Sok érdeklődő azért halasztja el a lakásvásárlást, mert alacsonyabb lakáshitel-kamatokra várnak, ami az infláció és az irányadó kamatok csökkenésével el is jöhet. Igen ám, de a bankok nagyon különböző kamatokkal kínálják a lakáshiteleiket, így előfordulhat, hogy akár 2 százalékpontos különbség is lehet két ajánlat között. Ez egy 40 millió forintos lakáshitelnél havi 30 ezer forint különbség, ami két évtized alatt 7,4 millió forintra hízhat a Bankmonitor szakértőinek számítása szerint.
A lakásárakat illetően a számok egyelőre csak részben igazolják a várakozásokat, legalábbis a Duna House Barométer adatai szerint a fővárosban a budai panellakások átlagára emelkedett, míg a pestiek olcsóbbak lettek egy éves távlatban, a téglalakások esetében pedig a pesti oldal drágult, míg Budán és a belvárosban némileg olcsóbban lehet most vásárolni. Eközben a házgyári lakások Kelet- és Nyugat-Magyarországon egyaránt többe kerültek idén áprilisban, mint egy évvel korábban, a téglalakások pedig Kelet-Magyarországon drágultak, miközben Nyugat-Magyarországon olcsóbbak lettek. Az elérhető alku mértéke azonban mindenhol nőtt, vagyis az eladók többet hajlandók most engedni az irányárból, mint korábban.
Bár a Duna House elemzése szerint nominális árcsökkenéssel is találkozhatunk, aki komolyabb általános áresésre számít, az valószínűleg csalódni fog, ám a túlárazott ingatlanok esetében persze lehetséges komolyabb árkorrekció. Ezzel együtt idén az ingatlanok várhatóan jelentős reálár-csökkenést szenvedhetnek el, köszönhetően a 2023-ra prognosztizált 15% feletti inflációnak. Ez egyben azt is jelenti, hogy aki idén reálbérnövekedést képes kiharcolni a munkáltatójánál, az vevői oldalon még akár jobb pozícióba is kerülhet. Már csak azért is, mert a hitelkamatok emelkedése 2023-ban megállt, ami azt jelenti, hogy nagyjából ugyanolyan, vagy akár alacsonyabb kamatokat kaphatnak most a vevők, mint év elején.
Hirdetés
Hirdetés
Jelentős árkülönbség van a bankok között
Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal, hogy az egyes bankok ajánlatai között jelentős árkülönbségek vannak, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ugyanaz az igénylő az egyik pénzintézetnél olcsóbban, míg a másiknál drágábban juthat hitelhez. A kamatkülönbség pedig a Bankmonitor számításai szerint akár 2,19% is lehet, ami egy 20 millió Ft összegű, 20 éves futamidejű, végig fix kamatú hitelnél havonta 30 ezer Ft feletti különbséget jelent, ez pedig végül 7,4 millió forint differencia a teljes visszafizetésben.
Minél nagyobb a felvenni kívánt összeg, annál jelentősebb lehet teljes visszafizetésben a különbség, így a Bankmonitor számításai szerint egy 40 millió Ft-os, 20 éves futamidejű, végig fix kamatú hitelnél már akár 8,5 millió Ft is megtakarítható a legelőnyösebb ajánlat kiválasztásával.
Hogyan történhet egy esetleges kamatcsökkenés?
A Bankmonitor szakértőinek tapasztalatai szerint a bankok közötti árkülönbség egy esetleges általános kamatcsökkenés esetén is megmarad majd, vagyis akkor is jelentős pénzügyi előnyt jelenthet a jó választás. Előfordulhat emiatt akár az is, hogy miközben mindenki egy végre bekövetkező kamatcsökkenésnek örül majd, valaki még akkor is a most legkedvezőbb ajánlatnál drágábban kaphat majd csak hitelt.
Maga az esetleges kamatcsökkenés időben és mértékében aligha lesz azonos az egyes pénzintézeteknél, előfordulhat például, hogy először a drágább hitelek kamatai csökkennek, szűkítve ezzel az árollót. Arra is volt azonban példa a múltban, hogy az ügyfélszerzés érdekében egy bank igyekezett a legolcsóbb ajánlattal letarolni a piacot, így kedvezőbb lett az elérhető legjobb ajánlat is. Általános kamatcsökkenésről akkor beszélhetünk, ha a magyar piacon meghatározó hét nagybank közül több érdemleges mértékben kamatot vág, mégpedig úgy, hogy a kedvezőbb feltételek ne csak egy szűk rétek számára legyenek elérhetőek. (Ilyen lehet például az extrém magas igazolt jövedelem esetén adható kamatkedvezmény.)