A vállalkozásuk székhelyeként saját lakásukat vagy házukat használó kisvállalkozókat kellemetlen meglepetés érheti, amikor CSOK-ot igényelnének. Mert ők bizony elbukják a vissza nem térítendő otthonteremtési támogatást, ráadásul a szuper kedvezményes CSOK-hitelre sem jogosultak.
Magyarország még mindig a kisvállalkozók országa, az egyéni vállalkozók száma például az elmúlt négy évben 25%-kal nőtt, elérve a 490 ezret, vagyis minden tizedik munkavállaló közülük kerül ki mostanság. A kisvállalkozók székhelye sokszor saját tulajdonú lakás vagy ház, mégpedig általában az, ami lakóhelyül is szolgál. Mindez egészen addig nem jelent problémát, amíg a család nem igényelne CSOK (családok otthonteremtési kedvezménye) támogatást új vagy használt lakás vásárlására, esetleg építésre vagy bővítésre. A támogatással érintett ingatlan ugyanis kizárólag a család lakhatását szolgálhatja, ettől eltérően nem hasznosítható. Ez természetesen azt is jelenti, hogy a szóban forgó lakás egyéni vállalkozó vagy cég székhelye sem lehet. A korlátozás ráadásul a CSOK felvételét követően 10 évig érvényes, vagyis ha a család CSOK-kal megvásárol egy ingatlant, akkor abba elvileg egy évtizedig nem lehet vállalkozást bejelenteni.
Ez összességében milliós veszteséget jelenthet, hiszen használt lakás vásárlásakor:
- 1 gyermek után 600 000 Ft;
- 2 gyermek után 1 430 000 Ft;
- 3 gyermek után 2 200 000 Ft;
- 4 vagy több gyermeknél 2 750 000 Ft vissza nem térítendő támogatást kaphat a család.
Újépítésű ingatlan vásárlásánál még nagyobb lehet a veszteség, hiszen itt:
- 1 gyermekre 600 000 Ft;
- 2 gyermekre 2 600 000 Ft;
- 3 gyermekre 10 000 000 Ft az elérhető vissza nem térítendő támogatás összege.
Hirdetés
Hirdetés
Bukják a CSOK hitelt is
További nagy érvágást jelenthet, hogy az ilyen ingatlanok esetében a CSOK hitelről is le kell mondania a vállalkozónak. Ez összességében ugyancsak milliós tételt jelenthet: a legfeljebb 3%-os fix kamatú támogatott lakáshitel jelentősen veri ugyanis a hasonló kondíciójú piaci termékeket, amelyek 5-6% körüli kamatszinttel érhetők el jelenleg. Ráadásul 2019. július 1-től a CSOK hitel felhasználhatósága kibővül, akkortól nem csak újépítésű, hanem használt ingatlanok vásárlására is felhasználható lesz.
Számszerűsítve: egy 10 millió Ft-os, 20 éves futamidejű, végig fix kamatú lakáshitelnél a teljes visszafizetés 16,4 millió Ft, míg ugyanez CSOK hitelnél 13,3 millió Ft. Vagyis 3,1 millió Ft pénzügyi előnyt bukhatnak el a vállalkozók a céges székhely miatt!
Lemondhatnak a falusi CSOK-ról is
Mintha a fenti veszteség nem volna elég, a július 1-től induló falusi CSOK-ból is kimaradnak azok, akik egyébként jogosultak volnának a támogatásra, de vállalkozásuk székhelyét vagy telephelyét a CSOK-kal megvásárolni kívánt lakóingatlanba jelentenék be. A falusi CSOK program 2486 ötezer lélekszám alatti, csökkenő lakosságszámú települést érint. A támogatás legmagasabb értéke 1 gyermeknél 600 ezer, 2 gyermeknél 2,6 millió, 3 gyermeknél pedig 10 millió forint, ami lakásfelújításra, használt és új lakás vásárlására egyaránt igénybe vehető. Vásárlásra – új lakás kivételével – legfeljebb a támogatási összeg fele fordítható, a fennmaradó részt felújításra lehet költeni.