A jegybank 2022.03.17-én 5,85 százalékos kamat mellett hirdette meg egyhetes betétjét. Vagyis az előző héthez képest nem módosított az irányadó kamaton az MNB. Ez a lépés azonban nem azt jelenti, hogy kivárhatnak a hiteligénylők.
A döntés érthető, hiszen valamelyest enyhült a nyomás a hazai gazdaságban. A forint árfolyama a március eleji 400 Ft/EUR szintről visszaerősödött 370 Ft/EUR közelébe. Hosszú hetek után a háború lezárásának reménye is megcsillant az alagút végén. Mindezek természetesen nem azt jelentik, hogy a gazdasági helyzet drasztikusan változott volna, viszont adott esetben egy újabb soron kívüli kamatemelésre nincs feltétlenül szükség. (Az MNB korábbi bejelentése alapján az egyhetes betéti kamatot is havonta a jegybanki alapkamattal egy időben változtatják, ezt a trendet borították fel az elmúlt időszak váratlan eseményei.)
Hirdetés
Hirdetés
Fellélegezhetnek a hiteligénylés előtt állók?
Sajnos nem, az irányadó kamatok változatlan szinten tartása nem azt jelenti, hogy az eddig várt kamatemelések elmaradnak. Az irányadó kamatszint ugyanis 2021. nyara óta jóval nagyobb mértékben emelkedett, mint a hitelkamatok. Ez pedig az új és a meglévő kölcsönökre is komoly hatást gyakorol.
- Az irányadó kamat 2021 nyarán 0,60-0,75% volt, jelenleg 5,85%. Ezzel szemben a legnépszerűbb lakáshitelek THM értéke 3%-ról 5 %-ra emelkedett.
- A banki forrásköltségeket leíró 10 éves futamidejű BIRS mutató – azt mutatja meg, hogy a bankok milyen kamat mellett adnának kölcsönt egymásnak – értéke 2020 év eleje óta 1,55 százalékról 5,67 százalékra nőtt. Az ehhez kapcsolódó lakáshitelek THM értéke ezzel szemben csupán 2 százalékponttal emelkedett.
- A meglévő hiteleknél sem jobb a helyzet. A változó kamatozású lakáshitelek – jelenleg közel 500 ezer család rendelkezik ilyennel – kamatát a BUBOR mutató értékének alakulása közvetlenül befolyásolja. Márpedig a 3 havi BUBOR értéke is 5,29 százalékponttal emelkedett 2021 nyara óta. Az érintett adósokat – legalábbis részben – a kamatstop védi attól, hogy ez a változás teljes egészében beépüljön kölcsönük kamatába. A kamatstop azonban június végével lejár, vagyis az érintett hitelek kamata is érdemben emelkedni fog júliustól abban az esetben is, ha az MNB már nem fogja tovább emelni az irányadó kamatokat.
Bankmonitor tipp
- A lakásvásárlás előtt állók közül sokan most elhalasztják a döntést, ez teljesen érthető, hiszen ilyen bizonytalan környezetben ekkora pénzügyi döntést meghozni nem egyszerű. Ugyanakkor tisztában kell lenni az érintetteknek a halasztás lehetséges következményeivel, várhatóan már drágábban fognak tudni hitelt igényelni.
- A meglévő változó kamatozású kölcsönnel rendelkezőknek érdemes gyorsan kiváltani a meglévő kölcsönüket. A kamatstop védelmét követően ugyanis jelentősen megemelkedhetnek a törlesztőrészletek. Érdemes ezt megelőzve egy kiszámíthatóbb konstrukcióra lecserélni a hitelt.
Az eddig ismert irányadó kamatszint mellett is várható volt a kölcsönök drágulása. Az MNB mai döntése ezt sajnos nem befolyásolja.