A kormány bejelentése alapján módosítják az Otthon Start eddig megismert feltételeit. Lakóházak esetében a vételárkorlátot megemelik 150 millió forintra, ugyanakkor lakások esetében marad a 100 millió forintos határ. De mekkora segítség ez a változtatás?
Panyi Miklós egy Facebook videóban bejelentette, hogy a módosítják a szeptemberben induló új támogatott lakáshitel feltételeit. Lakóházak esetében megemelik a vételárkorlátot 150 millió forintra.
A támogatott hitel eddig megismert feltételei:
- Az Otthon Start hitel összege legfeljebb 50 millió forint, a futamidő maximum 25 év. A kamat futamidő végéig fix, 3%.
- Az ingatlan vételára lakás esetén nem haladhatja meg a 100 millió forintot. Lakóház esetén ezt a korlátot emelték fel 150 millió forintra.
- Az ingatlan négyzetméterára nem lehet több, mint 1,5 millió forint.
- Első lakás vásárlása finanszírozható meg a támogatásból. Az elfogadható, ha a vevőnek nincs – és nem is volt – 50 százalékot meghaladó tulajdoni hányada lakóingatlanban. (A Bankmonitor szakértői szerint itt még várhatók további szabályok.)
- Az igénylőnek legalább 2 éves TB jogviszonnyal kell rendelkeznie.
- Nincs életkorra, családi állapotra, gyermekvállalásra vonatkozó előírás.
Hirdetés
Hirdetés
Mi lakás és mi lakóház?
Sok esetben egyszerű különbséget tenni: egy önálló családi ház lakóháznak minősül, míg a többlakásos épületben lévő lakások lakásnak minősülnek. Sok esetben azonban sokkal bonyolultabb a helyzet.
A pontos szabályok nem ismertek, de a CSOK Plusznál is van ilyen típusú megkülönböztetés, érdemes az ott leírt feltételeket megvizsgálni.
„egylakásos lakóépület: a tulajdoni formájától függetlenül
a) olyan szabadon álló, oldalhatáron álló, zártsorú beépítési móddal vagy a telken meglévő épülethez csatlakozó módon épített, egy lakást magában foglaló lakóépület, amely önálló tető- és épületszerkezettel és a terepszintről közvetlen bejárattal rendelkezik, vagy
b) olyan ikerház, sorház vagy láncház, amelyben a kölcsönnel érintett lakás önálló tető- és épületszerkezettel és a terepszintről közvetlen bejárattal rendelkezik;”
Ezen szabályokból kiindulva fontos lesz az önálló tető-, épületszerkezet. Illetve lényeges lehet az is, hogy a bejárat a talajszinten legyen.
Fontos kihangsúlyozni, hogy az Otthon Start esetében ettől eltérő szabályokat is hozhatnak, azaz másképp is megkülönböztethetik a két kategóriát.
Mekkora segítség a vételárkorlát megemelése?
Alapvetően a fővárosban, agglomerációban valóban magasabbak az árak, így itt a korlát ilyen típusú megemelése komoly segítség lehet.
A CSOK Plusz és az Otthon Start kombinációja kapcsán lényeges lehet, hogy jelenleg hányan használják ki a ma is meglévő lakástámogatást első lakásvásárlásra. A Bankmonitor CSOK Plusz kalkulátorát 2025. első félévében használó több, mint 50 ezer érdeklődő 67,76 százaléka jelölte azt, hogy első lakását vásárolná meg a támogatásból.
Azaz a meglévő lakástámogatási program iránt érdeklődők több, mint kétharmada első lakásvásárló lenne. Ezek alapján tényleg komoly segítség lehet az Otthon Start Programnál a korlát kiszélesítése, hiszen sok érdeklődőt érinthet ez a lépés.
Nem szabad azonban megfeledkezni két dologról:
- Az első lakás vásárlás a CSOK Plusz esetében mást jelent. Ott az első közös lakás vásárlása kerül külön kategóriába, ide pedig azok a párok kerülnek, akiknél nincs és nem is volt olyan hazai lakóingatlan, melyben mindketten tulajdonjoggal rendelkeznek/rendelkeztek. (Itt bármekkora tulajdonhányad problémát okozhat.)
- Az első közös lakás vásárlása esetén CSOK Plusznál a vételkorlát 80 millió forint. Vagyis ott egy szigorúbb korláttal szembesülhetnek az érdeklődők.
Ugyan a két támogatásnál az első lakás definíciója eltérő, de ettől függetlenül nagy lehet az átfedés. A Bankmonitor szakértői szerint a két támogatás összekombinálásánál az is komoly segítséget jelenthetne, ha a CSOK Plusznál is megemelnék az első közös lakásvásárlásnál jelenleg érvényben lévő vételkorlátot.