió Ft) 25 éves futamidő és 10 éves kamatperiódus kombinációjával.
C) hitelfelvétel különböző jövedelemszinteknél
Az alábbi táblázatban:
- jövedelem
- futamidő
- kamatperiódus
függvényében mindenki kikeresheti a saját magára vonatkozó hitelösszegeket. Fontos megjegyezni, hogy a hitelbírálatnál figyelembe fogják venni a hiteligénylő korát, a jövedelem forrását, a családi állapotot, a korábbi hitelmúltat, az ingatlan elhelyezkedését és független értékbecslését is. A lentiekben meghatározott maximum hitelértékek átlagos, vagy átlag feletti hitelminősítésnél érhetők el.
Ide kattintva nézheted meg nagyban a fenti táblázatot!
Részletes egyéni kalkulációkat a Bankmonitor komplex lakáshitel kalkulátorával tudtok elvégezni. Itt pedig megnézhetitek a többi kalkulátorunkat:
1