Korábban lehetetlennek tűnt, de most valóság, hogy a legolcsóbb lakáshitelek kamata alacsonyabb, mint az infláció. Ez azért is érdekes helyzet, mert ha kevesebbet vesztek azzal, ha hitelt veszek fel, mintha csak otthon a párnacihában tartom a pénzem, akkor nem is lehetne jobb az időzítés a hitelfelvételhez. Idővel persze változni fog a helyzet, viszont addig is a bankokon nincs lépéskényszer, hogy drágítsanak a hiteleken. Vigyázzunk, ne essünk abba a hibába, hogy a legolcsóbb, de gyorsan változó hitelt választjuk, inkább törekedjünk a biztonságra. Új hírlevelünk, a CashMester éppen erre mutat rá.
Mi történt pontosan?
A legolcsóbb lakáshitel kamata (2,4%) alacsonyabb, mint az éppen aktuális infláció (2,7% márciusban éves alapon). Ez a gyakorlatban egyet jelent azzal, hogy ingyen kaphatunk hitelt (legalábbis a jó minősítésű adósok).
Mit jelent ez magyarul?
Mind a hitelek, mind a megtakarítások esetében a fizetett, vagy kapott kamatról csak akkor tudjuk eldönteni, hogy magas, vagy alacsony, ha figyelembe vesszük az inflációt. Ha 3% az éves infláció, akkor egy év múlva 103 Ft-ot kell adnunk azért, amit ma 100 Ft-ért vehetünk meg. Ha az inflációnál alacsonyabb a hitelkamat, akkor valós költsége nincs a hitelnek. Ha az inflációnál alacsonyabb a megtakarításunkon elért kamat, akkor nem kerestünk pénzt.
Hogyan lehet alacsonyabb a hitelkamat, mint az infláció?
Az egész onnan indul, hogy a megtakarításokkal elérhető kamatok is borzasztóan alacsonyak. Ma a bankok kockázat mentesen 0,2-0,3% kamatot tudnak elérni a szabad pénzükkel (és kb. ennyit is adnak a betétekre átlagosan). Ehhez viszonyítva a 2,4% legjobb lakáshitelkamat már érdemi jövedelmet jelent a bank számára.
A Bankmonitor egy teljesen új formátumú hírlevelet indított útjára CashMester címmel. Ha szeretnél gyorsan, praktikus információkhoz hozzájutni hetente egyszer, amiből forintosítható hasznod származhat, akkor regisztrálj. Megéri!
Csatlakozz te is a több mint 160 000 feliratkozott olvasónkhoz és értesülj elsők között a gazdasági hírekről és a legjobb pénzügyi ajánlatokról.
Miért kellene engem érdekelnie?
Az infláció alatti hitelkamat nagyon ritka, most is egy hatalmas válság utólagos következményeként állt elő. Azok számára van jelentősége, akik hitelfelvételen gondolkoznak. A többiek számára az olcsó lakáshitel csupán egy olyan tényező, mely arra utal, hogy olcsón juthatnak pénzhez a lakásvásárlók. Az olcsó pénz pedig soha nem jelent várható árcsökkenést az ingatlanpiacon (sőt, inkább az ellenkezőjét)…
Rohanjak hitelt felvenni?
Csak azért ne vegyél fel hitelt soha, mert alacsony a kamat. Ha belátható időn belül lakásvásárlásban gondolkozol, akkor viszont érdemes mérlegelni, hogy azt hogyan időzítsd. Ha albérletben laksz érdemes átszámolni, hogy saját lakással, vagy bérléssel jársz jobban hosszú távon.
Kockázat!
A legolcsóbb hitelek törlesztő részlete rövid távon is változhat, ha emelkednek a kamatok. Bár most egyetlen jel sem utal közelgő kamatemelkedésre, érdemes tisztában lenni azzal, hogy ha ma hitelt veszünk fel tudjuk-e majd fizetni törlesztő részleteket, ha 1-2%-kal magasabban lesznek a kamatok (ez 8-16%-kal magasabb havi kifizetést eredményezhet egy 20 éves hitelnél). A kamatkockázatot a végig fix törlesztésű hitelek zárják ki, ez azonban legkedvezőbb esetben is 5% feletti kamatszinten érhető el. (Hozzátesszük, hogy pár év múlva vélhetően ez már igen kedvezőnek fog tűnni visszatekintve…)