Bombaként robbant a hír tavaly, hogy az első lakásukat vásárlók számára akár 10% önerő is elég lehet a lakáshitelhez, vagyis feleannyi, mint korábban. A kedvezménynek sokan örülhetnek, főleg, hogy egyre több banknál érhető el a vételár akár 90 százalékának megfelelő hitelarány. Mutatjuk, melyik a legújabb banki szereplő a történetben, és annak is utánajárunk, ki élhet a lehetőséggel.
Egy lakáscélú kölcsön összege akár az ingatlan vételárának vagy építési költségének 90%-át is elérheti 2024-től, amennyiben teljesülnek az első lakásvásárlókra vonatkozó feltételek. A legfontosabb, hogy a magasabb hitelösszeget a pénztárcánknak is el kell bírnia, vagyis megfelelő mértékű jövedelemmel kell rendelkeznünk és hosszú távon is ki kell tudnunk gazdálkodni a várható törlesztőrészleteket. A dolog viszont nem áll meg ennyiben. Mutatjuk, mi kell ahhoz, hogy 10% önerővel kaphassunk lakáshitelt és melyik az a 6 bank, ahol már lehet igényelni.
Hirdetés
Hirdetés
Mik a 10% önerő feltételei?
Az önerőkedvezménnyel az első otthonukat vásárlók élhetnek, akiknek több jogszabályi és bank által elvárt feltételnek is eleget kell tenniük.
A jogszabályi feltételek szerint:
- Az igénylők nem tölthetik be a 41. életévüket az igénylés pillanatában (ez vonatkozik minden, az ügyletben szereplő adósra és adóstársra is).
- Nem rendelkezhetnek, és a múltban sem rendelkezhettek 50 százalékot elérő tulajdoni hányaddal ingatlanban, kivéve, ha az jogszabályon alapuló haszonélvezeti joggal terhelt, mint például egy özvegy házastárs haszonélvezeti joga.
Amíg a jogszabályi feltételek egységesek, a bankoknál számos eltéréssel találkozhatunk, eltérően kezelhetik például a vállalkozói, a készpénzes vagy éppen a külföldi munkáltatótól származó jövedelmet, illetve abban is lehet különbség, hogy mekkora a minimálisan elvárt jövedelem. Emellett van olyan bank, amely meghatározza, legfeljebb mekkora lehet az érintett ingatlan vételára, illetve abban is vannak eltérések, hogy ha CSOK Pluszt is igénybe venne a család, akkor legfeljebb hány gyermek vállalható.
Eltéréseket találhatunk abban is, hogy milyen hiteltípushoz igényelhető önerőkedvezmény az adott pénzintézetnél:
- valahol lakásvásárlási és építési célú jelzáloghitelhez;
- míg máshol csak a CSOK Plusz hitelhez;
- vagy csak akkor érhető el, ha a támogatott hitel mellé piaci lakáshitel is igénylésre kerül.
Mely bankoknál érhető el a kedvező önerő?
Hogy érdemes elindulni?
Az önerő kedvezmény sokak számára lehet ideális, hogy végre kevesebb saját megtakarítással is megvalósíthassák terveiket és saját otthont vásároljanak vagy építsenek. A felsorolt feltételeken túl ugyanakkor az egyes bankoknál a szükséges dokumentumok, illetve az egyedi hitelbírálati folyamatokban is lényeges különbségek vannak, amelyekkel kapcsolatban a Bankmonitor pénzügyi szakértői tudnak naprakész információkkal szolgálni. Ehhez a lakáshitel vagy CSOK Plusz kalkulációt követően add le érdeklődésed a számodra leginkább szimpatikus ajánlatra és felvesszük veled a kapcsolatot!