Bár a Családok Otthonteremtési Kedvezményét (CSOK) szabályozó rendelet kötelező együttműködést ír elő a bankoknak arra az esetre, ha a támogatást és a lakáshitelt az ügyfél két különböző banknál intézi, a gyakorlatban valahogy ez mégsem akar működni. Egyes pénzintézetek kerek-perec elküldik azt a lakáshitelt igénylő ügyfelet, aki máshol intézi a CSOK kérelmét. Törvény ide vagy oda, a bankok kockázati megítélés alapján dönthetnek másként, mint ahogy az írott szabály rendelkezik.
Miért nem működik a gyakorlatban az, amit elméletben szabályoztak?
A CSOK-ot szabályozó 256/2011. (XII. 6.) kormányrendelet így fogalmaz:
„Ha ugyanazon lakáscél megvalósításához a támogatott személy a lakáscélú állami támogatásokat különböző hitelintézetektől veszi igénybe, a hitelintézetek kötelesek együttműködni, valamint a másik hitelintézethez már benyújtott és általa letörölhetetlen jelzéssel ellátott számlát elfogadni.”
Az együttműködés azonban mégsem valósul meg, amelynek az alábbi gyakorlati oka lehet:
Egy lakáshitel esetén szintén akkor lehet folyósítani, ha az ügyfél a lakáshitelen kívül minden egyéb forrását felhasználta. Tehát, ha az A banknál CSOK-ot, B banknál lakáshitel igényel valaki, akkor az önerő felhasználása után a két bank között mehet a huzavona, hogy akkor most ki folyósítson hamarabb az ügyfélnek. Minden bank igazodik a saját szabályaihoz, és a kockázatok csökkentése érdekében a bankok utoljára folyósítanak, legyen az CSOK vagy lakáshitel. Mivel a két különböző bank egymásra várna, kivitelezhetetlen a manőver.
Miért lehet előnyös, ha ugyanaz a pénzintézet ad CSOK-ot és lakáshitelt is?
Önmagában a CSOK elbírálásának az igényelt támogatás 1,5%-a, maximum 30 ezer Ft bírálati díja lehet az egyéb (értékbecslés, tulajdoni lap, helyszíni szemlék) költségeken kívül. Ha azonban az adott banktól lakáshitelt is igényel az ügyfél, a CSOK bírálat díjmentes.
Miért lehet hátrányos, hogy a bankok mégsem tudnak együttműködni?
Ha olyan bank lakáshitel ajánlata lenne a legkedvezőbb, amelynél nincs CSOK, a támogatás kihasználása érdekében kénytelen lesz az ügyfél másik bankot választani. Ennek következtében akár egy számára kevésbé megfelelő lakáshitelre is „kényszerülhet”, ami hosszú távon nem feltétlen kifizetődő. Sőt! Többet veszíthet rajta, mint amennyit a CSOK támogatással nyer.
Hogy megtudd, Te mennyi támogatást vehetnél igénybe, használd az alábbi tájékoztató kalkulátort!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.