A kiugróan erős tavaly decembert követően idén januárban padlót fogott a Babaváró hitelezés: mindössze 7 milliárd forint összegben igényeltek belőle a fiatal párok. Bár a február és a március emelkedést hozott, már látható, az új szerződések értéke lassan éri majd el a korábbi időszak 50 milliárd Ft körüli átlagát. A konstrukció háromnegyedét lakáscélra fordítják a fiatalok, így azért is csökkenhetett az érdeklődés iránta, mert sokan kivárnak a lakásvásárlással. Pénzügyi szempontból azonban a Babaváró igénylés halogatása nem feltétlenül jó döntés.
Az előrehozott kereslet és az időkényszer megszűnése miatt 2023. januárban drámaian zuhant a kereslet a Babaváró hitelre, az előző havi 70,4 milliárd forint kevesebb mint tizede, 7 milliárd forint volt az újonnan kötött szerződések értéke. Hiába nőtt februárban és márciusban hónapról hónapra 73, illetve 51%-kal az újonnan kötött szerződések értéke, a márciusi 18,3 milliárd forint még mindig bőven alatta van a korábbi hónapok átlagának.
A Bankmonitor elemzői szerint az újonnan kötött Babaváró szerződések értéke legkorábban a második félévben érheti el ismét a korábbi évek átlagát. A jövőt azonban befolyásolja az ingatlanpiac alakulása, ugyanis az MNB statisztikái szerint a Babavárót igénylők háromnegyede lakáscélra fordítja a felvett összeget. A lakásvásárlók közül sokan azonban inkább jelenleg kivárnak, a magas hitelkamatok és lakásárak csökkenésére apellálva, elodázva a Babaváró igénylését is. (A Duna House Barométer adatai szerint 2023. márciusban mindössze 7 787 darab használt lakás cserélt gazdát, míg 2021-ben 15 630, 2022-ben pedig 14 548 adásvételt mértek.)
A Babaváró hitel igénylésének elhalasztása – amennyiben a pár minden jogosultsági és hiteligénylési feltételnek megfelel – azonban nem feltétlenül jó pénzügyi döntés. Ugyanis a Babaváró hitel maximálisan igényelhető összege (10 millió Ft) a 2019. júniusi indulás óta nem változott, miközben az infláció jelentősen erodálta a vásárlóértékét. Elég csak arra gondolni, hogy 2023. márciusban 25,2% volt éves alapon a KSH által mért infláció, ami azt jelenti, hogy negyedével kevesebb termék vásárolható most ugyanakkora összegből, mint egy éve. Az ingatlanok többsége az elmúlt egy évben- bár infláció alatti mértékben – , de drágult, így mivel a Babaváró hitel maximális összege változatlan maradt, lakásra is kevésbé futja belőle.
A Babaváró hitelt emiatt pénzügyileg célszerű minél hamarabb igényelni, ám arra figyelni kell, hogy a konstrukció bár az első 5 évben kamatmentes, akkor marad a futamidő végéig az, ha ezen idő alatt gyerek születik. Amennyiben nem születik gyerek, akkor egyösszegben vissza kell fizetni az addig igénybe vett támogatási összeget, a hitelre pedig a jövőben piaci kamatot kell fizetni.
A felvett, ám fel nem használt Babaváró hitel infláció miatti értékvesztése részben kivédhető, például bankbetéttel vagy állampapírvásárlással. Az évente kamatot fizető, inflációkövető, 7 éves futamidejű Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) első éves kamata például 16%, míg a 3 hónapos futamidejű Diszkont Kincstárjegy aukciós hozamától függő Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) a következő negyedévre 15,90% kamatot fizet. Bankbetétekre jelenleg a Gránit Bank és a Cetelem Bank kínál értelmezhető kamatot: ezek egy éves lekötéssel 10,25%-ot, illetve 10,5%-ot fizetnek. A látra szóló kamat a Cetelemnél 8% jelenleg, ami azt jelenti, hogy bármikor veszteség nélkül hozzá lehet férni a Babaváró összegéhez.