Az idén február 28-án hatályossá vált Kormányrendeletben több ponton történt kiegészítés, illetve pontosítás, már ami a jelenleg igényelhető lakásépítési támogatást illeti. A szabályozásban több helyen a feltételeket enyhítő változás történt, valamint helyet kapott egy érdekes iránymutatás is, amely a hitelintézeteket utasítja…
A bankok kötelesek együttműködni
Mit is jelent ez pontosan? A módosított Kormányrendelet új passzusa szerint, ha több állami támogatást is igénybe veszünk, de azt különböző hitelintézetektől, akkor a pénzintézetek kötelesek együttműködni a lebonyolításban. Ez több esetben is előfordulhat, ugyanis nem minden hitelintézet folyósít szocpolt, illetve nem biztos, hogy ott találjuk meg a legjobb hitelt, ahol a lakásépítési támogatást intézzük.
Hogy melyik bank milyen hitelt kínál és hogy elérhető-e ott a szocpol, azt kalkulátorunk segítségével megnézheted!
De hogyan néz ki az együttműködés a gyakorlatban és miért okozhatott ez eddig gondot? Ha hitelt veszünk fel, a kölcsön minden esetben a vételár utolsó része, azaz igazolnunk kell, hogy a hitelen felüli részt teljes egészében megfizettük. Ugyanez a helyzet a szocpol esetén is, így, ha két hitelintézetnél intézzük ügyeinket, azok egymásra várnának a kölcsön, illetve a támogatás kiutalásával.
Ezen kívül számlával kell igazolnunk a vételárat, illetve építés esetén a költségvetés 70%-át, államilag támogatott hitel esetén pedig a teljes hitel összegét. A bemutatott számlákat a bankoknak kötelességük lepecsételni, és feljegyezni rá, hogy melyik ingatlan vonatkozásában és mikor mutatták be. Így ezek a számlák más állami támogatáshoz nem használhatók fel. A fenti rendelkezés értelmében történő együttműködés keretében viszont az egyik banknál már benyújtott és pecsételt számlákat a másik bank köteles elfogadni.
Az ingatlancélhoz a szocpolon kívül igénybe vehető állami támogatás alatt kell érteni az Otthonteremtési hitelt, a Fiatalok és többgyermekesek kamattámogatott hitelét, valamint a
lakás-takarékpénztári megtakarítást is.
Hasznos alapterület
A rendelet meghatározza, hogy mekkora hasznos alapterületű ingatlant vásárolhatunk, illetve építhetünk, amelyhez a támogatást igénybe vennénk. A hasznos alapterület a lakás fűthető helyiségei alapterületének összege, amely kiegészítésre került azzal, hogy
nem értendő ide az erkély, loggia, terasz, tornác, tároló helység, gépjárműtároló, pinceszint helyiségek alapterülete. Például: Építettünk egy 170 m2-s házat. Ezzel a négyzetméterrel már nem lennénk jogosultak a „szocpolra”. Viszont, ha van benne egy garázs is, ami 30 m2, akkor már nyert ügyünk van!
Régebbi használatba vételit is elfogadnak
Eddig 2010. január 1-jét követően kiadott építési engedéllyel, illetve használatbavételi engedéllyel rendelkező ingatlan lehetett a lakáscél, ezentúl
2008. július 1-én vagy azt követően kiadott igazolásokkal kell rendelkeznie álmaink otthonának.
Megelőlegező szocpolra vonatkozó változások
Ha a jövőben születendő gyermekre kívánjuk igénybe venni a támogatást, egy vállalt gyermek esetén 4, két gyermek esetén 8 év a határidő.
Kiegészült a rendelkezés arra vonatkozóan, ha örökbefogadás útján válunk szülővé. Ez esetben ha a gyámhivatalnak az örökbefogadásra való alkalmasságot megállapító határozatát a gyermekvállalási határidőn belül bemutatjuk a hitelintézetnek, a határidő 2 évvel meghosszabbodik.
Megelőlegező szocpol válás esetén
Ha jövőben születendő gyermekre kaptunk szocpolt, a gyermekvállalás teljesítésére megszabott határidő alatti válás tényét minden esetben igazolni kellett a hitelintézetnek. Ez annyiban változott, hogy akkor van közlési kötelezettségünk, ha
a fenti határidőn belül a gyermekvállalás nem, vagy csak részben teljesült. A kapott lakásépítési támogatás visszafizetésének kötelezettsége továbbra is fennáll a meg nem született gyermekre, azonban a házasság felbontásának, vagy érvénytelenítésének időpontjában fennálló terhességből született gyermekkel a gyermekvállalást teljesítettnek tekintik.
A gyermekvállalást szintén teljesítettnek tekintik abban az esetben, amennyiben a vállalt első gyermek a magasabb összegű családi pótlékra jogosult (az ide vonatkozó rendeletben meghatározott betegség, illetve fogyatékosság folytán). Ha ez esetben a második gyermek születését a fiatal pár nem vállalja, a második gyermek után járó lakásépítési támogatásról írásban le kell mondania.
Válás esetén nem kell visszafizetni a szocpolt, ha…
Ha házasság felbontásakor az egyik fél megszerzi a másik tulajdonát, és a gyermek annál a félnél kerül elhelyezésre, amelyik az ingatlant megszerezte, akkor a „kilépő” felet nem terheli a rá eső szocpol összegének visszafizetése. Ezt szintén be kell jelenteni annál a hitelintézetnél, amelyik a támogatást folyósította és a szerződést módosítani kell. Ennek hiányában a földhivatalban meg sem történhetne az új tulajdoni hányad bejegyzése.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.