Kiszivárgott a „Nemzeti Lakásstratégia 2023” című tanulmány számos részlete. A dokumentumban szakértők fejtik ki, hogyan kellene átalakítani a hazai család- és lakástámogatási rendszert annak érdekében, hogy megfizethető legyen a lakhatás Magyarországon. A megismert ötletekről, elképzelésekről Argyelán József és Sándorfi Balázs beszélgetett.
A hazai bérleti díjak és ingatlanárak jelentősen emelkedtek az elmúlt időszakban. Talán éppen ezért, de az új lakássstratégiai elképzelés kulcspontjában a megfizethető lakhatás került.
Kiemelelten foglalkoztak a stratégiát kidolgozó szakértők a fiatalokkal, az ő lakhatási problémáikkal. Ugyanis gyakran megelőzi a lakhatás biztosítása a családalapítást, a házasságot. Éppen ezért a fiatalok esetében a lakhatás támogatásának meg kell előznie a gyermekvállalást elősegítő kedvezményeket.
A Bankmonitor szakértői a dokumetumban szereplő alábbi ötletekről beszélgettek részletesen:
- A meglévő lakástámogatási rendszer kritikája. Mi a gond a Babaváró hitellel?
- Hogyan alakultak az ingatlanárak az elmúlt években? Emelkedett a születésszám is a támogatások bevezetését követően?
- Indulhat egy új lakáscélú rendszeres megtakarítás állami támogatással?
- Olcsóbban bérelhetnek lakást azok, akik vállalják, hogy CSOK Pluszt igényelnek?
- Indulhat a szuperkedvezményes „zöld” CSOK+?
- Kollégiumépítést, lakásügynöki modellt, szolgálati bérlakás programot indíthat az állam?
- Lakávásárlást és ingatlanbérlést kombinálhatnának a fiatalok?
- Milyen hatása lehet ezen intézkedéseknek a lakásárakra?
- Mikor érezhetjük majd ezen program hatását?
Azt látni kell, hogy ezek az intézkedések még csak szakértői javaslatok. A legtöbb ötlet pedig igencsak hosszú távú célokat szolgál. Éppen ezért azt kijelenthetjük, hogy az elkövetkező években ezen tervek miatt nem alakul át drasztikusan az ingatlanpiac. (Nem véletlenül szerepel a dokumentum címében a 2035-ös év.)
Éppen ezért a lakásvásárlás előtt állóknak inkább a rövid távú intézkedéseket, változásokat kell figyelniük. Ilyen például az nyugdíjpénztáraknál lévő megtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetősége. Nagyon lényeges kérdés, hogy az 5%-os önkéntes THM plafon végül kire lesz érvényes. Illetve jövő év elején az állampapírpiacról hatalmas összeg indulhat el, ami részben az ingatéanpiacon köthet ki, ez is hatást gyakrolohat a lakásárakra. De nem szabad megfeledkezni az Airbnb kilátásba helyezett korlátozásáról sem, ez a lépés szintén kifejtheti hatását a bérleti díjakra, a lakásárakra.
Ebben a helyzetben mindenképpen érdemes a jelenlegi lakáshitelajánlatokat összehasonlítania azoknak, akik a közeljövőben szeretnének ingatlant vásárolni.