Vállalkozások számára jelenleg egyetlen támogatott folyószámlahitel létezik a Széchenyi Hitelkártya. A támogatás mértéke 10 millió forintos hitelkeretig 1%, ezzel együtt 3,15%-os kamatozás mellett érhető el a hitel. Erre a költségre azonban más, nem kamat jellegű költségek is rakódnak. A Bankmonitor megvizsgálta, hogy pontosan mennyibe kerül a Széchenyi Folyószámla használata a vállalkozások számára.
Akkor pontosan mennyi az annyi
Az 1 havi BUBOR, ami (jelenleg!) 0,15%, illetve a 10 m Ft hitelösszegig az 1%-os állami támogatással csökkentett 4%-os kamatfelárból összeadódó 3,15%-os kamatköltség mellett egyéb költségek is terhelik a hiteligénylő vállalkozásokat a hitelfelvétel során:
- 17e Ft-os regisztrációs díj
- igényelt hitelösszeg függvényében 30e -180 e Ft-is terjedő bírálati díj (mely a hitelszerződés megkötésekor esedékes)
- a kötelező hitelgarancia díj, mely az állami támogatásnak köszönhetően 1,4% helyett 0,7%os éves szintű költséget jelent (a hitelösszeg 80%-ára vetítve, mivel a Hitelgarantiqa Biztosító kezesség vállalása a hitelösszeg 80%-ig terjed)
A támogatott kamatozás és hitelgarancia díj mellett azonban még van egy nagyon fontos előnye a Széchenyi Folyószámla Hitelnek: nincs rendelkezésre tartási díj!
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amennyiben a leszerződött hitelkeretünket nem használjuk éppen, azután nem fizetünk semmit. Sem kamatot, sem a piaci alapú hiteleknél általában 1-1,5% mértékű rendelkezésre tartási díjat sem. Ennek akkor van nagy jelentősége, ha a hitelkeretünket nem használjuk ki mindig teljesen, hanem egy részét, vagy az egészet arra tartjuk fenn, hogy vállalkozásunk likviditása váratlan körülmények között is biztosítva legyen. A Széchenyi Folyószámlahitel ezen előnye elvitathatatlan.
A Széchenyi Folyószámlahitelhez kapcsolódó költségeinket tovább lehet faragni, ha cégünkkel tagok vagyunk valamelyik területi Kereskedelmi és Ipari Kamarában, vagy a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségében (VOSZ). Ebben az esetben a regisztrációs díjat megspóroljuk.
Széchenyi Folyószámlahitel Hitelösszeg – Teljes hiteldíj mátrixunkban kiszámoltuk, hogy mennyibe kerül a hitel minden költséget figyelembe véve, aa hitel teljes összegű igénybevétele esetén:
Mint a fenti táblázatból jól látható, 10 millió Ft az a hitelnagyság, ahol a nem kamatjellegű (egyszeri) költségek hatása a legkisebb mértékben jelentkezik. 10 millió Ft felett a Széchenyi Kártya kamattámogatása megszűnik, így a teljes költségteher fokozatosan emelkedik.
Ha szeretnéd megtudni, hogy vállalkozásod mekkora rövidtávú hitelkeret igénybevételére alkalmas, használd vállalati-hitelkalkulátorunkat, melyben egyúttal azt is megnézheted, hogy céged mekkora hosszú távú hitelt tud felvenni.