2022.03.31-én a jegybank 6,15%-os kamat mellett hirdette meg egyhetes betétjét, ez megegyezik az előző hétre érvényes kamatszinttel. Vagyis az MNB nem emelte tovább az irányadó kamatszintet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kölcsönök, megtakarítások kamata, hozama nem fog emelkedni az elkövetkező időszakban.
Jelenleg hazánkban az MNB egyhetes betétjének kamata tekinthető irányadónak. Ez érthető is, hiszen a kereskedelmi bankok nem fognak ennél kedvezőbb feltételekkel kölcsönt adni egymásnak, akkor inkább elhelyezik a jegybanknál a pénzüket.
Mennyire működik jól az irányadó kamatszint?
Nézzük meg az elvet a gyakorlatban: ténylegesen mennyire tekinthető irányadónak az egyhetes betéti kamatszint?
Azt kell mondjuk, hogy ezen alapvető funkcióját betölti az MNB egyhetes betéti kamat, ugyanis a pénzpiacon meghatározó bankközi hozamok – ilyen például a BUBOR és a BIRS – egy hétnél hosszabb futamidő esetén meghaladják az irányadó kamat mértékét. (Egyedül a leghosszabb futamidő esetében láthatunk kedvezőbb hozamszinteket, ez pedig azt mutatja, hogy a piac rövidebb időtávon jelenleg magasabb kockázatot lát.) Ezek alapján a kérdéses mutató ellátja a funkcióját, legalábbis a pénzpiaci hozamok szemszögéből nézve.
Hirdetés
Hirdetés
A betéti kamatok és hitelek THM értéke elmaradt az irányadó kamatoktól
Azt azonban egyértelműen láthatjuk, hogy a lakosság, illetve a cégek még nem szembesülnek teljes egészében ezzel a kamatemelkedéssel.
A lekötött betétek kamata még csak most indult emelkedésnek.
2022. januárjában a lakossági betétek átlagos kamatszintje 1,97% volt. (2021. első hónapjában ez az érték 0,28% volt.) Jelenleg a legkedvezőbb betéti ajánlatok kamata 3,5-4,5% körül mozog, ami azért még mindig érdemben elmarad az irányadó kamatoktól. A vállalkozói bankbetétek kamata valamelyest magasabb, az MNB kimutatása szerint a céges lekötött betétek átlagos kamatszintje 3,26% volt idén év elején. (Egy évvel korábban az átlagos vállalkozói betéti kamat 0,48% volt.)
A lakossági hitelek kamata is emelkedésnek indult.
Ami a betéteknél rossz hír, az inkább örömködésre adhat alkot a hitelfelvétel előtt állóknak. A lakossági hitelek drágulása messze elmaradt az irányadó kamatok emelkedésétől. Sőt a legolcsóbb lakáshitelek THM értéke még elmarad az irányadó kamat 6,15%-os szintjétől is.
A különbség nem is csekély, a Bankmonitor lakáshitel kalkulátora alapján a 3 legolcsóbb banki ajánlat átlagos THM értéke (20 millió Ft hitelösszeg, 20 éves futamidő és nettó 400 ezer Ft jövedelem esetén) 0,46-0,61 százalékkal elmarad az irányadó kamatoktól. Annak ellenére előállt ez a furcsa állapot, hogy a bankok az elmúlt hónapokban folyamatosan emelték a hitelkamatokat.
Összegzés
Az MNB a mai napon nem változtatott az irányadó kamatokon, annak mértéke továbbra is 6,15%. Ugyanakkor a jelenlegi pénzpiaci helyzetben a betéti kamatok és a hitelköltségek emelkedésére a továbbiakban is számítani kell. Ugyanis az átlagos betéti kamatok és a legolcsóbb lakáskölcsönök kamata is elmarad a 6,15 százalékos szinttől.
A pénzpiaci hozamokba beépültek az irányadó kamat változása, ez pedig azt jelenti, hogy a lakossági, vállalati banki termékek árazására is hatással kell lennie a módosításoknak. (Például a piaci kamatozású hitelek forrását a bankok a pénzpiacról szerzik be, az ottani hozamemelkedés a bankoknál költségnövekedést jelent.) Vagyis az irányadó kamatok emelkedésének idővel meg kell jelenniük a banki betétek kamatában, illetve a hitelek THM értékében is.