Mennyivel kerül többe egy horvát nyaralás, mint egy éve?

Mennyivel kerül többe egy horvát nyaralás, mint egy éve?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-05-21
 

Közeleg a jó idő, egyre többen kezdik tervezni a nyaralást. A K&H felmérése alapján már az is kiderült, hogy mennyit költenének a nyaralást tervezők idén. Jelentősen, 21 százalékkal emelkedett ez az összeg egyetlen év alatt. Mi áll a megugró költések mögött? Ennyivel drágább lett egy külföldi pihenés, vagy tartalmasabb nyaralást szeretnének a magyarok?

A K&H felmérése alapján a 30-59 év közöttiek több mint 60 százaléka gondolja azt, hogy nagy valószínűséggel el fog menni idén nyaralni. A pihenésre szánt összeg érdemben emelkedett: 397 ezer forintot költenének idén erre a célra, ez a tavalyi 327 ezer forinthoz képest bő 21 százalékos emelkedést jelent.

De miért költenének többet a pihenni vágyók? Jobb, minőségibb, esetleg hosszabb nyaralást terveztek az idei évre, vagy „csak” az emelkedő költségek miatt van szükség nagyobb költségvetésre?

Gyengült a forint, emelkedtek az árak

Ugyan már nem olyan brutálisan magas az infláció, mint néhány éve, de azért láthatunk áremelkedést hazánkban és a turisztikai szempontból népszerű környező országokban is. Ráadásul a forint gyengülése sem tesz jót a külföldi nyaralást tervezőknek, hiszen ez azt jelenti, hogy ugyanannyi deviza elköltéséhez több forintra van szükség. A Bankmonitor szakértői mindkét hatást megvizsgálták külön-külön.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által jegyzett árfolyamok vizsgálata alapján valóban egy érdemi leértékelődést láthattunk az elmúlt egy évben. A forint árfolyama az euróval szemben 4,27 százalékot, míg a dollárral szemben 0,64 százalékot gyengült. (2024. május 21-én 385,91 Ft/EUR volt az árfolyam, ami 2025. május 20-ra 402,40 Ft/EUR-ra emelkedett.)

Ebből a szempontból azok jártak rosszul, akik az euróövezet valamely országában szeretnének nyáron pihenni.

A hazai éves infláció márciusban 4,7% volt. Az alábbi listában a nyaralás szempontjából jelentősebb országok márciusi éves áremelkedése látható:

  • Horvátországban a márciusi éves áremelkedés 4,3%
  • Olaszországban a márciusi éves áremelkedés 2,1%
  • Görögországban a márciusi éves áremelkedés 3,1%
  • Spanyolországban a márciusi éves áremelkedés 2,2%
  • Ausztriában a márciusi éves áremelkedés 3,1%
  • Bulgáriában a márciusi éves áremelkedés 4,0%

Az árfolyamváltozást és az inflációt összetéve azért már számos külföldi nyaralás költsége érdemben megemelkedhetett egy év alatt.

Hirdetés

Hirdetés

Mennyit drágult egy horvát nyaralás?

A Bankmonitor szakértői a K&H felmérésében szereplő tavalyi adatokból indulnak ki. A 327 ezer forintos költés az egy évvel ezelőtti MNB árfolyamon 847,35 eurót érne. A május 20-án jegyzett forint euró árfolyam alapján ezen euróösszeghez már 340 973 forintra lenne szükség.

Igen ám, de a márciusban mért horvát infláció 4,3% volt. Vagyis ma 883,78 euróra lenne szükség, hogy ugyanazt azt árumennyiséget meg tudjuk vásárolni, mint egy éve a 847,35 euróból. A megemelkedett árfolyamon ehhez 355 635 forint átváltására lenne szükség. Azaz több, mint 28 ezer forinttal, mintegy 8,76 százalékkal drágult a kérdéses nyaralás az árfolyamváltozás és az infláció együttes hatása miatt.

Ami jó hír, hogy a felmérés szerint ennél többet, 397 ezer forintot szeretnének idén költeni a magyarok. Vagyis a drágulás ellenére mintegy 41 ezer forintot tudnak elkölteni a nyaralók a tervek alapján pluszban az extra élményekre, a jobb szállásra, vagy épp a hosszabb pihenésre.

Nem mindegy hol és hogyan váltunk eurót

A számítási példában az MNB árfolyama alapján lett meghatározva az, hogy mennyibe kerül egy külföldi nyaralás. A valóságban azonban az egyes devizaváltási, valutaváltási árfolyamok között komoly különbség lehet.

Ráadásul a standard váltási lehetőségek mellett a revolut, wise és most már számos klasszikus bank is kínál kedvező egyedi árfolyamon pénzváltási lehetőséget. Így is meg lehet spórolni több ezer forintot egy nyaraláson.

Hirdetés
Hirdetés