A Növekedési Hitelprogram és a Széchenyi Hitelprogram támogatott céges hitelek közös jellemzője a forint alapú finanszírozás. Több, deviza forgalmat bonyolító vállalkozás szűri le a következtetést ebből, hogy nem tudnak a hitelért labdába rúgni, vagy egyszerűen az árfolyamkockázat miatt meg sem éri nekik ebben gondolkozniuk. Szeretnénk felhívni azonban a figyelmet, hogy ez egyáltalán nincs így! Legyen szó deviza túlsúlyos árbevétel-, akár deviza túlsúlyos költség szerkezetről, semmi esetre se hagyjuk ki finanszírozási terveink közül a forint alapú támogatott hiteleket sem!
A banki hüvelykujj szabályok között vastagbetűvel szerepel a természetes fedezettség mellett történő finanszírozás, azaz a hitel devizanemében legalább akkora árbevétellel kell rendelkeznie az adott társaságnak, mely – kis ráhagyással – elegendő a felvett hitel adósságszolgáltára, azaz a tőke és kamatfizetési kötelezettségeinek fedezésére.
Másik sarkalatos pont a költségek devizaneme. A már évek óta gyengülő tendenciát mutató forint árfolyam mellett alap esetben igen nagy kockázatot jelenthet, ha mondjuk euróban jelentkező beruházási költségeinket egy előre meghatározott keretnagyságú forint alapú forrásból kívánjuk finanszírozni.
Mindkét szempont abszolút jogos, hiszen – főleg a 2008-as válságot követően – érdemes többszörösan átgondolni mikor, és hogyan vállalunk cégünkkel árfolyamkockázatot.
Hirdetés
Hirdetés
Az árfolyamkockázatot lehet kezelni
Sok vállalkozás él abban a tévhitben, hogy az árfolyamkockázat kezelése csak a nagyobb vállalatok privilégiuma. Ez azonban nem így van. Igen pozitív tapasztalatokról tudunk beszámolni ügyfeleink esetéből kiindulva, ahol a hitelnyújtó bank készséggel segítette a vállalkozást az árfolyamkockázatok kezelésében.
Nézzünk néhány példát
Költségeink (legyen akár beruházási, akár működési költségről szó) euróban merülnek fel:
- Legegyszerűbb, ha a bank a hitelkeret egyösszegű lehívását követően egyedi árfolyamon átváltja számunkra a forint hitelt a kívánt devizanemre. A lehívás/ átváltás pillanatában tisztán látjuk az árfolyamot.
- Ha nem tudjuk/nem kívánjuk a hitelkeretet egyösszegben lehívni, de a lehívás ütemezése jól tervezhető, már kisebb összegű tételek esetén is több bank tud segítséget nyújtani az árfolyamok határidős fixálására (hedgelésére), amikor a lehívás pillanatában előre meghatározott időre előre meghatározott összegeket átváltására ad a bank nekünk egy rögzített árfolyamot.
- A visszafizetés ilyenkor természetesen szintén forintban történik, a forintnál erősebb devizanem esetében a visszafizetés kockázata ugyan létezik, de az árfolyam tendenciák alakulásának nyomon követése, – némi biztonsági fék beépítésével – a finanszírozó bank számára is elegendő tud lenni. Az árfolyam visszafizetés szempontjából kedvezőtlen elmozdulása esetére esetlegesen pótfedezet biztosítását írják elő, de akkor is úgy, hogy a rögzített minimum mértékű (pl.: min. 5%-os) kedvezőtlen elmozdulásnak időben milyen hosszan kell fennállnia ahhoz, hogy a pótfedezet kérdése egyáltalán szóba jöhessen a bank részéről.
Euró alapú üzletrész kivásárlás egy speciálisabb esete: Az eladó, illetve a vevő bizonyos mértékig megosztva vállalták a megegyezés, illetve a finanszírozó bank egy előre meghatározott a vételárnál +5%-kal nagyobb maximális keretet hagyott jóvá az ügyfél számára, azzal a feltétellel, hogy a folyósítás pillanatában érvényes árfolyamon számított vételár megfinanszírozott része hívható le az adott keretből.
Bevételeink devizában merülnek fel:
- A forinthitel visszafizetésének biztosítására (ami inkább a forintnál gyengébb devizabevétel esetében kell, hogy szóba jöjjön) a határidős árfolyam fixálás az ideális megoldás.
- Egy euró alapú árbevétel esetén per ma, nagy valószínűséggel egyik bank sem fog aggódni a visszafizetés biztonsága miatt….
Megéri az átváltás, illetve a határidős árfolyam rögzítés?
A jelenlegi támogatott hitelkonstrukciók egytől-egyik szenzációs kamatozás, illetve teljes költség mellett állnak a vállalkozók rendelkezésére.
Legyen szó akár a Széchenyi Program, keretében biztosított hitelekről, akár a Növekedési Hitelprogram konstrukcióiról, a támogatásoknak köszönhetően a messze a piaci árazás és inflációs szint alatt lévő kamatok ráadásul fixáltak is.
Az euró alapú hitelek kamatozása ugyan piaci alapú forint hitelek kamatozásával szemben ugyan kedvezőbbek, mind az EURIBOR/BUBOR viszonylatában (alapkamat), mind pedig a kamatfelárak tekintetében (teljes kamatköltség = alapkamat + kamatfelár), még az átváltásból, illetve árfolyamfixálásból adódó költségek mellett is sok estben jobban járhatunk a támogatott hitelekkel.
Az, hogy a saját cégünk esetében melyik hitellel járunk jobban, csak akkor tudjuk, meg, ha az egyes ajánlatokat összehasonlítjuk. Ebben segítséget tudnak nyújtani számodra a Bankmonitor vállalati finanszírozással foglalkozó szakértő kollegái, kérdezz tőlük bátran ebben a témában is.
Ha előzetesen arra vagy kíváncsi, hogy céged hitelképes-e, és ha igen, mekkora hitelfelvételre alkalmas, használd a vállalati hitelkalkulátorunkat.