A leggyorsabb bankot, vagy a legszimpatikusabb ügyintézőt részesíted előnyben? Vagy lehet, hogy a szomszéd ajánlotta a tutit, esetleg a számlavezető bankodban ügyintézés közben próbáltak meggyőzni? Hogy elkerüld a rossz döntést, két dolgot javaslunk: hasonlíts össze több ajánlatot, és egyedi élethelyzeted alapján válassz bankot! Mindkettőben segítünk!
Miben segít az ajánlatok összehasonlítása?
Pénzügyi szempontból könnyen mellényúlhatsz lakáshitel felvételekor, amennyiben a kamatokon, kondíciókon kívül egyéb tényezőket helyezel előtérbe. Lehet számodra fontos például a számlavezetődnél jól bevált személyes kapcsolat, mert megbízol már abban az ügyintézőben, aki évek óta flottul elintéz neked mindent. Vagy az sem ritka, hogy sürgős a hitelfelvétel, és olyan bank lesz végül a befutó, ahol a leggyorsabban elbírálják a kérelmed.
Ezek teljesen életszerű példák, amiknek azonban forintban kifejezhető ára van. Ma a legolcsóbb és legdrágább lakáshitel ajánlatok között több mint 2 millió Ft is lehet a különbség egy 20 éves futamidejű 8 millió forintos kölcsön teljes visszafizetésében.
Extrém esetben még az is előfordulhat, hogy egy gyakrabban változó kamatozású lakáshitelt veszel fel, aminek áráért akár már 10-20 évre fixálhatnád a törlesztőrészleted egy másik banknál!
Mindenképpen mérlegeld, hogy számodra mi a legfontosabb a választáskor, és a lehetséges ajánlatokat hasonlítsd össze! Kezdetnek az alábbi kalkulátor is segít, amiben megnézheted a legolcsóbb lakáshiteleket, azután szakértőnk elmondja, melyik bank lehet számodra ideális!
Számos tényező befolyásolja, hogy melyik bank és milyen kamattal tud neked lakáshitelt adni. Egyrészt függ az adósminősítéstől, amiben közrejátszik a havi nettó jövedelmed, az ingatlan értéke, a felvenni kívánt hitel, valamint a törlesztőrészlet összege is.
Másrészt lehetsz olyan élethelyzetben, hogy neked nem minden bank tud megoldást kínálni, mert egyeseknél nem lehet megvalósítani az elképzelésedet. Ezek közül a leggyakoribb példák:
- külföldi jövedelmed van,
- EVA-s, KATA-s vállalkozásból igazolsz bevételt,
- fix kamatot szeretnél a futamidő végéig,
- a CSOK támogatást is igénybe vennéd.
A te igényeid és lehetőségeid meghatározzák a lehetséges bankok és lakáshitel ajánlatok körét, amikből a saját szempontjaid szerint érdemes kiválasztanod a megfelelőt!