Az idén is számíthatnak rezsitámogatásra az energiaintenzív tevékenységet folytató vállalkozások, és kedvezményes hitel is igényelhető az energiahatékonyság javítását célzó beruházásokra. Mutatjuk a feltételeket és a legfontosabb határidőket, amikre figyelni kell.
Mire, mely cégek, mennyi támogatást kérhetnek?
A program keretében – ahogy arról korábban részletesen írtunk – az energiaköltségek növekményéhez, illetve az energiahatékonysági beruházásokhoz kapcsolódó önerőhöz lehet vissza nem térítendő támogatáshoz jutni. A forrásokra energiaintenzív tevékenységet folytató feldolgozóipari vállalkozások, és a program bővítését követően a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazatokban működő kis- és középvállalatok (kkv-k) pályázhatnak abban az esetben, ha energiaköltségük eléri az éves nettó árbevétel 2 százalékát.
A vissza nem térítendő támogatás az energiaköltségének különbözetének felére, illetve a megvalósítandó energiahatékonyság-javítási beruházás önerejére (15 százalék) kérhető.
Nézzük mit jelent ez konkrétan, egy szemléletes példán! Abban az esetben, ha egy vállalkozásnak tavaly az árbevétele 500 millió forint volt, energiaköltsége pedig elérte a 10 millió forintot, akkor jogosult a támogatásra (feltéve, ha az egyéb feltételeknek – kkv, feldolgozóipari vagy turisztikai tevékenység, stb. – megfelel). Ha ennek a cégnek az energiaköltsége tavaly az első negyedévben 5 millió forint volt, de ez az összeg most az első negyedévben 15 millió forintra nőtt, akkor a különbözet (10 millió forint) felét (5 millió forintot) kérheti vissza nem térítendő támogatásként.
A támogatás folyósításának feltétele ugyanakkor, hogy a foglalkoztatotti létszám nem csökkenhet érdemben (10 százalékot meghaladó mértékben), illetve energiahatékonyság-javítási fejlesztést kell indítani. Ez utóbbi beruházáshoz is kérhető támogatás az önerőhöz, a fejlesztés költségének 15 százaléka erejéig. Ha tehát ez a cég 200 millió forintból olyan beruházást hajt végre, amellyel érdemben javítja az energiahatékonyságot önerőtámogatást is kérhet. A támogatás maximuma a beruházás 15 százaléka, a példánál ez 30 millió forint, amit abban az esetben, ha a vállalkozás a fejlesztést hitelből finanszírozza, önerőként vesznek figyelembe a bankok.
Ez eddig a pályázati rész, amely révén vissza nem térítendő támogatáshoz juthat a vállalkozás. Ezen túlmenően az erergiahatékonyság-javítási beruházáshoz kérhető kedvezményes hitel a Széchenyi Kártya Program keretében pedig kedvezményes hitel is igényelhető.
Hirdetés
Hirdetés
Milyen feltételekkel kérhető kedvezményes hitel?
Az új Széchenyi program alkonstrukciói között található egy speciális kifejezetten a “KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program 2022-2023” mindenkor hatályos felhívása feltételeinek megfelelő hitel: ez a Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ GEKKO. Ezt kizárólag azok a cégek igényelhetik, amelyek önerőtámogatást kapnak és energiahatékonyság javítására és technológiai fejlesztésre irányuló beruházáshoz kérnek hitelt.
Az igényelhető hitel összege 1-500 millió forint között lehet. A futamidő maximum 10 év. A minimálisan elvárt önerő 10 százalék. A kamat fix évi 5 százalék.
Fontos határidők!
A pályázati feltételek kialakításánál a kiírok figyelmet fordítottak arra, hogy az eljárás egyszerű, pályázati tanácsadó igénybe vétele nélkül is lebonyolítható legyen a vállalkozások számára. Számos olyan határidő van ugyanakkor, amelyre érdemes figyelni.
A támogatás elnyerésének folyamatában az első lépés a regisztráció. Ennek határideje 2023. április 30. 19:00 óra. A kérelmek benyújtásának végső határideje az energiaköltség-különbözetre vonatkozóan (A komponens) 2023. június 30., a beruházáshoz kapcsolódó önrész esetén (B komponens) 2023. december 15.