Az alacsony lakáshitel kamatok mellett érdemes kiemelt figyelemmel kísérni a kamatperiódus kérdését. A jegybank statisztikája alapján ugyan összességében többen vesznek fel rögzített hitelt, ugyanakkor az igazi biztonságot nyújtó hitelek iránt csökkent az érdeklődést. Az Alapblog egyik írásában éppen ezzel a kérdéssel foglalkozik.
Mi is feldolgoztuk a jegybank friss lakáshiteles statisztikáját, amiből az látszik, hogy kamatperiódus szerint milyen arányban vették fel a lakáshiteleket. Ebből az derült ki, hogy a lakáshitelek több mint kétharmada már rögzített kamatozású volt, és az új folyósításon belül hátrányba kerültek a változó hitelek.
Igen ám, de ahogy az Alapblog szerzője is megjegyzi, nagyon nem mindegy milyen időtávú fixálásról beszélünk. A lakosság leginkább a 3-5 éves rögzítés irányába ment el, ugyanakkor a hiteleket átlagos 14 éves futamidővel veszik fel, tehát ez egyáltalán nem jelent teljes biztonság. A 10 év fölötti kamatperiódusú hitelek aránya, amelyek valódi kiszámíthatóságot jelentenének, éppenséggel csökkenőben van.
Az alapkamat alakulását senki nem képes megmondani, mindenesetre, jó ha tudjuk, hogy 14 éve 12% fölött is volt. A mostani mélypontról jó eséllyel emelkedni fognak a kamatok, így érdemes lehet a lehető leghosszabb időtávra fixálni a hitelt. Az Alapblog „Mennyire fix az a „fix”?” című írásban bővebben is olvashatunk erről a témáról.