Mozaikcsalád esetében is kiszámítható megoldást nyújthat a bizalmi vagyonkezelés (x)

Mozaikcsalád esetében is kiszámítható megoldást nyújthat a bizalmi vagyonkezelés (x)
Hirdetés

Cikk2024-12-17 Frissítve: 2024-12-18
 

A családterápiát vagy a mediációt természetesen nem helyettesítheti, anyagi értelemben azonban még a legzűrösebb viszonyokba is kiszámíthatóságot visz a bizalmi vagyonkezelés. A megoldás a mozaikcsaládok jellegzetes problémái esetén is gyógyírt jelent a vagyoni stabilitásra, miközben betölti legfőbb funkcióját: egyben tartja a tulajdonosi jogokat azt megakadályozandó, hogy sokfelé hulljon a családi cég és a vagyon.

Ahogy a céges sikertörténetek jó része, esetünk is szerelmi szállal kezdődik. A helyszín egy informatikai alkatrészeket gyártó állami vállalat a nyolcvanas években, ahol a mérnök végzettségű fiatalember már a legelső találkozás legelső pillanatától csapni kezdni a szelet a kereskedelmi osztály bájos gyakornokának. A románcból szerelem, majd házasság lesz, amelynek gyümölcse két szép fiúgyermek.

Közben a rendszerváltozás esélyt teremt a vállalat privatizációjára, és ebben az akkor már a műszaki vezető pozícióját betöltő fiatalember élete lehetőségét fedezi fel. A gazdasági munkaközösségből kft., később rt. lesz, és miközben a férj megszállottan dolgozik élete főművén, a feleség otthon megteremti az ehhez szükséges, nyugodt körülményeket.

A gyerekek és a családi vállalkozás látszólag gond nélkül cseperednek, bár előbbiek leginkább csak a hétvégén találkoznak az apjukkal. Esténként csak egy kimerült vállalkozót látnak, aki azt értékeli a legtöbbre, ha nem is igazán zavarják őt a csacskaságaikkal. A feleség is ezt a taktikát követi, és ahogy a fiúk nőnek, és már nem igényelnek maximális figyelmet, ő is saját vállalkozás építésébe fog: kozmetikai luxuscikkeket importál és értékesít.

Arra a család négy tagja közül talán már senki sem emlékszik pontosan, milyen forgatókönyvet követett a klasszikus modell szétesése, csak az a nap szerepel az évkönyvekben, amikor a férj bejelentette: elköltözik. Meg a következő bejelentés néhány hónap múlva: hamarosan születik egy harmadik fia, és nem a feleségétől.

Azóta a hagyományos családnak indult közösség két ellenséges várként funkcionál, bár az apában egyetlen pillanatig sem merült fel, hogy ne garantálná felesége és közös fiaik részére a teljes anyagi biztonságot. Ez a szemlélet jelenik meg abban is, hogy a már több vállalkozásból álló családi cégcsoportot öt kedvezményezett között szeretné szétosztani. A három saját fia mellett ugyanis időközben két nevelt gyermekről is gondoskodik, akik a jelenlegi élettársának vérszerinti utódai.

„Még kevésbé kacifántos családi háttérben sem könnyű mindenki számára elfogadható megoldást találni a családi vagyon továbbadására” – ismeri el Bozsogi Tamás, az OTP Private Banking vezetője.

Ez sokszor vezethető vissza például arra, hogy az alapító nem csupán a természetes utódait akarja szerepeltetni a kedvezményezettek között. Ahogy ebben az esetben is, amire jó megoldás a bizalmi vagyonkezelés, hiszen ezzel olyan személyek is beletartozhatnak a kedvezményezetti körbe, akik nincsenek a vagyonrendelő természetes örökösei között. Bozsogi Tamás a bizalmi vagyonkezelés legfőbb előnyének azt tartja, hogy a családi vagyon és -vállalkozás akkor is egyben marad, ha az utódok érdemben nem foglalkoznának ezek kezelésével. Ez ugyanis visszatérően okoz fejfájást az alapítók generációjának: amikor egyetlen utód sem akarja átvenni a jól menő családi bizniszt, sokakban merül fel egyetlen opcióként az eladás. Pedig a bizalmi vagyonkezelés túlmutat a sima vagyonfelosztáson: ezzel a módszerrel a vagyon képes tovább gyarapodni, így a kedvezményezettek ugyanúgy élvezhetik az előnyöket, mint akkor, amikor az alapító vezette a vállalkozást.

Ebben a konkrét esetben a vagyonrendelő-alapító pontosan megszabhatja azt, hogy az öt kedvezményezett milyen juttatásokban részesüljön. Mi több, a kör az unokákra is kiterjeszthető, köztük akár azokra is, akik még meg sem születtek. A bizalmi vagyonkezelés arra is módot ad, hogy a családfő feltételekhez kösse a vagyontárgyak átadását vagy a juttatások folyósítását. Előírhatja például, hogy a juss a megjelölt kedvezményezett nagykorúvá válásától vagy a felsőfokú végzettség megszerzésétől járjon, ahogyan azt is kikötheti, hogy szenvedélybetegség fennállása esetén egyáltalán ne járjon apanázs.

Arról sem érdemes megfeledkezni, hogy a bizalmi vagyonkezelésnek jelentős adóelőnyei is vannak. Egy cégeladás például lényegesen jobb feltételekkel valósítható meg ezzel a konstrukcióval, mint egy sima adásvétellel, a magánszemély kedvezményezettek pedig a tartós befektetési számla adókedvezményeivel is élhetnek.

A tájékoztatás nem teljes körű, csupán a figyelem felkeltését szolgálja és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak, befektetési elemzésnek vagy adótanácsadásnak. Az OTP Bank Nyrt. bizalmi vagyonkezelési szolgáltatást nem nyújt, amennyiben ilyen szolgáltatást venne igénybe, forduljon bizalmi vagyonkezelési szolgáltatásban jártas szakértőhöz. Ha bővebb információra van szüksége a bizalmi vagyonkezeléshez kapcsolódó banki szolgáltatásról, forduljon privát banki tanácsadójához.

Hirdetés