Előbb kötünk biztosítást az értéktárgyainkra, mint önmagunkra

Előbb kötünk biztosítást az értéktárgyainkra, mint önmagunkra
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2024-11-18
 

Az év végéhez közeledve sokaknál eljön az ideje az összegzésnek és számvetésnek, attól függően, ki hol tart az életében és milyen közép- és hosszútávú célokkal rendelkezik. Korosztálytól függetlenül mindenkit foglalkoztat a jövője, a megélhetése és a lehetőségei. Szeretné biztonságban tudni önmagát, családját és az eddig megszerzett javait. Milyen lehetőségeink vannak ehhez és miért érdemes még idén lépnünk? – ezekre is keressük a választ a cikkünkben.

Az év vége és a nagy karácsonyi hajrá idején a fókusz nem az öngondoskodáson van, de nem lenne szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy ne csupán az eszközeinket védjük, hanem önmagunkat és hozzátartozóinkat is anyagi biztonságban tudjuk. Mit is értünk ezalatt?

Ne csak újévi fogadalom legyen –  ezért köss még idén életbiztosítást!

Az már szinte evidens, hogy mindent bebiztosítunk magunk körül, legyen az az autónk, a telefonunk, a laptopunk, vagy bármi számunkra értékesebb eszközünk, tulajdonunk: biztosítást kötünk rájuk, figyelembe vesszük, hogy meddig és mire terjed ki a garanciájuk. Önmagunkkal kapcsolatban viszont kevésbé vagyunk ilyen felelősségteljesek. Jó esetben odafigyelünk az egészségünkre, sportolunk, pihenünk és még talán szűrővizsgálatokra is elmegyünk. Fiatalabb korban nem igazán gondolunk arra, hogy mi lesz akkor, ha történik velünk valami tragédia. Az életbiztosítások kötésének időpontja általában a gyermek érkezéséhez kapcsolódik. Ekkora már úgy érezzük, hogy nem csak önmagunkért, hanem a szeretteinkért is felelősséggel tartozunk és nem akarjuk, hogy hiányt szenvedjen a család abban az esetben, ha történik valami.

Hirdetés

Hirdetés

Az előrelátás segíthet egy biztosabb jövő építésében

A hosszútávú gondolkodás már fiatal korban is jellemző, gondoljunk csak az otthonteremtési, családtervezési vagy karriercélokra. Befektetésekkel, megtakarításokkal is egyre többen foglalkoznak, bár még mindig sokan gondolnak úgy a nyugdíjas éveikre, mint egy nagyon távoli jövőben megoldandó kérdésre és nem kezdenek el idejében félretenni. Erről is sokat olvashatunk és számtalan lehetőség közül választhatunk, hogy bebiztosítsuk időskori jövőnket. Ugyanez igaz az életbiztosításokra is. Fiatalon és egészségesen kevésbé jut eszünkbe életbiztosítást kötni, pláne abban az esetben, ha még nincs gyermekünk. Holott egy, 30 éves korunk körül elindított, jól összeállított életbiztosítással összességében kevesebbet fizetünk ki, mintha ugyanazt 40 éves korunk után kötjük.

Az alábbi összehasonlítás alapjául a Bankmonitor szakértői egy átlagos egészségi állapotú és testsúlyú, meglévő betegségekkel nem diagnosztizált, nem dohányzó ügyféllel számoltak. A lejárati életkor minden esetben 65 év, ehhez igazítva a biztosítás időtartamát. A példában szereplő kockázati életbiztosítást baleset- és égészségbiztosítással egészítették ki, melyek átfogó védelmet nyújtanak a későbbiekben, akár kórházi ellátás, rokkantság és kritikus betegségek esetén is.

Kalkulációban megadott fedezetek:

  • Életbiztosítási védelem: 20 millió forint
  • Egészségkárosodás 40% felett: 10 millió forint
  • Egészségbiztosítás – kritikus betegségek: 10 millió forint

Életbiztosítások átlagos havidíja életkor szerint

Minél fiatalabb vagy és egészségesebb, annál alacsonyabb a biztosítási díj, ugyanis a magasabb életkorral nő a kockázat, így a biztosítási összeg is. A biztosítók az egészségi állapot alapján is áraznak, tehát egészségesen – azaz meglévő, diagnosztizált betegség nélkül – szintén alacsonyabb összegű befizetéssel tudunk biztosítást kötni.

Ráadásul az életkori díjsávokat nem a születésnapunkhoz, hanem a születési évünkhöz igazítják a biztosítók. Egy 1995 decemberi születésű ügyfél például 2025 januárjától már 30 évesnek számít, hiába csak egy hónapja töltötte be a 29. életévét.

Milyen életkorban és élethelyzetben érdemes életbiztosítást kötni?

Mikor kössek biztosítást? A rövid válasz a minél előbb. Természetesen nincs egzakt megoldás, de mint azt fent is láthattuk, a biztosító számára az idősebb ügyfelek nagyobb kockázatot jelentenek, emiatt magasabbak is a biztosítási díjak. Az időpont nagyban függ az élethelyzettől, a céljainktól, de érdemes már 20-30 éves korunk között elkezdeni előrelátóan tervezni a jövőnket. Mikor javasolt az életbiztosítás?

  • gyermekvállaláskor: akár tervezitek, akár megérkezett már a gyermek, érdemes idejében lépni, hogy biztosíthassátok szeretteitek jövőjét arra az esetre is, ha Ti már valamilyen okból nem tudtok róluk egyáltalán (haláleset) vagy megfelelően gondoskodni (például tartós egészségkárosodás, rokkantság miatt).
  • házasságkötés esetén: a közös élet elkezdése után, amikor már nem csupán önmagatokért tartoztok felelősséggel, és ha történne veletek valami tragédia, az a veszteségen túl nehéz anyagi helyzetbe hozná a társatokat.
  • hitelfelvételkor: akár kisebb, akár nagyobb összegű kölcsönnel rendelkeztek érdemes gondoskodni arról, hogy halálotok esetén ne a hozzátartozóitokat terhelje a hiteltartozásotok visszafizetése.
  • idős szülőket egyedül támogatóként: idősek a szüleid és Te támogatod őket? Gondolj arra is, hogy kinek a támogatására számíthatnak, ha véletlenül veled történik egy tragédia. Kedvezményezettnek őket is meg tudod jelölni.
  • megtakarítást szeretnél a későbbiekre: a megtakarításos életbiztosítással már idejében elkezdheted, lényegesen kedvezőbb díjon az öngondoskodást, hogy akár a kiegészítsd vele majd a nyugdíjadat.
  • gyermekeid támogatására: egy jól megválasztott életbiztosítással a későbbiekben finanszírozhatod a gyermekeid oktatását vagy életkezdésükhöz adhatsz támogatást
  • a családodban előforduló egészségügyi problémák miatt: makkegészséges vagy és fiatal, de a felmenőid között sokféle betegség és abból adódó haláleset fordult elő: Lehet, hogy te is hajlamos vagy ezekre? Érdemes még a kialakulásuk, megjelenésük előtt lépni és biztosítani a jövődet. Jó kombináció ilyen esetben az egészségbiztosítás, és a kritikus egészségügyi problémákra való kiegészítés.

A fentieken túl számos más élethelyzet előfordulhat, és sokféle kiegészítést köthetünk a céljainkhoz igazítva egy szimpla kockázati életbiztosításhoz.

Jó tudni
A kockázati életbiztosítás az egyik legegyszerűbb klasszikus életbiztosítás, amelyet a biztosított személy életére kötnek. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a biztosítási tartam végén nincs lejárati összeg vagy visszatérítés. A kockázati életbiztosítás arra jó, hogy a tartam alatt anyagi fedezetet nyújtson, ha tragédia történik.

Hogyan találjam meg a nekem való életbiztosítást?

Mivel egy nagyon összetett és számos egyéni preferenciától, tényezőtől (életkor, egészségi állapot, életmód, korábbi betegségek stb.) függő termékről van szó, fontos egy jól átgondolt, megtervezett konstrukció kiválasztása. Az információk ismeretében van lehetőség az igényeknek megfelelő csomag felépítésére minden szükséges kiegészítő szolgáltatással. És nem utolsósorban arra is törekedni kell, hogy a kívánt biztosítás a lehető legkedvezőbb áron legyen elérhető, azaz meg kell találni a díjversenyből győztesként kikerülő szolgáltatót. Ehhez érdemes igénybe venni egy hozzáértő tanácsadó díjmentes segítségnyújtását: ő ismeri az összes buktatót, élő kapcsolatot ápol a hazai biztosítókkal, és minden helyzetre képes megtalálni a kielégítő megoldást.

Bankmonitor
Kiszámoljuk mennyibe kerül
a családod védelme

Milyen kockázatokra
szeretnél megoldást?
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés