Nem csak a műszaki árucikkeknél, a hiteleknél is sokat spórolhatunk azzal, ha nem az első helyen „vásárolunk”, hanem megversenyeztetjük az árakat.
Igazán nem lehet okunk panaszra a hitelkínálatot illetően, a választék már-már zavarba ejtő. Ha valakinek kölcsönre van szüksége, akkor több dolgot is tehet. Elsétálhat például a számlavezető bankjához és kérhet tőlük hitelt. Ám ez olyan, mint amikor nagy értékű dolgot – például egy félmillió forintos televíziót – vásárol az ember úgy, hogy a legközelebbi üzletig megy csak el, és még csak meg sem nézi, hogy másutt mennyiért adják ugyanazt. Ha összehasonlítanád a bankok aktuális hitelkínálatát, ezzel a Lakáshitel Kalkulátorral pillanatok alatt megteheted.
Látszólag ilyenkor is van persze választási lehetőségünk, hiszen egy-egy pénzintézet számos lakáshitelt kínál, például eltérő kamatperiódusokkal. Ám ez nem valódi összehasonlítás, mert az almát az almával, a körtét a körtével kell összevetni, hogy kibukjon a különbség.
Mit jelent ez a hiteleknél?
Azt, hogy például egy 10 évre fixált kamatú hitelt a 10 évesekkel, egy 5 évre fixáltat az 5 évesekkel kell megversenyeztetni.
Először azonban azt kell végiggondolnunk, hogy milyen kockázatot vagyunk hajlandók vállalni, mert ez határozza meg a kamatperiódust, vagyis azt, hogy milyen időközönként módosulhat majd a kamat. Csökkenő kamatkörnyezetben – mint amilyet az elmúlt években tapasztalhattunk – természetesen előnyös a rövid kamatperiódus, hiszen ezáltal gyorsabban csökkenhet a hitelkamat is. Ám, ha nőnek a kamatok – ami 1-2 éves távlatban mindenképp várható – ez épp fordítva sülhet el!
Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy egy 20 évre felvett 10 millió forintos, évente változó kamatú hitelnél akár 15 ezer Ft-tal is nőhet a havi törlesztő, ha a hitelkamat 3%-ot emelkedik. 15-30 éves távlatban ennek bőven van realitása, hiszen az ilyen hitelek kamatai 2009-ben és 2012-ben jártak már 12 százalék felett is! Itt látható, hogy valóban nagyon olcsók jelenleg a változó kamatozású lakáshitelek!
Ha sikerült átgondolni saját kockázattűrési hajlandóságunkat, akkor jöhet a következő lépés, ahol már valóban sok pénz lehet fogni! Ugyanis az adott kamatperiódusokon belül a banki ajánlatot ára nagyon különböző, ami röviden annyit tesz, hogy ugyanazt az „árut” nagyon más áron adják a bankok. A gyümölcs hasonlatnál maradva: van rettenetesen drága Jonagold alma, míg máshol lényegesen olcsóbb ez a gyümölcs.
Az ábránk érzékletesen mutatja, hogy például egy jó árú végig fix kamatú hitelhez olcsóbban hozzá lehet most jutni, mint egy drága 10 évig rögzítetthez. A legszembetűnőbb viszont az, hogy a legkedvezőbb 5 évre fixált hitel bőven veri a legdrágább 6 hónapos és 1 éves kamatperiódusúak kamatait. Ez azért lehetséges, mert sokan egyszerűen nem tájékozódnak hitelfelvétel előtt, így többet fizetnek, mint amennyit feltétlenül szükséges volna. És itt akár sok milliós ráfizetésről van szó!
Ha 10 millió Ft-ot vesz fel valaki 20 évre, akkor a legjobb és a legdrágább ajánlat között teljes visszafizetésben
- az 1 évre rögzített kamatú lakáshiteleknél 3,5 millió Ft,
- az 5 évre rögzített kamatú lakáshiteleknél 2,7 millió Ft,
- a 10 évre rögzített kamatú lakáshiteleknél 3,5 millió Ft,
- a végig fix kamatú lakáshiteleknél 3,7 millió Ft a különbség!
Ez nem csak azért fontos, mert így olcsóbban juthatunk hitelhez, hanem azért is, mert ha valaki csak azért választana kockázatosabb (azaz rövid kamatperiódusú) kölcsönt, mert csak annak a havi törlesztőjét tudja bevállalni, akkor ugyanazzal a törlesztővel akár kevésbé rizikós hitelt is választhat, csak ügyesnek kell lennie!
Az alábbi Lakáshitel Kalkulátorral azonnal összehasonlíthatod a magyar bankok aktuális lakáshiteleit, akár kamatperiódus szerinti bontásban!