Tudod már, hogy 2017-ben milyen fejlesztéseket szeretnél megvalósítani cégedben? Az év végi számok lezárásánál kulcsfontosságú ezt a kérdést feltenni magunkban. A kimutatott profit nagysága nagyban befolyásolja céged hitelfelvevő képességét. Nem mindegy, hogy a tervezett beruházáshoz mekkora hitelt tudunk felvenni.
Megmutatjuk, hogyan tudod kiszámolni, hogy a kívánt hitelnagysághoz minimum mekkora profitot kell tudnod bemutatni.
Sok olyan vállalkozással találkoztunk, akik boldogan zárták az évet azzal a tudattal, hogy év végi adófizetésünket az optimális minimumra sikerült leszorítaniuk, ezzel az „optimalizálással” azonban közben jövőbeli hitelfelvevő képességünket és beruházási álmaikat húzták keresztbe…
Hogyan gondolkozik a Bank?
Egy beruházási hitel esetén a saját tőke és az éves nettó árbevétel mellett az adózás után megmaradt eredmény meghatározó tényező a vállalkozásnak nyújtható maximális hitelösszeg meghatározásánál.
A bankok azt vizsgálják, hogy mekkora az az éves tőke plusz kamatfizetés nagyság, melyet a cég szokásos üzleti tevékenységének eredménye biztonsággal fedez anélkül, hogy annak kifizetése a cég életében fennakadást okozna. Azzal sem árt tisztában lennünk, hogy a bankok nem a teljes adózott eredményt veszik figyelembe, konzervatív módon általában annak 70-75%-ával kalkulálnak.
Hirdetés
Hirdetés
Hogyan gondolkozzunk mi?
Hüvelykujj szabály, hogy a kimutatott eredményünk max. 70%-a lehet hitelünk éves adósságszolgálata (azaz tőke- és kamatfizetési kötelezettsége együttesen).
A pontosság kedvéért meg szeretnénk jegyezni, hogy a kimutatott profit nem egyenlő az üzemi eredménnyel, egy meghatározó tétel különbség van köztük, az értékcsökkenés. Ez a tétel nem jelent valós pénzkiadást, ez nem csökkenti a valóságban a ténylegesen rendelkezésünkre álló pénzösszeget.
Ha az üzemi eredményből szeretnénk kiindulni a képlet tehát a következő:
üzemi eredmény + értékcsökkenés = kimutatott eredmény /70*100 = maximálisan bevállalható éves tőke és kamatfizetési kötelezettség
Tegyük fel, hogy egy 25 millió forintos gépet szeretnénk az idén megvásárolni:
Egy 25 millió forintos gépvásárláshoz kapcsolódó hitelfelvételnél – amikor a gép amortizációs ideje 5 év, így 5 éves futamidővel számolhatunk mi is. A bankok által elvárt minimális önerő 20%, tehát a vételárhoz 5 millió forintot minimum saját erőből tudnunk kell biztosítani, a maradék 20 millió forintot vehetjük fel hitelként.
20 millió forinthoz mekkora kimutatott eredmény szükséges? Mutatjuk egy egyszerű ábrán:
Ha tehát az idei cél egy 25 millió forintos gépbeszerzés, az ehhez igénybe vehető 20 millió forintos hitelhez a mai átlagos 4%-os kamatszint mellett legalább 6,9 millió forint kimutatott üzemi eredményre lesz szükségünk.
A hitelösszeg pontos meghatározásában természetesen számos más fontos paraméter is szerepet játszik: hány éves gazdasági múlttal rendelkezik társaságunk, mekkora a saját tőkéje, van-e fedezetként felajánlható ingatlanunk a hitel mögé és ha van, milyen piaci értékben, stb.
Ha egyszerűen és gyorsan szeretnéd megnézni, hogy vállalkozásod mekkora hitel felvételére alkalmas, használd vállalati hitel-kalkulátorunkat: