„Jelzáloghitel van a lakásomon, amit értékesítenék, és a hitel majdnem akkora, mint a lakás piaci ára. A kérdésem, hogy csak készpénzes vevőknek adhatom el az ingatlant? Nagyon sok újsághirdetést látok ilyen vevőkkel. Mire kell figyelnem, ha esetleg egy kisebb lakást vásárolnék az értékesítést követően?” A nagyon is aktuális kérdésre egy szakértőnk adja meg a választ.
Igazából teljesen mindegy, hogy mekkora hitel van a meglévő lakáson, azt nyugodtan el lehet adni egy készpénzes vevőnek is, de akár egy olyannak is, aki hitelből venné meg az ingatlant. A meglévő lakáshitel miatt nem kell csak bizonyos készpénzes vevőkre szorítkozni, bárki szóba jöhet.
Annyit érdemes tudni, hogy a készpénzes vevők sokszor úgy gondolják, hogy előjogokkal rendelkeznek, például többet alkudhatnak a lakás árából. Ezt arra alapozzák, hogy az eladó gyorsabban megkapja a vételárat, míg egy hitelből történő vásárlásnál a teljes árat csak hónapok múlva kapja meg.
Ezért is azt mondanánk, hogy ha nem sürgős a lakás eladása, akkor inkább várjon a megfelelő vevőre. Elképzelhető, hogy épp egy olyan vevő esik be, akinek elegendő készpénze van, de ne ez legyen a vízválasztó a kérdésben. Azt viszont egyik esetben sem lehet megúszni, hogy a szerződésben minden eshetőségre ne térjünk ki.
Térjünk is át egy hitelből történő vásárlásra, mert itt vannak azért olyan apróságok, amivel jobb tisztában lenni. A vevő, ha hitelt vesz fel, akkor a bank a vételárat több részletben fogja csak utalni. Először a hitel kifizetése történik meg, amikor is a vevő bankja az eladó bankjának utalja a hiteltartozás összegét.
A hitel sikeres lezárását követően a bank a vételárból fennmaradó összeget fogja az adásvételi szerződésben szereplő számlaszámra kifizetni. Ez lehet az eladó bankszámlája, de akár ügyvédi letéti számla is.
Egy ilyen folyamatban a vevőnek és az eladónak is együtt kell működnie, hogy minden rendben menjen. Például szükséges az eladandó ingatlan terheiről egy igazolás, amelyet a vevő hitelkérelméhez is csatolni fognak, különben nem történhet meg a hitel maradéktalan kifizetése.
Az nagyon fontos, hogy ha vevőként olyan lakást nézünk ki, ami hitellel terhelt, akkor a mi hitelbírálatunk előtt semmiképpen se fizessünk semmilyen összeget az eladó hitelébe. Volt olyan sajnálatos eset, amikor azért veszett el több milliós összeg, mert a bank végül nem adta meg a vételhez szükséges hitelt. És mivel ez nem volt rendesen kezelve a szerződésben, nem is lehetett később a kifizetett összegre igényt tartani.
Azt se feledjük el, hogy a vevőnk arra is igényt fog tartani, hogy a bankunk kiállítson egy igazolást, hogy a bank intézkedik a lakáson lévő teher törléséről. Hiszen, ha ez nem történik meg, akkor a vevőnk nem válhat az ingatlan tulajdonosává.
Végül, de nem utolsó sorban, ha eladásra kerül az ingatlan, és megkapjuk a vételár hitellel csökkentett értékét, akkor egyéb megtakarítás hiányában csak elég nehézkesen lehet új ingatlant venni. Hitelre itt is szükség lesz, viszont a bankok a lakás értékének legalább 20%-át elvárják önerőként. A kisebb lakás olyan szempontból logikus, hogy a havi kiadások kisebbek lehetnek és kisebb hitel mellett is megvásárolható az ingatlan.