Havonta negyed óra, nagyságrendileg ennyit kellene szánnunk bankszámlakivonatunk átnézésére. Mégis sokan kihagyjuk ezt a lépést, pedig nagyon sok mindent elárulhat rólunk, és a számlaköltségeinkről is ez a kis kimutatás.
Sokan kivesszük a postaládából a bankszámlakivonatot és letesszük az íróasztalra azzal, hogy majd elolvassuk. Aztán pár héttel, hónappal később találkozunk vele újra. Ha elektronikus úton kapjuk meg az értesítést, akkor még szélsőségesebb lehet a helyzet: elképzelhető, hogy nem is találkozunk a dokumentummal. Pedig rengeteg dolgot megtudhatunk számlahasználatunkból a költségekről, az esetlegesen visszautasított tételekről. Egy olvasónk májusi kivonatának példáján keresztül megnéztük, milyen tételekre érdemes figyelni.
1. A készpénzfelvételek száma, összege és költsége
Az egyik legköltségesebb tétel lehet, pedig a jogszabály alapján akár teljesen ingyenes is lehetne. Hiszen havonta két alkalommal, összesen 150 ezer forint összegben ingyen vehetünk fel pénzt bármely hazai bankautomatából bankkártyánk segítségével.
A példában szereplő kivonaton az adott hónapban két készpénzfelvétel volt összesen 79 ezer forint összegben. A tételekért nem kellett díjat fizetnie olvasónknak.
Hirdetés
Hirdetés
2. Megbízási díjak és egyéb költségek
Három helyen jelenhetnek meg ilyen tételek: a megbízás teljesülésekor, a hó elején, vagy a hó végén. Olvasónkat itt azért érte már némi meglepetés.
A havi költség meghaladta a 3 ezer forintot, mindezt úgy, hogy minden megbízást netbankon keresztül intézett. Ez az összeg pedig 2 csoportos beszedésért, 5 átutalásért és az értesítésekért kifejezetten magas, pláne annak fényében, hogy ilyen számlahasználat mellett már teljesen ingyenes bankszámlát is találni.
A megbízások között volt egy egyedi tétel, annak díja 580 forint volt. Ezt leszámítva azonban még mindig igen magas, 2 600 forint volt a havi költség, ami éves szinten 31 ezer forintot jelent.
Olvasónkat a leginkább az SMS értesítések díja lepte meg: 720 forintot fizetett ezekért az üzenetekért.
Bankmonitor tipp:
- Érdemes megnézni, hogy más banknál mennyit kellene fizetni a számláért. A Bankmonitor bankszámla kalkulátora szerint a fent leírt számlahasználat mellett 9 bank ajánlata is kedvezőbb.
- Azonban egyik csomag sem ingyenes, emiatt érdemes egy kicsit alakítani az értesítéseken. Ha olasónk SMS helyett push üzenetben kérne értesítést, akkor – akár a jelenlegi bankszámláját megtartva is – jelentős összeget spórolhatna meg.
3. Minden megbízás teljesült?
Ha figyelmesen követjük számlamozgásunkat, a banktól kapott értesítéseket, akkor időben tudomást szerzünk egy visszautasított tételről. Ha viszont nem követjük napi szinten a pénzügyeink, akkor könnyen elkerülheti a figyelmünket egy ilyen tétel. (Ez állandó átutalásoknál, csoportos beszedési megbízásoknál fordulhat jellemzően elő, mert ezeket a megbízásokat már korábban megadtuk.)
A számlakivonat áttanulmányozásával könnyen kiszúrhatjuk azt, ha egy megbízásunkat a bank nem tudta teljesíteni, így lehetőség nyílik az utalások pótlására. Olvasónk kivonatán nem szerepelt ilyen tétel.
4. Nincs valami gyanús a számlakivonaton?
Ebből szempontból is érdemes a kivonatot átnézni. Minden tételre ráismerünk-e, vagy van-e esetleg valamilyen gyanús megbízás?
Lehet meglepő az adott tétel összege, vagy a vásárlás helyszíne. Ilyenkor mindig érdemes átgondolni ténylegesen hol is jártunk, mit csináltunk. (Amennyiben társkártya kapcsolódik a számlához, akkor érdemes a másik kártyabirtokossal is egyeztetni.)
Előfordulhat, hogy a kivonatból derül ki egy visszaélés, jogtalan kártyahasználat. Szerencsére olvasónk nem talált semmi gyanús tételt a májusi kivonatán.
5. Hogyan alakultak a bevételek és a kiadások?
A bevételek és kiadások aránya sokat elmondhat arról, hogy a jól gazdálkodtunk-e az adott hónapban. Ha a kiadások folyamatosan meghaladják a bevételeinket az azt jelenti, hogy elköltjük a megtakarításainkat. Ez az állapot hosszú távon nem tartható fent, változtatni kell a költségvetésünkön.
Olvasónk májusi kiadásai jelentősen – közel 200 ezer forinttal – meghaladták bevételeit. Ez azonban egy egyszeri tételnek volt köszönhető. Ettől függetlenül érdemes ezt minden hónapban ellenőrizni, ha rendszeresen előfordul, akkor már alakítani kell a kiadásokon.
6. Mennyire használja ki a hitelkeretet?
Sokunknak – így olvasóknak is – lehet folyószámlahitele a számlájához kapcsolódóan. Ez például egy remek biztonsági tartalék lehet váratlan kiadások fedezésére.
Az viszont már rossz jel, ha rendszeresen komoly összeget kihasználunk a keretből. A folyószámlahitel kamata ugyanis jóval magasabb – jellemzően 20 százalék körül mozog -, mint egy sima személyi kölcsön költsége. Éppen ezért érdemes lehet személyi kölcsönből kifizetni azt, ezzel csökkentve a kamatterheket.
Olvasónk jelentősen kihasználta a keretét májusban, ennek azonban egy egyszeri nagy összegű utalás volt az oka. Még nem indokolt a személyi kölcsön felvételén gondolkodni, ha azonban a következő 1-2 hónapban nem csökken a kihasználtság, akkor már érdemes lehet lépni.
Összegzés
A kivonatok áttanulmányozása több szempontból is jó:
- Rádöbbenthetünk olyan magas költségekre, amelyeket elkerülhetünk.
- Kiderülhet, hogy egyes megbízásaink nem, vagy nem időben teljesültek.
- Fény derülhet a visszaélésekre.
- Saját bankolási szokásainkról is sok mindent megtudhatunk, amelyek megváltoztatásával akár spórolhatunk is.
Havi 15 perc az időnkből mindezekért cserébe nem nagy ár.