A forint a mai napon tovább gyengül a főbb devizákkal szemben. Már csak egy hajszálra vagyunk attól, hogy 370 forintot kelljen fizetni egyetlen euróért. De miért is lényeges a forint árfolyama?
A múltheti kétlépcsős kamatemelést követően igencsak meglepő lehet, de a forint újra gyengülni kezdett. 2021. november 22-én, valamivel 11 óra előtt 369,94 forintot kell fizetni egy euróért. Több tényező is közrejátszhat a forint gyengülésében: a járványhelyzet fokozódása a régióban, a dollár erősödése, Magyarország és az Európai Unió viszonyának alakulása…
Ami biztosnak látszik, hogy a forint nem tudott tartósan, érdemben erősödni a múlt heti 0,7 százalékpontos kamatemelést követően. De mire is lehet hatása a gyenge forintnak?
- A külföldre vágyók, külföldről vásárlók számára a gyenge forint rossz hír, hiszen számukra több forintra lenne szükség az utazáshoz, vásárláshoz.
- Az exportálók számára azonban pozitívum lehet a gyenge forint. Hiszen ők az eladott portékájukért kapott euróból, dollárból több forintot tudnak vásárolni.
- Az inflációra negatív hatással lehet a gyenge forint: hiszen az importált árukért, anyagokért fizetendő ár – legalábbis hazai fizetőeszközben kifejezve – a forint gyengülésével folyamatosan emelkedik.
- A magas infláció pedig újabb erőteljes kamatemelésekhez vezethet.
- A magasabb pénzpiaci hozamok pedig a közeljövőben begyűrűzhetnek a hitelkamatokba is. Vagyis a kölcsönök idővel megdrágulhatnak.
- Természetesen a magas pénzpiaci hozamok jó hírrel szolgálhatnak a befektetőknek. Hiszen idővel a betétek, megtakarítások hozama is emelkedni fog a magasabb pénzpiaci hozamok hatására.
Ebből már látható, hogy a forint árfolyama nem csak azoknak lényeges, akik külföldi devizát szeretnének venni, vagy épp eladni: ezért is kiemelten fontos nyomon követni hazai fizetőeszközünk árfolyamának alakulását.