A Pénzügyi Fröccs legfrissebb adásában Donald Trump új beiktatás utáni intézkedései és azok globális gazdasági hatásai kerültek a középpontba. A beszélgetés során Argyelán József és Molnár Péter alaposan kielemezte az amerikai politikai fordulatok várható következményeit, különösen az energiapolitika, a vámintézkedések és a kriptovaluták piacán.
Új irány az energiapolitikában
Donald Trump az infláció elleni harcra hivatkozva energetikai vészhelyzetet jelentett be, amelynek célja a kőolaj- és földgáz-kitermelés felfuttatása az Egyesült Államokban. Az elképzelés lényege, hogy az energiahordozók árának csökkenése mérsékelheti az inflációt, javíthatja az amerikai családok helyzetét, és előnyöket hozhat az áruszállításban. Ugyanakkor komoly aggályok is felmerültek, különösen a környezetvédelmi intézkedések visszaszorítása miatt.
Az USA esetleges globális exportja destabilizáló hatással lehet a közel-keleti és orosz gazdaságokra, miközben a zöldenergia-ipar fejlődése visszaeshet. A beszélgetés résztvevői szerint az „olcsó energiáért feláldozott jövő” komoly kockázatokat hordozhat. Emellett az is kérdéses, hogy a piaci árfolyamok hogyan reagálnak a kőolaj várható kínálatnövekedésére – az ingadozások miatt a fosszilis energiahordozók jelenleg nem tűnnek stabil befektetésnek.
Vámok és geopolitikai súrlódások
Trump egy másik jelentős gazdasági terve a vámok emelése, amely különösen Mexikót és Kanadát, de az Európai Uniót is érintheti. Az autóipar például kulcsfontosságú exportágazat az EU-ban, és ha amerikai vámintézkedések sújtanák, az áttételesen a magyar gazdaságot is negatívan befolyásolhatná. Pozitívum, hogy az euróra és a forintra nézve kedvezőek voltak azok a hírek, miszerint az EU-ra vonatkozó vámok egyelőre elmaradnak, ami árfolyam-erősödést hozott a dollárral szemben.
TikTok és a technológiai háború
A ByteDance tulajdonában lévő TikTok betiltása vagy amerikai érdekeltségeinek eladása újabb frontot nyitott az USA és Kína közötti gazdasági rivalizálásban. A TikTok jelenléte nem csak kulturális, hanem gazdasági szempontból is jelentős: 170 millió amerikai felhasználója és évente 24 milliárd dolláros GDP-hozzájárulása van. Ha a platformot betiltják, az azonnali veszteségek elérhetik az 1 milliárd dollárt a kisvállalkozások szintjén.
A Fröccs csapata arra is rávilágított, hogy a TikTok által teremtett piaci rést jelenleg egyetlen másik amerikai social media platform sem tudja betölteni. Bár a Meta által fejlesztett Reels vagy más konkurens funkciók próbálják utánozni a TikTok algoritmusát és formátumát, a siker egyelőre kétséges.
Érdekes pénzügyi hírek itthonról
Az adás során szó esett az ingatlan-adásvétel digitalizációjáról is. Az elektronikus nyilvántartási rendszer bevezetése az ügyintézési időt jelentősen lerövidítheti, akár egyórás átírásokat is lehetővé téve. Bár ez a változás ígéretes, a beszélgetés résztvevői felhívták a figyelmet arra, hogy az új rendszer költségei megnövekedhetnek, például az eljárási díjak növekedése miatt.
Bemutatkozik a Bankmonitornál elérhető digitális jelzáloghitel igénylés is. Ezzel a lehetőséggel online lehet banki előminősítést kérni, és a kiszemelt bank, vagy bankok részéről akár kötelező érvényű ajánlatot szerezni, vagy éppen fixálni a kedvezményes kamatot.
Ha érdekelnek Trump gazdasági terveinek részletei, vagy kíváncsi vagy arra, hogy milyen hatással lehet egy TikTok-tiltás az amerikai piacra, nézd meg a Pénzügyi Fröccs legújabb adását! Rengeteg érdekes témával és humoros meglátással várunk.
Tervezz tudatosan a Bankmonitor kalkulátoraival!
Ha pedig az előnyös hitellehetőségek vagy befektetési alternatívák érdekelnek, használd a Bankmonitor kalkulátorait. Velünk időt és pénzt spórolhatsz, és garantáltan megtalálhatod a számodra legjobb ajánlatokat!