Új veszélyforrás miatt aggódnak a hazai vállalkozások

Új veszélyforrás miatt aggódnak a hazai vállalkozások
Hirdetés
Hirdetés

2023-07-14
 

Az infláció és a kiszámíthatatlan üzleti környezet mellett meredeken nő a fizetési morál miatt aggódó a hazai vállalkozások aránya a VOSZ Barométer második negyedéves elemzése alapján. Háromból két cégvezető arra számít, hogy a harmadik negyedévben az üzleti helyzet veszélyessé válik. A vállalkozói szervezet szerint minél nagyobb körben célzott, hatékonyságot növelő támogatásokra van szükség, elsősorban a munkaerő megtartása érdekében. 

A kivárás éve az idei a hazai vállalkozások számára a VOSZ Barométer második negyedéves elemzésének megállapításai alapján, amely az Egyensúly Intézet közreműködésével készült. Az index fő mutatója az előző negyedévihez képest 5 ponttal, 56 pontra esett, de minden alindex a hangulat hasonló mértékű romlását jelzi: az üzleti alindex 62-ről 59-re, a beruházásoké 49-ről 41-re, a pénzügyi helyzeté pedig 74-ről 70-re csökkent.

Hirdetés

Hirdetés

Romlik a fizetési morál

Bár az ország gazdasági helyzetével kapcsolatos legfontosabb problémák között még mindig az inflációt és a kiszámíthatatlanságot említették a cégvezetők, egyre többen érzik a fizetési morál romlását – a második negyedévben háromszor többen jelezték ezzel kapcsolatos aggályaikat, mint korábban. Figyelemfelkeltő továbbá az is, hogy a korábbi 2 százalékról 10-re nőtt azok aránya, akik a körbetartozással összefüggő gondokat jeleztek.

Fontos
A partnerkockázatok növekedésére, a fizetési fegyelem romlására utaló jelekre az elmúlt hetekben már több elemzés is rámutatott. A Bankmonitor szakértői szerint ilyen helyzetben különösen fontos a cég stabil likviditásának biztosítása. Ehhez jelenleg még rendelkezésre állnak kedvezményes hitelek a Széchenyi Kártya Program keretében, amelyek a jelenlegi feltételekkel az év végéig igényelhetők.
Széchenyi hitel
Mennyi széchenyi hiteltkaphat a céged?
  • hitelösszeg:
    max. 500 millió Ft
  • kamat:
    max. 5% fix
  • futamidő:
    max. 10 év
Több mint egy kalkulátor,
adható hitelösszeg és termékajánlat, hitelezési
tapasztalatok, buktatók és tudnivalók
Bankmonitor
Ft
Ft
Válassz hitelcélt!
Sajnos nem vagy jogosult támogatás igénybevételére.
Az adatok alapján az új Széchenyi Kártya Program MAX+ feltételeinek megfelelsz!
A választott hitelcélnak ajánlott kedvezményes termékkonstrukció:
    Az elérhető hitel részleteit e-mailben küldjük meg a számodra
    • Milyen összegű hitelt kaphat a céged?
    • Milyen futamidő mellett?
    • Mi a különbség a bankok között?
    • Hogyan kerüld el a buktatókat?
    A Bankmonitor szakértője teljeskörű támogatást nyújt hiteligényedhez!
    Add meg adataidat, segítünk!
    Ft
    A lenti gomb megnyomásával elfogadom az adatvédelmi tájékoztatóban
    Köszönjük, hogy leadtad érdeklődésed!
    Munkatársunk rövidesen felveszi Veled a kapcsolatot!
    Ha addig is további kérdésed lenne, írj nekünk a bankmonitor@bankmonitor.hu címre.

    A megrendelések elmaradása is egyre több helyen jelentkezik (a válaszadó 9 százaléka jelezte ezt az előző negyedévi 4 százalék után), és továbbra is nehéz jó munkaerőt találni (7 százalékról 12 százalékra nőtt a munkaerőhiányt érzékelők aránya).

    Magyarország gazdasági helyzetével kapcsolatban a cégvezetők az EU-s források elmaradását a második negyedévben immár markáns problémának nevezték (az előző negyedévi 2 százalékról 8 százalékra nőt az arány). Ennek már érezhető hatása van a cégek működésére is.

    Veszélyesebbé válik az üzleti helyzet

    Az üzleti hangulat alindexben valamennyi összetevő értéke kis mértékben csökkent – a mutató az előző negyedévi 62 százalékról 59 százalékra csökkent. A következő egy évre vonatkozóan az üzleti kilátásokat tekintve kevesebben optimisták (a válaszadók 65 százaléka az előző negyedévi 68 százalék után). Az árbevétel alakulást illetően nem változtak érdemben a várakozások (a cégvezetők 73 százaléka a megelőző évvel azonos forgalommal számol) mindezzel együtt is háromból két cégvezető szerint veszélyesebbé válik az üzleti helyzet a harmadik negyedévben.

    Visszafogott beruházási tervek

    A második negyedévben a legnagyobb visszaesés a beruházások alindex mutatta (49-ről 41 százalékra csökkent). Az első negyedévben még a vállalkozások felénél terveztek új beruházást, a második negyedévben már csak a válaszadók harmada (34 százaléka) számolt be fejlesztési tervekről. Hasonlóképp számottevően esett az új munkaerő felvételét tervező cégek aránya (az első negyedévben még a válaszadók 44, a másodikba 28 százaléka jelzett létszámbővítési szándékot). A tervezett beruházásokat ugyanakkor az előző negyedévi 69 helyett 74 százaléknak sikerült végrehajtania.

    Feszített a munkaerőpiac

    Bár a második negyedévben 9 százalékról 17 százalékra nőtt azon válaszadók aránya, akik szerint elbocsátásra lehet szükség a bevételek elmaradása miatt – ennek gátja lehet, hogy a feszített munkaerőpiacon nagyon nehéz pótolni az embereket.

    Kulcskérdés ezen a területen a fizetések alakulása – sokan váltanak a magasabb bér reményében. Noha nagy a nyomás, felmérésben megkérdezett cégek 61 százaléka nem tervez fizetésemelést a következő egy évben. Igen csekély, mindössze 7 százalék azoknak a cégeknek a száma, ahol viszont 20 százalékot meghaladó bérfejlesztésben gondolkodnak.

    Kevés a tartaléka a vállalkozásoknak

    A pénzügyi helyzet alindex az első negyedévhez képest nem változott jelentősen: 74-ről 70 százalékra mérséklődött. A felmérésben megkérdezett cégvezetők döntő többség úgy nyilatkozott, hogy nincs adótartozása (96 százalék) és nincs fizetési problémája (85 százalék). A tartalékokkal azonban már messze nem ilyen megnyugtató a helyzet.

    A cégek 17 százaléka egyik napról a másikra él, egy-két hónapra sincs elegendő tartalékuk, ez az arány az első negyedévben még 12 százalék volt. Az sem igazán megnyugtató, hogy fél évnél hosszabb időre tart ki a vállalkozások 20 százalékának tartaléka az első negyedévi 18 százalékkal szemben.

    Kritikus magasságban az energiaárak

    A második negyedévben a felmérés készítői az energiaáraknak a vállalkozásokra gyakorolt hatásáról kérdezték a cégvezetőket. A jelenlegi árszintet a cégvezetők 51 százaléka már most is kritikusnak tartja. Az energiaárak emelkedése miatt a vállalkozások döntő többsége nem gondolkodik abban, hogy szünetelteti a cég működést vagy bezárja azt, ám a termékek és szolgáltatások árának emelése szóba kerül, többen pedig már meg is lépték azt.

    Célzott, hatékonyságot növelő támogatásokra van szükség

    A felmérés eredményeihez Perlusz László, a VOSZ főtitkára összegzésként kiemelte, hogy a szervezet álláspontja szerint minél nagyobb körben célzott, hatékonyságot növelő támogatásokra van szükség, elsősorban a munkaerő megtartása érdekében.

    Hirdetés
    Hirdetés