Tudvalevő, hogy a lakáshitelek kamatperiódusának növelésében manapság egyaránt érdekelt a lakosság és Magyar Nemzeti Bank. Az MNB ennek érdekében bevezette a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek fogalmát. Az elmúlt napokban komoly változtatásra lettünk figyelmesek. Október 1-től módosulnak a feltételek. Mutatjuk a részleteket.
Minősített fogyasztóbarát lakáshiteleknek eddig a 3, 5, 10, 15 évre fix, és a végig fix kamatozású hiteleket tekintettük. A minősített fogyasztóbarát lakáshitelek pályázati kiírásának módosításában arra lettünk figyelmesek, hogy 2018. október 1-től a minősített hitel kamatperiódusának hossza már csak 5, 10, 15 év lehet, vagy a futamidő végéig fix kamat alkalmazható. Ebből világosan látszik, hogy 3 éves kamatperiódus mellett a bankok már nem pályázhatnak a minősített fogyasztóbarát lakáshitel megnevezésre.
A döntés logikus, hiszen mind a Magyar Nemzeti Banknak, mind a magyar lakosságnak az az érdeke, hogy emelkedő kamatkörnyezetben a lakosság lakáshitelei minél hosszabb ideig fix kamatozásúak legyenek. Az eddigi alsó határ a minősített fogyasztóbarát lakáshitellé minősítéshez a 3 éves kamatperiódus volt. Most ezt a 3 éves kamatperiódust igyekeznek levenni az akadálymentes pályáról, hiszen a verseny eddig is az 5 évesek közt volt jobban megfigyelhető, ami ezzel a lépéssel várhatóan tovább fokozódik.
Például egy 10, 15 vagy 20 éves futamidejű lakáshitel esetén cseppet sem lenne biztonságosnak nevezhető egy 3 évente változó kamatozású (3 éves kamatperiódusú) lakáshitel. Könnyen belátható, hogy a fenti futamidők mellett még az 5 éves kamatperiódus választása is eléggé merész megoldás lenne. Főleg, hogy 2018. augusztus 31. napi állapot szerint a 10 és 15 éves kamatperiódusú hitelek az 5 évesekhez képest „csak” évi 0,5-1,5 százalékponttal drágábbak (például 5 év vs 10 év, 3,92 vs 4,44% THM).
Nézd meg a Bankmonitor Lakáshitel kalkulátora segítségével, hogy számodra melyik lakáshitel igénylése lenne a legkedvezőbb!
Ha rendet tennél a pénzügyeidben, nézd meg további kalkulátorainkat is!
1