Sokan azt kérdezik: „Mennyibe kerül egy életbiztosítás?” A pontosabb kérdés inkább így hangzik: „Mennyibe kerül egy olyan életbiztosítás, ami valóban megvéd?” Egy valóban jó biztosítás elegendő pénzügyi fedezetet nyújt akkor, amikor a legnagyobb a baj – legyen szó halálesetről, rokkantságról vagy tartós munkaképtelenségről.
Ebben a cikkben bemutatjuk, milyen tényezők határozzák meg az életbiztosítás díját, mik az ideális biztosítási összegek, és konkrét példákon keresztül azt is megmutatjuk, mennyibe kerülhet egy-egy életbiztosítás havi díja.
Kövesd a Bankmonitor híreit a Google Hírekben!
Az életbiztosítás havi díját több tényező befolyásolja, köztük:
- A biztosítási összeg nagysága: Minél magasabb a fedezet, annál magasabb lesz a díj.
- Életkor: Fiatalabb életkorban kedvezőbb díjjal lehet szerződni.
- Egészségi állapot: A dohányzás, túlsúly vagy krónikus betegségek díjemelő hatásúak.
- Futamidő: Hosszabb szerződés esetén jellemzően alacsonyabb a havi díj, de hosszabb ideig kell fizetni.
- Kiegészítő biztosítások: A valódi védelemhez elengedhetetlenek lehetnek, de növelik a díjat – ugyanakkor védelmet adnak munkaképtelenség, baleset, rokkantság vagy kritikus betegség esetére is.
Hirdetés
Hirdetés
Nem az olcsóság számít, hanem a megfelelő fedezet
Túl gyakran esnek bele abba a hibába az emberek, hogy egy alacsony díjú, de gyenge védelmet nyújtó biztosítást választanak – ami „jól mutat a havi költségvetésben”, de nem segít, ha valóban baj van. Egy jó életbiztosítás:
- Biztosítja a család megélhetését, ha kiesik a fő kereső.
- Lehetővé teszi az életminőség fenntartását, ha a biztosított maga válik tartósan munkaképtelenné.
- Fedezi a lakáshitel vagy egyéb tartozások visszafizetését, ha bekövetkezik a biztosítási esemény.
Ezért is fontos, hogy a biztosítási összeg legalább a biztosított éves nettó jövedelmének 4–5-szöröse legyen – tehát akár ennyi ideig tudjon ő maga, vagy szerettei a kieső jövedelem nélkül is megélni és talpra állni egy tragédiát követően. Példul havi nettó 400 ezer forint jövedelemmel (éves: 4 800 000 Ft) rendelkező bizotsított esetén az ajánlott összeg 19-24 millió Ft.
A magyar valóság – mekkora összeget választanunk?
Jellemzően arra törekszünk, hogy valamennyi védelem legyen – amitől nyugodtabban alszunk, de a fenti ajánlott szabályt nem igazán vesszük figyelembe. Ha pedig valami tragédia történne („Velünk úgyse fog!” – gondoljuk persze), akkor 5-10 millió forint vajon mire lenne elég..? Holott egy jól összeállított és időban megkötött biztosítással valódi védelmet kaphatunk, amihez nem kell sok tízezer forinttal többet fizetnünk havonta. Nézzük, milyen összegekre kalkulálnak jellemzően az édeklődők!
A Bankmonitor kalkulátora szerint a választások így oszlanak meg:
- 5 millió Ft – 28,41%
- 10 millió Ft – 21,58%
- 20 millió Ft – 16,87%
- 50 millió Ft – 12,95%
Az alacsonyabb összegek arra utalnak, hogy sokan inkább kisebb fedezettel rendelkező biztosítást választanak – de ez nem biztos, hogy elegendő lenne egy család anyagi biztonságához vagy akár egy súlyosabb betegség utáni újrakezdéshez.
A kalkulálók jelentős többsége a nyugdíjba vonulásáig adja meg a futamidőt, tehát jellemzően 65 éves koráig, azaz 20-40 éves időtávra, életkortól függően.
Mennyibe kerül ez havonta? – Konkrét számok, valódi védelem
Az alábbi táblázat bemutatja, hogyan alakul a havi díj 35 éves, nem dohányzó, egészséges személy esetén különböző biztosítási összegekre, 30 éves futamidő mellett, kiegészítők nélküli alapbiztosítás esetén:
Fontos: ezek irányadó összegek. A pontos díj egyéni szempontok alapján változik (életkor, egészségi állapot, futamidő, kiegészítők) és biztosítótársaságonként is más-más díjakkal, fedezetekkel érhetők el különböző csomagok.
Mint az látható egy magabb összegű védelem díja nem növekedik exponenciálisan, arányaiban kedvezőbb is lehet a díj, minél magasabb összegre kötjük a biztosítást. Természetesen az egyéntől függ, és attól, hogy mekkora összeget tud havonta a költségvetéséből erre fordítani, de pár ezer forintos különbség havonta akár 10 milliós nagyságredű eltérést jelenthet kifizetés esetén.
Mire figyelj, ha életbiztosítást kötsz?
Ne csak az árat nézd – a cél a valódi védelem. Gondold át az élethelyzeted: van hiteled, gyermekeid, egykeresős a család? Ezek mind indokolhatják a magasabb összeget vagy a kiegészítő biztosításokat. Ne spórolj a jövődön: ha egy rokkantsági kiegészítő havi 2-3 ezer forinttal növeli a díjat, cserébe milliókat fizet baj esetén – megéri.
Számold ki, neked mennyibe kerülne! A jó biztosítás személyre szabott. Használd a Bankmonitor életbiztosítás kalkulátorát, és nézd meg, hogy a te élethelyzetedben milyen összegek és díjak reálisak. A személyre szabott védelemhez pedig kérd független szakértőink segítségét.
Ha pedig bővebben szeretnél olvasni a különböző biztosítási formákról, megtakarítási lehetőségekről, pénzügyi tippekről és aktualotásokról, olvasd cikkeinket, vagy irakozz fel hírevelünkre!
Csatlakozz te is a több mint 160 000 feliratkozott olvasónkhoz és értesülj elsők között a gazdasági hírekről és a legjobb pénzügyi ajánlatokról.