Az extrém kedvező, 2,5%-os maximális kamatozással bíró, 1 millió Ft-tól 10 milliárd Ft-ig terjedően maximum 10 évre felvehető hitelből eddig közel 20 ezer vállalkozás részesült 42 millió Ft átlagértékben. Úgy tűnik azonban, hogy a cégtulajdonosok hitelfelvételi kedve mérséklődik: a tavalyi évhez viszonyítva január és július között közel 30%-kal csökkent a növekedési hitel kihelyezése, több százmilliárd Ft hitelkeret maradhat kihasználatlanul amennyiben 2015. végén lezárul a növekedési hitelprogram. A növekedési hitel plusz konstrukcióból, mely pár hónapja elérhető 500 milliárd Ft keretösszeggel, a vállalatok még összességében nem vettek fel 100 milliárd Ft-ot sem. Érdemes mindenkinek átgondolni, hogy hagyja-e cége számára elúszni a magyar rendszerváltás óta legkedvezőbb hitellehetőséget.
A bankok hitelezési hajlandósága az elmúlt fél évben érzékelhetően növekedett. A Bankmonitor több olyan ügyletet is végigkísért, mely korábban vagy nem kapta volna meg a növekedési hitelt (NHP), vagy sokkal keményebb fedezeti követelményt írtak elő volna a bankok. Az MNB pedig ezzel párhuzamosan útjára bocsátotta az NHP plusz hitellehetőséget, mely kibővítette a kedvező hitelt elérhetők körét. Ezzel együtt is a statisztikákból az olvasható ki, hogy a vállalatok hitelfelvételi kedve mérséklődik: az idei év első hét hónapjában 27%-kal esett vissza az NHP keretében kihelyezett hitelösszeg.
A hitelkereslet csökkenése érdemi része minden bizonnyal az alábbi okokra vezethető vissza:
- Több vállalat nekifutott a hiteligénylésnek még 2014 első felében és a mainál lényegesen szigorúbb hitelezési feltételek miatt nem kaptak hitelt. Ők azok, akik számára érdemes újra nekifutni a folyamatnak a bankpiac változása következtében.
- Ugyan a növekedési hitel létezéséről a legtöbb vállalkozó tud, de a legtöbben nem követték végig az NHP által finanszírozható célok folyamatos kibővítését (pl. lakóingatlan fejlesztés, lízing)
- A 2020-as pályázati program keretében megjelent az első érdemi, több tízmilliárd forint vissza nem térítendő támogatás elérését lehetővé tevő feldolgozóipart támogató kiírás. A vissza nem térítendő támogatás az egyetlen, ami kedvezőbb lehet egy 2,5%-os hitelnél… Fontos tudni ugyanakkor, hogy a létező legjobb finanszírozási kombinációt a pályázati pénz + növekedési hitel kombinációja adja.
2015. végén – az MNB vezetők nyilatkozata alapján – nagy valószínűség szerint bezárul a növekedési hitel kapuja. Aki kimarad, az visszatekintésben vélhetően sokat fog bánkódni a magyar vállalatfinanszírozás történelmileg vélhetően legkedvezőbb lehetőségének elmulasztásán…
Mit érdemes tenni, ha növekedési hitelt szeretnénk felvenni? Első körben vizsgáljuk meg cégünk alapvető alkalmasságát az alábbi kalkulátorral:
Ezt követően gondoljuk végig, hogy felkészültek vagyunk-e a hitelfelvételre: van jól összeállított üzleti tervünk? A cégünk könyvelése letisztult állapotban van? Vizsgáljuk meg, hogy terveink közül, mely célok megvalósításához párosítható növekedési hitel és ezeket a prioritási listán helyezzük legelőre. Ha szükségesnek érezzük, vegyünk igénybe tanácsadót.
Nagyon kevesen tudnak róla, de a banki verseny révén ma már érdemi alkuba is bele tudnak menni a cégtulajdonosok kamat, fedezet, futamidő és minden meghatározó hiteltényező vonatkozásában. Az erről szóló írásunkban valós eseteket mutattunk be.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.