Az MNB és a Bankszövetség áprilisban 5 pontban megállapodott a bankszámlák díjcsökkentésével kapcsolatban. A jegybank most vezetői körlevélbe foglalta az ezzel kapcsolatos fontosabb megállapításokat, elvárásokat. Meddig marad díjmentes az alapszámla? Mikortól kell biztosítani az online számlazárás lehetőségét? Mekkora díjat terhelhet be a bank egy csomagváltásért? Cikkünkből mindez kiderül.
A Magyar Nemzeti Bank és a Bankszövetség április 8-án megállapodott 5 intézkedésről, melynek célja a lakossági számladíjak mérséklése és a számlaváltás ösztönzése volt.
A jegybank kiadott egy vezetői körlevelet, ami a megállapodásban foglaltaknak való megfelelést hivatott biztosítani, illetve eddig pontosan nem ismert részletekre is fény derül.
Hirdetés
Hirdetés
Mikortól díjmentes az alapszámla?
Az egyik fontos megállapodás az alapszámla díjmentességére vonatkozott. Az alapszámlát a bankoknak kötelező biztosítaniuk: a csomaghoz kapcsolódó számlavezetési díjért cserébe a szolgáltatások meghatározott körét díjmentesen biztosítják a bankok. Ez a számlavezetési díj legfeljebb az előző évi bruttó minimálbér 0,5 százaléka lehetne, melyet a megállapodás alapján elengednek a bankok. Vagyis havonta 1334 forintot spórolhat egy alapszámlával rendelkező ügyfél a megállapodás miatt.
A jegybank elvárja, hogy az alapszámla számlavezetési díjmentessége már 2025. májusától érvénybe lépjen. Azon bankok utólagosan térítsék vissza ügyfeleiknek a díjat, akik még beterhelték a májusi díjat.
Az MNB elvárja, hogy a bank az alapszámla díjairól szóló hirdetményében rögzítse a kedvezményt, feltűntetve azt, hogy az az MNB és a Bankszövetség közötti megállapodás miatt lépett életbe.
Meddig lesz díjmentes az alapszámla?
Az alapszámla számlavezetési díját a bankok addig nem terhelik be, amíg az infláció három egymást követő hónapban nem csökken 4% alá. Ezt a kitételt is kell tartalmaznia a banki hirdetménynek:
„…rögzítse a kedvezmény végére vonatkozó meghatározást, miszerint a kedvezmény a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett fogyasztóiár-index változás három, egymást követő hónapban 4% alá kerülését követően szűnik meg”
A jegybank jelenlegi várakozásai alapján jövő januárban térhet vissza a fogyasztói árindex tartósan a 4% alá. Ezek alapján 2026. áprilisában szűnhet meg az alapszámla díjmentessége. Azt hozzá kell tenni, hogy az inflációs várakozások emelkedésével megnőtt annak az esélye is, hogy csak lassabban éri el az áremelkedés ezt a kívánt szintet.
A banki hirdetményekben jellemzően megjelent az alapszámla számlavezetési díjára vonatkozó kedvezmény. A vizsgált bankok közül egyedül az Erste Banknál nem szerepelt ez a kitétel. Sőt a Raiffeisen Bank és az MBH Bank hirdetményében az is szerepel, hogy visszakapják utólag a májusban beterhelt díjat az érintett ügyfelek.
A kedvezmény érvényességi idejével kapcsolatos MNB elvárás is szerepel a legtöbb bank hirdetményében, ugyanakkor egyes bankoknál megjelenik egy végső, 2026.06.30-i határidő is. Illetve egy pénzintézet visszavonásig meghirdetett akcióként hivatkozik az alapszámla díjmentességére.
A Bankmonitor szakértői szerint várhatóan a hirdetményben foglalt kitételek igazodni fognak még az MNB elvárásához.
A bankok honlapjáról elérhető kell legyen az MNB számlaösszehasonlító oldala
Az sem mindegy, hogy a bank melyik oldalán szerepel link az MNB kérdéses aloldalára. A kereskedelmi bankok számlákkal foglalkozó aloldalán, illetve a számlatermékeket összehasonlító oldalán kell szerepelnie annak a hivatkozásnak, ami a Magyar Nemzeti Bank számlaösszehasonlító oldalára vezet át.
Számlazárás személyes megjelenés nélkül
A megállapodásban szerepelt az is, hogy a számlazárást a jövőben személyes megjelenés nélkül, azaz online is biztosítania kell a bankoknak.
Az új körlevél nevesíti, hogy ezt auditált elektronikus hírközlő eszközön (AEHE) keresztül kell biztosítania a pénzintézetnek. Ennek két elfogadott módja van jelenleg:
- a videós azonosításon
- és a szelfis azonosításon alapuló megoldás.
Mondhatni a bankoknak olyan megoldást kell biztosítaniuk az online számlazáráshoz, mint amit az online számlanyitásnál – már ahol működik ilyen megoldás – szoktak alkalmazni.
A pénzintézeteknek ezt a lehetőséget a vezetői körlevél átvételét követő 60 naptól kell biztosítania. A körlevél június 16-án készült, így „hosszadalmas értesítés és átvétel” esetén is nyár végére már működnie kellene ennek a funkciónak.
Csomagváltás online, díjmentesen
Elképzelhető, hogy valaki már nem a számára legkedvezőbb csomaggal rendelkezik az adott banknál. Ha az adott pénzintézetnél van kedvezőbb, jobb megoldás, akkor nem kell feltétlenül bankot váltani, elegendő lehet egy szerződésmódosítás, csomagváltás is.
A jegybank jó gyakorlatnak tartja, ha ezen csomagváltást is biztosítják a bankok AEHE megoldáson keresztül. Illetve követendő gyakorlat lenne az, ha ezen csomagváltásért a bank nem számolna fel díjat.
Az ilyen váltások díja jelenleg jellemzően pár ezer forint szokott lenni. Természetesen most is biztosítanak bizonyos esetekben a bankok díjmentes csomagváltást, de ez nem általános.
Érdemes mindenkinek szétnéznie a piacon, hiszen olcsó, akár teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetők jelenleg. De nem szabad megfeledkezni a neobankok – wise, revolut – ajánlatairól sem.